X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bośnia i Hercegowina: obywatel kraju skazany za walki w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 21:59
Sąd Bośni i Hercegowiny skazał 24-letniego Bośniaka na 4 lata więzienia za zorganizowanie grupy terrorystycznej i walkę dla Państwa Islamskiego w Syrii. Mężczyzna przyznał się do winy. Wpłynęło to na długość zasądzonej kary.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Prazis

Ibro Ćufurović z położonego na północnym zachodzie Bośni i Hercegowiny (BiH) miasta Velika Kladusza przebywał w areszcie od kwietnia, kiedy to doprowadzono do jego ekstradycji z Syrii. Wcześniej był przetrzymywany przez syryjskie milicje kurdyjskie.

Sąd wyjaśnił, że wziął pod uwagę okoliczności łagodzące podczas ustalania wyroku, w tym fakt, że oskarżony przyznał się do winy, a wyruszając na wojnę w Syrii, gdzie spędził pięć lat, miał tylko 19 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Syria starała się protektoratem Rosji i Iranu >>>

Ćufurović, który posługiwał się w Syrii pseudonimem Abu Kasim Albosni, zeznał, że walczył tam w latach 2014 i 2015, ale potem został zatrzymany podczas próby przedostania się wraz z rodziną do Turcji.

W latach 2012-16 około 300 obywateli Bośni i Hercegowiny, w której muzułmanie są największą grupą religijną, wyjechało do Syrii i Iraku, w tym 55 proc. stanowili mężczyźni, 20 proc. kobiety, a 25 proc. dzieci - wynika z oficjalnych danych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
syria uchodzcy 1200.jpg
Widmo rzezi cywilów w Syrii. 200 tys. ucieka z Idlibu, miliony bez pomocy

Zbyt łagodne wyroki?

Według AFP stu dorosłych Bośniaków zginęło w walce po stronie IS. Sądy w BiH osądziły i skazały 46 osób, które wróciły do kraju z Iraku i Syrii - podaje Reuters.

W 2014 roku Bośnia i Hercegowina stała się pierwszym krajem w Europie, który wprowadził kary pozbawienia wolności dla swoich obywateli walczących za granicą. Bojownicy, którzy odtąd powrócili do kraju, zostali osądzeni i w większości przypadków skazani na więzienie.

Niektórzy specjaliści uważają, że nałożone wyroki, od 12 miesięcy do 4 lat więzienia, są zbyt łagodne. Ośmiu mężczyzn, którzy zostali osądzeni, przyznało się do winy i zobowiązało się współpracować z władzami w zamian za karę 12 miesięcy więzienia.

msze