X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata PE o pożarach w Australii. Polityk PiS: ten parlament nie troszczy się o klimat

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 22:51
W Parlamencie Europejskim odbyła się dyskusja na temat przyczyn pożarów w Australii i innych klęsk żywiołowych, do których doszło w ostatnich latach. Według chadeków, socjalistów i liberałów tego typu zjawiska to dowód na to, że klimat ociepla się pod wpływem działalności człowieka.
Audio
  • Debata w Strasburgu nt. pożarów w Australii. Relacja Karola Surówki (IAR)
Australijscy żołnierze walczący z pożarami buszu
Australijscy żołnierze walczący z pożarami buszuFoto: PAP/EPA/SGT BILL SOLOMOU/ ROYAL AUSTRALIAN AIR FORCE HANDOUT

Część konserwatystów zwracała tymczasem uwagę, że do masowych pożarów w Australii dochodziło również w przeszłości, nacjonaliści zarzucali dodatkowo liberałom "wywoływanie paniki dla celów politycznych".

parlament europejski free shut 1200.jpg
Rusza sesja PE. Na początek ekologia, później praworządność w Polsce

Globalne ocieplenie przyczyną pożarów?

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz mówił w Strasburgu, że do podobnych zjawisk, jak ostatnio w Australii, będzie na całym świecie dochodziło coraz częściej. Jego zdaniem "nauka pokazuje wyraźnie, że ocieplenie klimatu będzie zwiększało częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych".

- Te zjawiska będą coraz bardziej nas dotykały. Czy potrzebujemy więcej dowodów na to, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz niszczeniu środowiska jest absolutnie konieczne? - pytał wiceprzewodniczący komisji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Nie będzie debaty o praworządności we Francji. PE odrzucił wniosek

Europosłanka ludowców, Hildegard Bentele mówiła, że Unia Europejska musi przyspieszyć działania zmierzające do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz nakłaniać inne regiony do podobnych działań. - Potrzebujemy nie tylko dyplomacji na szczytach i konferencjach, ale musimy nieustannie zabiegać o to, by osiągnięte zostały cele opisane w porozumieniu paryskim i "zielonym ładzie - zaznaczyła polityk.

Nacjonaliści zarzucają liberałom "histerię"

Partie nacjonalistyczne zarzucały liberałom w Parlamencie Europejskim "histerię" i "wykorzystywanie tragedii do własnych politycznych celów". Deputowani z grupy Tożsamość i Demokracja mówili, że do masowych pożarów w Australii dochodziło już w XIX wieku.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Zielony Ład dla Europy". Szefowa KE: przełom jak lądowanie na księżycu

Konserwatyści przekonywali tymczasem, że Parlament Europejski powinien zacząć walkę z emisją dwutlenku węgla od siebie. - Jakże ten parlament troszczy się o klimat, skoro raz w miesiącu wszyscy europosłowie przenoszą się na cztery dni do Strasburga, generując tym samym produkcję CO2 - powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Jadwiga Wiśniewska.

Pożary w Australii

Pożary w Australii trwają od września. Ogień strawił tam już blisko dziesięć milionów hektarów terenów zielonych, zniszczonych zostało ponad dwa tysiące domów. Zginęło co najmniej 28 osób, ale też około miliarda zwierząt.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Pożary w Australii. Żywioł został opanowany, strażacy liczą na deszcz

Unia Europejska, a także poszczególne kraje członkowskie, w tym Polska, zaoferowały Australii pomoc w gaszeniu pożarów. Według australijskich władz "na razie nie jest ona konieczna".

jmo

Czytaj także

Nowy Zielony Ład. W Parlamencie Europejskim dyskusja o klimacie z polskim wątkiem

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 19:32
- Państwa europejskie podpiszą traktat pokojowy z naturą - tak ostatni szczyt unijny podsumował w Strasburgu nowy szef Rady Europejskiej, Charles Michel. Polityk w ten sposób skomentował zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unię do 2050 roku. Taki plan zaakceptowało 26 krajów wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Fundacji WWF – Polska: pożary w Australii mogą opanować jedynie porządne deszcze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 08:20
- Żadna działalność człowieka, żaden sprzęt, nic już nie poradzi - powiedział Mirosław Proppe, prezes Fundacji WWF – Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec piekła na ziemi? Warunki sprzyjają gaszeniu pożarów w Australii

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 15:30
Niższa temperatura sprzyja akcji gaśniczej w Australii. Zmniejsza też ryzyko powstawania pożarów. Z prognoz wynika, że korzystne warunki - niższa temperatura i pojawiające się opady - mają się utrzymać tydzień.
rozwiń zwiń