X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Magierowski: władze Izraela wiedzą o warunkach udziału prezydenta Dudy w uroczystościach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 17:09
Yad Vashem i władze Izraela od co najmniej czterech miesięcy wiedzą o warunkach udziału prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach w Jerozolimie w związku z 75. rocznicą wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - poinformował ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.
Marek Magierowski
Marek MagierowskiFoto: Twitter/Marek Magierowski

"Aby rozwiać wszelkie wątpliwości: zarówno Yad Vashem jak i izraelskie władze wiedzą o warunkach udziału Prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach 23.01 od co najmniej czterech miesięcy" - napisał Magierowski we wtorek na Twitterze.

Czytaj więcej
duda morawieckie 1200 pap.jpg
Prezydent zwołał Radę Gabinetową. "Sytuacja na Bliskim Wschodzie dotyczy też Polski"

Słowa te odnoszą się do kontrowersji związanych z piątym Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonych 27 stycznia.

Lista gości

Portal dziennika "The Times of Israel" napisał w poniedziałek, że "w gorzkim rosyjsko-polskiej sporze o historię wybuchu drugiej wojny światowej prezydent Polski Andrzej Duda ma zamiar pominąć ważne upamiętnienie Holokaustu w Jerozolimie pod koniec stycznia, ponieważ nie został poproszony o zabranie głosu".

Na Forum głos zabrać ma czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje II wojny światowej: prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Karol z Wielkiej Brytanii i wysoki przedstawiciel władz Stanów Zjednoczonych, najprawdopodobniej wiceprezydent Mike Pence. W imieniu państw-sprawców głos zabierze prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier - poinformował rzecznik Instytutu Yad Vashem.

"The Times of Israel" cytuje rzecznika prezydenta Dudy, który powiedział w zeszłym tygodniu, że jeśli prezydent będzie miał możliwość zabrania głosu, to "oczywiście" weźmie udział w tym wydarzeniu; zaznaczył jednak, że "doprowadzenie do sytuacji, w której prezydent RP będzie siedział i słuchał kłamliwych, nieprawdziwych słów pana prezydenta Putina, nie mając możliwości odpowiedzenia, nie jest dobre".

Kłamstwa Putina

Pod koniec grudnia 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 roku "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki.

Światowe Forum Holokaustu, zatytułowane „Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem”, organizowane jest przez Fundację Światowego Forum Holokaustu, we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela. Około 30 przywódców z całego świata potwierdziło swój udział. 

dcz

Czytaj także

Prezydent weźmie udział w obchodach w Oświęcimiu. Yad Vashem pod znakiem zapytania

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:30
Główne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia na terenie b. niemieckiego obozu zagłady. Do Oświęcimia przybędą setki ocalałych i dziesiątki państwowych delegacji z całego świata. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który nie potwierdził jeszcze swojej obecności na obchodach w Yad Vashem, planowanych na 23 stycznia. 
rozwiń zwiń