X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie był współautorem". Imię i wizerunek Benedykta XVI zostaną usunięte z nowej książki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:02
W Watykanie doszło do polemiki wokół książki z wypowiedziami emerytowanego papieża Benedykta XVI, który sprzeciwił się odchodzeniu od celibatu kapłanów. Drugi współautor publikacji, kardynał Robert Sarah zapewnił, że konsultował ją z Benedyktem XVI.
Audio
  • Watykański rzecznik: papież nie chce zniesienia celibatu - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Benedykt XVI podczas spotkania z papieżem Franciszkiem.
Benedykt XVI podczas spotkania z papieżem Franciszkiem.Foto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

- Benedykt XVI chce, by usunięto jego imię jako współautora z rozważającej zagadnienie celibatu kapłańskiego książki "Des profondeurs de nos coeurs" (Z głębi naszych serc), która ma się ukazać 15 stycznia we francuskim wydawnictwie Fayard - oświadczył we wtorek sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein.

Kontrowersje wokół publikacji

papieże 1200 pap.jpg
Watykan: papież Franciszek ma jasne stanowisko w sprawie celibatu księży

- Na polecenie emerytowanego papieża poprosiłem kardynała Saraha, by imię i wizerunek Benedykta XVI zostały usunięte z obwoluty książki - powiedział abp Gaenswein austriackiej katolickiej agencji prasowej Kathpress. Wyjaśnił, że podpisu Benedykta XVI nie wolno drukować pod wstępem i posłowiem do "Z głębi naszych serc", gdyż emerytowany papież nie był współautorem tej publikacji.

- Fragment głównego tekstu książki przypisany Benedyktowi XVI jest w każdym razie w stu procentach dziełem 92-letniego Josepha Ratzingera - dodał jego sekretarz.

Pochodzący z Gwinei kardynał Robert Sarah jest prefektem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W jego książce znalazły się słowa emerytowanego papieża o tym, że celibat kapłanów jest "niezbędny" i że "z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego". Zdaniem Josepha Ratzingera "nie jest możliwa jednoczesna realizacja dwóch powołań", czyli kapłańskiego oraz małżeńskiego i dlatego należy "zrezygnować ze wszystkich kompromisów".

Tekst z 2019 roku

PAP Benedykt XVI 1200.jpg
"Celibat kapłanów jest niezbędny". Benedykt XVI przerywa milczenie

Jak wyjaśnił abp Gaenswein, tekst o kapłaństwie emerytowany papież napisał latem 2019 roku i na prośbę kardynała Saraha dał mu go do swobodnej dyspozycji. Wiedział również, że tekst ma się ukazać w książce, ale nie został poinformowany o faktycznej formie i redakcji planowanej książki.

Nierozstrzygnięta pozostaje ponadto kwestia praw autorskich tekstu pochodzącego od Benedykta XVI. Jako współautor musiałby on zawrzeć umowę z Fayardem, a to nie nastąpiło. - Chodzi o nieporozumienie, nie ma przy tym powodu, by podawać w wątpliwość dobre intencje kardynała Saraha - podkreślił abp Gaenswein.

Żonaci z możliwością święceń kapłańskich

Słowa w obronie celibatu są komentarzem do październikowego synodu biskupów na temat Amazonii, na którym poruszono między innymi propozycję wyświęcania żonatych viri probati (mężczyzn potwierdzonych cnót) na księży na odległych terenach, gdzie brakuje kapłanów. Większość biskupów w głosowaniu na zakończenie obrad opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów, co wywołało protesty części konserwatywnej hierarchii. Za jej przedstawiciela uważany jest też kardynał Sarah.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Papież Franciszek odwiedził swojego poprzednika Benedykta XVI

We włoskich mediach pojawiły się sugestie, że Benedykt XVI nie wiedział o tym, że ukaże się książka, w której będzie widniał jako współautor i że nie konsultowano z nim tej inicjatywy wydawniczej, a nawet oceny, że został "wykorzystany" przeciwko Franciszkowi.

Prasa twierdzi też, że także otoczenie Franciszka z niezadowoleniem przyjęło wiadomość o publikacji książki. Kardynał Sarah w wydanym we wtorek oświadczeniu nazwał "insynuacjami" sugestie, że Benedykt XVI nie został poinformowany o książce. Purpurat dodał: "Przebaczam szczerze wszystkim tym, którzy mnie oczerniają i którzy chcą mnie przeciwstawić papieżowi Franciszkowi".

"Posłuszeństwo absolutne"

"Moje przywiązanie do Benedykta XVI pozostaje nienaruszone, a moje synowskie posłuszeństwo wobec papieża Franciszka jest absolutne" - zapewnił kardynał Sarah. Poinformował następnie, że uzgodnił z Josephem Ratzingerem treść i publikację książki.

Kardynał Sarah zapowiedział, że w związku z polemiką zdecydowano, iż jako autor książki będzie figurował tylko on i że dodana zostanie informacja o tym, że "wkład" wniósł Benedykt XVI.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek: składając świadectwo trzeba proponować, a nie narzucać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 14:53
Papież powiedział, że chrześcijan powinno cechować umiarkowanie, skromność i szacunek dla innych. Franciszek spotkał się z wiernymi na placu świętego Piotra na południowej modlitwie Anioł Pański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan: papież Franciszek ma jasne stanowisko w sprawie celibatu księży

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:44
Watykan oświadczył w poniedziałek, że stanowisko papieża Franciszka wobec celibatu kapłanów jest "znane" i nie chce on zmieniać prawa. Tak odniósł się do słów emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie.
rozwiń zwiń