X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Amerykańskie media: Trump chce przeznaczyć kolejne miliardy na mur

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 22:32
Amerykański przywódca Donald Trump chce przeznaczyć na budowę muru na granicy z Meksykiem 7,2 mld USD z tegorocznego budżetu Pentagonu – podają amerykańskie media, między innymi "The Washington Post", który dotarł do planów Białego Domu.
Wojska USA na granicy z Meksykiem
Wojska USA na granicy z MeksykiemFoto: Shutterstock

Przedstawiciele administracji prezydenta, cytowani anonimowo w amerykańskich mediach w środę, potwierdzili istnienie takich planów, podkreślając zarazem, że ostateczna decyzja o wykorzystaniu po raz kolejny funduszy Pentagonu na budowę muru na granicy z Meksykiem jeszcze nie zapadła.

Ustawa o zagrożeniu bezpieczeństwa państwa

W ubiegłym roku prezydent Trump po sporze z Kongresem, który spowodował zawieszenie działalności rządu federalnego na 35 dni (był to najdłuższy taki "przestój" w działalności amerykańskiego rządu federalnego w historii) wykorzystał Ustawę o zagrożeniu bezpieczeństwa państwa (National Emergency Act), aby przeznaczyć z budżetu Pentagonu na budowę muru granicznego dodatkowo 3,6 mld. USD.

Fundusze te, w budżecie Pentagonu zapisane na rok bud

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap meksyk migranci 1200.jpg
Coraz bliżej muru na granicy Meksyku z USA. Decyzja Sądu Najwyższego

żetowy 2019, były pierwotnie przeznaczone na budowę 127 obiektów militarnych w kraju i za granicą, w tym 700 mln USD na różne projekty Pentagonu w sojuszniczych państwach NATO w Europie.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Co dalej z Trumpem? Senat zajmie się impeachmentem prezydenta

Ustawa o zagrożeniu bezpieczeństwa państwa z roku 1976 w przypadku takiego zagrożenia daje prezydentowi Stanów Zjednoczonych wyjątkowe uprawnienia, w tym możliwość transferu środków budżetowych między resortami rządu federalnego.

Prezydent Trump, argumentując, że sytuacja na granicy z Meksykiem stanowi zagrożenie, przeniósł 3,6 mld USD z budżetu Pentagonu do budżetu resortu bezpieczeństwa narodowego, który jest odpowiedzialny za budowę muru. Fundusze te po batalii w sądach zostały zwolnione dopiero w ubiegłym tym tygodniu w wyniku decyzji sądu apelacyjnego, który uznał, że mogą być wykorzystane na budowę muru.

Ponad 7 miliardów

Administracja prezydenta zachęcona tą decyzją sądu - jak ujawnił "The Washington Post" - planuje w bieżącym roku budżetowym przeznaczyć z budżetu Pentagonu na budowę muru granicznego w sumie 7,2 mld USD; 3,5 mld USD, jakie w budżecie Pentagonu na rok fiskalny 2020 były przeznaczone na walkę z narkotykami, i 3,7 mld USD przeznaczone na budowę obiektów militarnych.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Donald Trump chce 8, 5 miliarda dolarów na budowę muru

Jeśli administracja prezydenta - mimo oporu Kongresu, w tym nawet przychylnych budowie muru ustawodawców republikańskich - zdecyduje się na taki transfer, to w sumie od zaprzysiężenia Trumpa w styczniu 2017 roku na budowę muru zostanie przeznaczonych z funduszy federalnych 18,4 mld USD. Pozwoli to na budowę muru o długości 1 375 km.

Będą procesy?

Biały Dom do listopadowych wyborów prezydenckich, podczas których Trump będzie zabiegał o wybór na drugą czteroletnią kadencję, zamierza ukończyć budowę bądź naprawy istniejących już odcinków muru o łącznej długości od 644 do 724 km.

Spełnienie takiej obietnicy nie będzie łatwe. Do tej pory zbudowano nowe odcinki muru o długości 161 km, jednak były one budowane na terenach federalnych. Tymczasem dalsze odcinki muru będą w wielu miejscach przebiegać przez tereny prywatne, których właściciele z wielu względów - w tym politycznych - są przeciwni budowie takiej gigantycznej zapory o wysokości 9 metrów na ich posiadłościach.

Rząd federalny może oczywiście zmusić właścicieli do sprzedaży terenów pod budowę muru, ale będzie to się wymagało czasochłonnego i politycznie kosztownego dla administracji procesu sądowego.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwolennicy Donalda Trumpa zbierają pieniądze na budowę muru na granicy z Meksykiem

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 15:45
Zwolennicy Donalda Trumpa wsparli kampanię na portalu GoFundMe mającą na celu sfinansowanie obiecanego muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. Ponad 234 tysiące osób zebrało już 14 milionów dolarów. Celem jest miliard.
rozwiń zwiń