X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosyjski Memoriał: władze wysysają z nas pieniądze. 22. grzywna dla zasłużonej organizacji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 20:45
Rosyjskiemu „Memoriałowi” brakuje pieniędzy na opłacenie grzywien i realizację projektów - informuje gazeta „Kommiersant”. "Żadna organizacja pozarządowa w Rosji nie ma tylu procesów sądowych co my - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem szef Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał” Aleksandr Czerkasow.
Audio
  • Problemy Memoriału. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Moskiewski Memoriał płaci kary finansowe za to, że na niektórych stronach internetowych nie umieścił informacji, iż jest tak zwanym "zagranicznym agentem”.

memorial1235.jpg
Memoriał, badający represje Stalina, ma problemy. "Najpierw zabierają prawa człowieka, potem ziemie innego państwa"

Do czwartku w dwudziestu jeden procesach sądy orzekły grzywny na łączną sumę 4 milionów 200 tysięcy rubli, to jest około 58 tysięcy euro. "Memoriał” ogłosił zbiórkę pieniędzy i otrzymał do tej pory wsparcie w wysokości 3 milionów 600 tysięcy rubli.

- Dla kontynuowania normalnej pracy potrzebujemy co najmniej 180 milionów rubli rocznie - wyjaśnia w rozmowie z "Kommiersantem” Aleksandr Czerkasow z Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał”.

Przypomina on, że w ubiegłym roku dzięki zbiórce pieniędzy udało się wydać księgę pamięci, poświęconą ponad 6 tysiącom polskich oficerów zamordowanych przez sowiecki reżim i pochowanych na cmentarzu w Miednoje.

Część działaczy i współpracowników "Memoriału” twierdzi, że procesy sądowe, grzywny i innego rodzaju utrudnianie pracy stowarzyszenia, to polityczna zemsta władza, ponieważ organizacja "nie daje się kontrolować i nie chce współpracować z reżimem”.

22. grzywna

W piątek sąd nałożył 22. z rzędu grzywnę na Stowarzyszenie Memoriał, organizację pozarządową badającą zbrodnie stalinowskie i broniącą praw człowieka. Łączna kwota grzywien nałożonych na Memoriał wynosi już 4,5 mln rubli (ponad 73 tys. USD).

Sądy uzasadniają wszystkie grzywny brakiem informacji w różnych zasobach internetowych Memoriału o tym, iż organizacja uznana została za tzw. zagranicznego agenta. Taki status nadaje w Rosji ministerstwo sprawiedliwości organizacjom, które - jego zdaniem - uczestniczą w życiu politycznym kraju i otrzymują fundusze z zagranicy.

Do tej pory wobec Memoriału i jego działaczy sporządzono 28 protokołów o naruszeniu przepisów o "zagranicznych agentach". Sądy rozpatrują odrębnie każdy z protokołów, orzekając kolejne grzywny. Nałożona w piątek kara finansowa wynosi 300 tys. rubli (blisko 4,9 tys. USD); identyczną sąd orzekł dzień wcześniej, w czwartek.

Szef ośrodka obrony praw człowieka Memoriału Aleksandr Czerkasow powiedział dziennikowi "Kommiersant", że nie pamięta, by jakakolwiek organizacja pozarządowa w Rosji tyle razy stawała przed sądem. W latach 2014-2016 Memoriał został bardzo dokładnie skontrolowany przez ministerstwo sprawiedliwości, które zbadało również niektóre z zasobów internetowych, w których teraz dopatrzono się naruszeń. Wyniki tych kontroli nie są jednak uwzględniane przez sądy. - W ciągu trzech lat kryteria się zmieniły i to, co napisano w donosie, trafia teraz do protokołów (o naruszeniu) - powiedział Czerkasow.

Obowiązująca w Rosji od 2012 roku specjalna ustawa zobowiązuje organizacje pozarządowe do rejestrowania się jako "pełniące funkcje zagranicznego agenta", jeśli korzystają one z zagranicznego wsparcia finansowego i uczestniczą w życiu politycznym Rosji. Organizacje uznane za "zagranicznych agentów" podlegają restrykcyjnej kontroli ze strony państwa, mają także obowiązek informowania, że nadano im taki status. Memoriał został uznany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji za "zagranicznego agenta" w październiku 2016 roku.

Organizacja na drodze sądowej odwołuje się od tej decyzji.

Memoriał to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych rosyjskich organizacji pozarządowych. Od około 30 lat zajmuje się obroną praw człowieka i dokumentacją zbrodni stalinowskich, w tym również, poprzez swój program polski, represji wobec obywateli Polski.

IAR/PAP/agkm

Czytaj także

Media: publikacja o Miednoje potrzebna, bo w Rosji wciąż neguje się zbrodnię

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 18:30
Rosyjski dziennik "Kommiersant" zapowiada wydanie przez Stowarzyszenie Memoriał księgi poświęconej ofiarom zbrodni katyńskiej pochowanym w Miednoje. Ocenia, że publikacja jest potrzebna, bo nadal są osoby negujące, że w Miednoje spoczywają polscy jeńcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podważanie elementarnych faktów godzi w pamięć ofiar". IPN odpowiada Putinowi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 16:00
"Każdy szanujący fakty rozumie, jak wielkie znaczenie dla rozpalenia światowego konfliktu miała współpraca Związku Sowieckiego i Rzeszy Niemieckiej" - podkreślono w oświadczeniu IPN, w związku z wypowiedziami Władimira Putina. IPN ocenił, że "dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy są powielaniem tych najgorszych wzorców z okresu stalinizmu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nawiązują do propagandy czasów totalitaryzmu stalinowskiego". MSZ o słowach Putina

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 19:37
"Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym prezydenta Władimira Putina dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej" - napisało w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort uznał, że rosyjska narracja "prezentuje fałszywy obraz wydarzeń".
rozwiń zwiń