X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rodzice Grety Thunberg mogą mieć kłopoty. Donosy do służb socjalnych

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 09:47
Do szwedzkich służb socjalnych napłynęły donosy od osób zaniepokojonych możliwością wykorzystywania dotkniętej zespołem Aspergera 16-letniej Grety Thunberg przez jej rodziców celebrytów. Szczegóły postępowania pozostają niejawne.
Greta Thunberg
Greta ThunbergFoto: shutterstock/360b

Rodzice Grety, ojciec aktor Svante Thunberg oraz matka śpiewaczka operowa i piosenkarka Malena Ernman, choć twierdzą, że "Greta o swoich protestach zdecydowała sama", intensywnie ją wspierają. Ojciec towarzyszy nastolatce w podróżach po świecie.

Czytaj więcej
Projekt bez tytułu 1200.jpg
Greta Thunberg przyłapana na manipulacji? Niemiecka kolej odpowiada

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] O. Doleśniak-Harczuk: Greta Thunberg przestała być wygodna w Niemczech

To rodzice Thunberg zdecydowali, że od września tego roku Greta przez rok nie będzie uczęszczać do szkoły. Stało się tak, gdy ich córka ukończyła 16 lat, czyli osiągnęła wiek, w którym już nie istnieje w Szwecji obowiązek szkolny.

Według autorów zgłoszeń, jakie napłynęły do służb socjalnych sztokholmskiej dzielnicy Kungsholmen, gdzie zameldowana jest rodzina Grety, jej rodzice wykorzystują nastolatkę dla własnej kariery. Zwracają też uwagę na to, że rodzina wspólnie wydała książkę, której premiera zbiegła się z rozpoczęciem przez Gretę jesienią 2018 roku strajku szkolnego.

Możliwy negatywny wpływ na zdrowie

Składający zgłoszenia obawiają się, że jej publiczne wystąpienia (płakała podczas mowy na szczycie ONZ w Nowym Jorku) oraz podróże, w tym dwukrotne opłynięcie katamaranem niespokojnego Atlantyku, mogą negatywnie wpływać na zdrowie mającej syndrom Aspergera Grety. Niektórzy we wnioskach, których kopie publikowane są w mediach społecznościowych, zwracają uwagę, że rodzice powinni chronić córkę m.in. przed negatywnymi komentarzami, jakie pojawiają się na jej temat w internecie.

Jedną z autorek donosu na rodziców Grety jest Yvsa Haeggstroem z miasta Karlstad na zachodzie Szwecji. - Nie mam nic osobiście do Grety, ale uważam, że jest wykorzystywana. Tą sprawą powinny zająć się władze - uważa w rozmowie Haeggstroem. Dodaje, że z powodu ochrony prywatności rodziny Thunberg nie została poinformowana, na jakim etapie jest sprawa.

O sprawie donosów na rodziców Grety nie chce mówić, zasłaniając się tajemnicą, przewodniczący dzielnicy Kungsholmen, której podlegają służby socjalne. - To jest kwestia prywatności. Takie sprawy z uwagi na dobro dziecka nie są nigdy komentowane - wyjaśnia Rasmus Jonlund z partii Liberałowie.

Lęk przed zmianami klimatycznymi

W Szwecji, jeśli są uzasadnione powody, sprawa zaniedbywania obowiązków rodzicielskich powinna zostać przekazana policji. Urząd szwedzkiej policji odrzucił jednak prośbę o ujawnienie jakichkolwiek szczegółów ewentualnego postępowania w sprawie 16-latki. W decyzji administracyjnej, od której nie przysługuje odwołanie, Kerstin Svenson stwierdziła, że obowiązuje "poufność" oraz "ochrona prywatności".

Czytaj więcej
greta-pap-1200.jpg
Strajki klimatyczne i wielki biznes. Media: za Gretą Thunberg stoją koncerny i finansiści

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jeremy Clarkson zaatakował Gretę Thunberg. Dziennikarz nie przebierał w słowach

Do sprawy donosów na rodziców Grety nie chce odnieść się rzeczniczka nastolatki. - Nic mi nie wiadomo o żadnym postępowaniu - oznajmia rzeczniczka, Helena Iles z firmy Iles PR.

W czerwcu nastolatka ukończyła szkołę podstawową. Jak ujawniła wówczas na zdjęciu w mediach społecznościowych, uczęszczała do szkoły w odległym o 35 km od Sztokholmu mieście Soedertaelje. Podczas licznych strajków przed szwedzkim parlamentem twierdziła, że ma na to pozwolenie od nauczycieli.
We wspólnym programie telewizyjnym "Skavlan", szwedzkiego nadawcy publicznego SVT oraz norweskiego NRK, Greta wyjaśniała, że poprzez swoje działania na rzecz klimatu "czuje się dobrze".

U Grety Thunbergg lęk przed zmianami klimatycznymi pojawił się u w wieku ośmiu lat, gdy po obejrzeniu w szkole filmu edukacyjnego o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, nastolatka na skutek szoku popadła w depresję. Przestała jeść i chodzić do szkoły. Wiadomo, że zaniepokojeni rodzice długo szukali pomocy, odwiedzając dziesiątki gabinetów lekarskich.

jp

Czytaj także

Strajki klimatyczne i wielki biznes. Media: za Gretą Thunberg stoją koncerny i finansiści

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 20:30
"Na drugim planie, dyskretnie za szwedzką nastolatką, znajdującą się obecnie na czele walki klimatycznej, stoją duże fundusze finansowe oraz firmy zainteresowane eliminowaniem użycia węgla" - napisał hiszpański "El Confidencial". W Madrycie, gdzie wydawany jest dziennik, od poniedziałku trwa szczyt klimatyczny ONZ COP25.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeremy Clarkson zaatakował Gretę Thunberg. Dziennikarz nie przebierał w słowach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 09:04
Jeremy Clarkson w jednym z wywiadów ostro skrytykował ekologiczną aktywistkę Gretę Thunberg. Znany brytyjski dziennikarz nazwał ją "idiotką" i oskarżył o "zabicie pokazów motoryzacyjnych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greta Thunberg przyłapana na manipulacji? Niemiecka kolej odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 09:15
Greta Thunberg opublikowała zdjęcie w niemieckim pociągu, na którym widać jak siedzi na podłodze, według niej, "zatłoczonego pociągu". Na wpis zareagował przewoźnik Deutsche Bahn, który poinformował, że aktywistka miała miejsce w pierwszej klasie.
rozwiń zwiń