Biełnaftachim: wznowiono dostawy ropy do białoruskich rafinerii

2020-01-04, 17:24

Biełnaftachim: wznowiono dostawy ropy do białoruskich rafinerii
Ropociąg "Przyjaźń". Wznowienie dostaw ropy do Europy przez rurociąg "Przyjaźń" może mieć wpływ na notowania ropy nawet na tak odległych rynkach jak USA.Foto: shutterstock.com/Aliaksandr Kushner

- Wznowiono dostawy ropy do białoruskich rafinerii - poinformował wiceprezes koncernu Biełnaftachim Uładzimir Sizau, cytowany przez portal Biełta. - Przedsiębiorstwo planuje do końca stycznia wznowić eksport produktów naftowych - dodał.

Posłuchaj

Białoruś uzgodniła szczegóły pierwszej dostawy ropy z Rosji w tym roku - relacja Włodzimierza Paca (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- W styczniu oczekiwane jest wznowienie eksportu produktów naftowych. Zależy to od tego, jak dynamicznie i szybko będzie przebiegał proces zawierania umów. Liczymy, że do końca stycznia - przynajmniej, jest to optymistyczny scenariusz - wszystkie możliwe ograniczenia będą uchylone - powiedział dziennikarzom Sizau.

Powiązany Artykuł

ropa naftowa.jpg
Białoruski koncern: Rosja wstrzymała dostawy ropy do naszego kraju

Zaznaczył przy tym, że w pierwszej kolejności produkty naftowe trafią na rynek wewnętrzny. - Tranzyt ropy odbywa się zgodnie z zobowiązaniami, które wzięły na siebie przedsiębiorstwa zajmujące się transportem ropy i rząd Republiki Białorusi - wskazał. Wiceprezes dodał, że do końca dnia będzie przepompowane 6 tys. ton surowca.

Zagwarantowanie nieprzerwanej pracy krajowych rafinerii

Wcześniej na stronie internetowej koncernu Biełnaftachim podano, że w sobotę trwało opracowywanie dokumentów dotyczących przepompowania pierwszej partii ropy po cenie bez rekompensaty, o którą zabiega Mińsk. Koncern przekazał też, że ilość surowca, który ma być dostarczony w najbliższym czasie, oraz zgromadzone zasoby pozwolą na zagwarantowanie nieprzerwanej pracy krajowych rafinerii w styczniu.

Powiązany Artykuł

paliwa stacja benzynowa 1200.jpg
Białoruski ekonomista: Kreml gra dostawami ropy

Rosyjski koncern Transnieft, operator rurociągu Przyjaźń, poinformował, że otrzymał zamówienie na dostarczenie 133 tys. ton ropy na Białoruś. Biuro prasowe rządu w Moskwie podało natomiast, że rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew rozmawiał przez telefon o współpracy w dziedzinie energetyki ze swoim białoruskim odpowiednikiem Siarhiejem Rumasem. 

W piątek Biełnaftachim przekazał, że Rosja wstrzymała od 1 stycznia dostawy ropy na Białoruś rurociągiem Przyjaźń. Później poinformowano o czasowym zawieszeniu eksportu produktów naftowych.

Negocjacje w napiętej atmosferze

31 grudnia władze w Mińsku i Moskwie poinformowały, że nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie warunków dostaw ropy na Białoruś. Ambasador Białorusi i prezes Gazpromu podpisali wtedy protokół w sprawie cen gazu dla Białorusi na styczeń i luty 2020 r. Negocjacje na temat dostaw surowców rosyjskich na Białoruś toczyły się od wielu miesięcy i przebiegały w napiętej atmosferze, ponieważ kontrakty dotyczące ropy i gazu obowiązywały tylko do końca roku.

Warunki dostaw surowców są jedną z najtrudniejszych kwestii podczas prowadzonych obecnie przez Mińsk i Moskwę negocjacji na temat tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego. Według części ekspertów Rosja naciska w kluczowych dla Mińska sprawach naftowo-gazowych, by skłonić go do ustępstw w innych dziedzinach. Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej