X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent Ukrainy: żądamy od Iranu pełnego przyznania się do winy i odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 08:33
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski domaga się ukarania winnych i wypłacenia odszkodowania od Iranu, który przyznał się w sobotę do "nieintencjonalnego" zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych, w wyniku czego zginęło 176 osób znajdujących się na pokładzie.
Audio
  • Zełenski oczekuje od Iranu zapewnień co do gotowości do pełnego i otwartego śledztwa - relacja Pawła Buszko (IAR)
  • Iran przyznał się do zestrzelenia samolotu - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Ukrainy Volodymyr Zelensky
Prezydent Ukrainy Volodymyr ZelenskyFoto: Valeriy Melnikov/East News

"Dzisiejszy poranek nie był dobry, ale przyniósł prawdę. Jeszcze przed zakończeniem pracy międzynarodowej komisji (ds. zbadania przyczyn katastrofy) Iran uznał swoją winę w zestrzeleniu samolotu" - napisał prezydent na swoim profilu społecznościowym.

Zełenski podkreślił, że Ukraina oczekuje od Iranu całkowitego przyznania się do winy. "Oczekujemy od Iranu zapewnień co do gotowości do pełnego i otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, zwrotu ciał ofiar, wypłaty odszkodowań i oficjalnych przeprosin kanałami dyplomatycznymi” - ogłosił.

iran elektrowani atomowa pap 1200.jpg
Program nuklearny Iranu. Ponad pół wieku mocarstwowych ambicji

Szef państwa ukraińskiego wyraził oczekiwanie, że dalsze śledztwo w sprawy katastrofy będzie przebiegało "bez sztucznego zwlekania i przeszkód". Zełenski oświadczył, że ukraińscy specjaliści, którzy znajdują się w Iranie, powinni mieć dostęp do wszystkich materiałów dotyczących tej tragedii.

"Samolot został omyłkowo wzięty za wrogi"

Armia irańska przyznała, że ukraiński samolot znalazł się blisko "ważnego obiektu wojskowego" Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za "wrogi". "W tych warunkach z powodu błędu ludzkiego, w nieintencjonalny sposób, samolot został trafiony" - stwierdza komunikat irańskich sił zbrojnych.

argentyna 1994 1200 pap.jpg
Epicentrum terroru. Iran jako sponsor, trener i organizator

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w sobotę na Twitterze "głębokie ubolewanie" z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. "Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki" - napisał irański prezydent. 

"Moje myśli i modlitwy kieruję do wszystkich pogrążonych w żałobie rodzin. Składam moje najszczersze kondolencje" - dodał. W innym tweecie Rowhani zapewnił, ze śledztwo w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tragedii będzie kontynuowane.

Zestrzelenie Boeinga 737-800

Ukraiński samolot typu Boeing 737-800 został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Samolot należący do Ukrainian International Airlines (UIA) leciał z Teheranu do Kijowa ze 167 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izba Reprezentantów za ograniczeniem swobody działań Trumpa wobec Iranu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 02:30
Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek uchwałę nakładającą na prezydenta USA obowiązek uzyskiwania każdorazowej zgody Kongresu na podejmowanie działań militarnych wobec Iranu i zaprzestanie obecnych. Za przyjęciem rezolucji było 224 deputowanych, przeciw - 194.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: postać Solejmaniego jest propagandowo rozdmuchiwana

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 21:00
Wymiana ciosów między Iranem i USA nie bez powodu miała miejsce na terenie Iraku. Przez kilka miesięcy miały tam miejsce antyirańskie protesty, a proirańskie milicje zaczęły działania, które miały przerzucić gniew protestujących na Stany Zjednoczone – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Sara Nowacka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zauważa, że Iran stara się teraz uformować wizerunek męczennika Solejmaniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głęboko żałujemy tej strasznej pomyłki". Oświadczenie prezydenta Iranu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 06:55
Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził na Twitterze "głębokie ubolewanie" z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. "Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki" - napisał irański prezydent.
rozwiń zwiń