X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pierścieniowe zaćmienie Słońca. Spektakularne zjawisko na niebie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 19:29
Mieszkańcy państw leżących w pasie od Arabii Saudyjskiej i Omanu do Indii i Singapuru mogli w czwartek obserwować rzadko występujące pierścieniowe zaćmienie Słońca.
Pierścieniowe zaćmienie Słońca przyciągnęło tłumy obserwujących
Pierścieniowe zaćmienie Słońca przyciągnęło tłumy obserwującychFoto: PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

Zaćmienie takie występuje, gdy Księżyc nie jest wystarczająco blisko Ziemi, aby całkowicie zasłonić tarczę Słońca i pozostawia widoczny cienki pierścień dysku słonecznego.

kosmos_ok.jpg
Odkryto gwiazdę-giganta. Jej cząsteczka waży tyle, ile cała ludzka populacja

Chociaż takie zaćmienia są raz lub dwa razy w roku, to za każdym razem są widoczne tylko z wąskiego pasa terenu. W zależności od warunków pogodowych tegoroczne zjawisko astronomiczne miało być widoczne z obszaru Bliskiego Wschodu, poprzez południowe Indie i kraje Azji Południowo-Wschodniej, aby zakończyć się na północnym Pacyfiku.

Dzień wolny od pracy

Setki astronomów-amatorów i fotografów zgromadziły się m.in. w porcie w Singapurze po to, by je obserwować. W Indiach ludzie zebrali się na plażach w stanie Tamil Nadu. W położonym na wschodzie Indii stanie Odisha ogłoszono dzień wolny od pracy w urzędach państwowych, sądach, szkołach i na uczelniach. W New Delhi w obserwacji zaćmienia przeszkodziły chmury i smog, a premier Narendra Modi wyraził z tego powodu niezadowolenie w mediach społecznościowych.

Następne pierścieniowe zaćmienie Słońca - w 2020 roku - będzie widoczne w pasie od Afryki do północnej Azji. Kolejne - w 2021 roku - tylko w Arktyce i w części Kanady, na Grenlandii i na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwiazda Betlejemska - zjawisko astronomiczne czy cudowny znak?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 09:00
- Na przełomie XVI i XVII wieku nastąpił ciąg ciekawych wydarzeń astronomicznych, który sprawił, że wielki astronom tamtej epoki Jan Kepler postawił bardzo ciekawą hipotezę dotyczącą Gwiazdy Betlejemskiej - opowiada prof. Jarosław Włodarczyk.
rozwiń zwiń