X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jasina o sytuacji na Bliskim Wschodzie: USA i Iran nie chcą przekroczyć pewnych granic

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 15:32
- Jeżeli potrzebujemy dowodów na to, że obie strony chcą racjonalnie pokierować tym konfliktem, to mieliśmy ich bardzo dużo - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Jasina z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Gościem Antoniego Trzmiela był również Paweł Lekki, szef naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio
  • Dr Łukasz Jasina nt. sytuacji na Bliskim Wschodzie: Amerykanie wiedzą, że muszą się ograniczać. Przemówienie Trumpa było tego przykładem (Temat dnia/Gość PR24)
  • Paweł Lekki o sytuacji na Bliskim Wschodzie po śmierci Ghasema Solejmaniego (Temat dnia/Gość PR24)
Indyjscy muzułmanie protestują przeciw USA po likwidacji Ghasema Solejmaniego
Indyjscy muzułmanie protestują przeciw USA po likwidacji Ghasema SolejmaniegoFoto: PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Po likwidacji Ghasema Solejmaniego przez Stany Zjednoczone, Iran odpowiedział atakiem na amerykańskie bazy w Iraku. Nikt w tym ataku nie ucierpiał, a zdaniem wielu obserwatorów, obecnie widać pewną deeskalację sporu.

Dr Łukasz Jasina: Bliski Wschód to wciąż beczka prochu

- To konflikt ewidentnie pokazujący, że obydwie strony starają się nie przekroczyć pewnych granic - powiedział dr Łukasz Jasina (PISM). Jego zdaniem Amerykanie "wiedzą, że muszą się ograniczać", a przykładem tego, w jego ocenie było środowe przemówienie Donalda Trumpa. 

Jak wskazał gość PR24, ze strony Iranu widać "spokojne podejście". - Jeżeli potrzebujemy dowodów na to, że obie strony chcą racjonalnie pokierować tym konfliktem, to mieliśmy ich bardzo dużo - ocenił.

Dr Łukasz Jasina uważa, że nie ma zagrożenia III wojną światową, "ale Bliski Wschód dalej jest beczką prochu, jest niestabilny". - Oby nie nastąpiła kolejna taka sytuacja, w której zaistniała podobna groźba - zaznaczył.

Paweł Lekki: Trumpowi nie zależy na wojnie

Jako dowód na chęć deeskalacji konfliktu na linii Iran-USA dziennikarz Polskiego Radia wskazuje deklarację prezydenta Donalda Trumpa o wstrzymaniu się od odwetowej akcji militarnej za atak na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku.

Paweł Lekki przypomniał o wcześniejszych atakach na ludzi i obiekty amerykańskie. - Iran bardzo śmiało sobie poczynał: zestrzelili amerykańskiego drona, napadali na tankowce, zaatakowali amerykańską placówkę w Kiruku, gdzie zginął cywilny pracownik, a potem był szturm na ambasadę w Teheranie - wymienił dziennikarz.

Jego zdaniem bezpośrednią przyczyną amerykańskiej akcji, w której śmierć poniósł Ghasem Solejmani była śmierć Amerykanina w ataku na placówkę w Kirkuku. Dodał, że Trumpowi nie zależy na wojnie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***  

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Łukasz Jasina (PISM), Paweł Lekki

Data emisji: 09.01.2020

Godzina emisji: 15.09

msze/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak