X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież: Kościół nie powinien zajmować przestrzeni, ale inicjować procesy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 18:47
- Nie jesteśmy już na terenie chrześcijańskim. Dziś nie jesteśmy już jedynymi, którzy tworzą kulturę, ani pierwszymi, ani najbardziej słuchanymi - powiedział Franciszek podczas spotkania z Kurią Rzymską. Apelował o zmianę mentalności, przestrzegał przed zbytnią surowością i przytoczył opinię, że Kościół "został dwieście lat z tyłu".
Papież Franciszek podczas spotkania z Kurią Rzymską
Papież Franciszek podczas spotkania z Kurią RzymskąFoto: EPA/ANDREW MEDICHINI / POOL

W przemówieniu do kardynałów i biskupów z kongregacji i innych urzędów Kurii Rzymskiej w czasie tradycyjnego przedświątecznego spotkania w Sali Klementyńskiej w Watykanie papież mówił, że to, co dzieje się na świecie, nie oznacza, że jest to "epoka zmian". - To zmiana epoki - oświadczył.

W obszernym wystąpieniu odnotował, że szybko zmienia się model życia, relacji, komunikowania i wyrażania myśli, stosunków między pokoleniami, rozumienia i przeżywania wiary i nauki.

pap papież święta 1200.jpg
Papież Franciszek: Dzieciątko Jezus ma twarz najbardziej potrzebujących

- Często zdarza się, że przeżywa się zmiany, ograniczając się do założenia nowego ubrania, a pozostaje się w takich realiach, jak wcześniej - mówił.
Przywołał słowa ze słynnej włoskiej powieści "Lampart" Giuseppe Tomasiego di Lampedusa: "Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko musi się zmienić".

Franciszek apelował o refleksję nad wyzwaniami teraźniejszości. - Musimy inicjować procesy, a nie zajmować przestrzeń - wskazywał.

Reforma kurii

Wiele miejsca poświęcił przygotowywanej reformie Kurii Rzymskiej, w wyniku której zmieni się jej struktura. Przypomniał, że pierwszym i najważniejszym zadaniem Kościoła jest ewangelizacja, a celem reformy to, by wszystkie struktury kościelne stały się odpowiednim kanałem do ewangelizowania dzisiejszego świata.

- Muszą one być "bardziej misyjne" - dodał. - Ludność, do której jeszcze nie dotarło głoszenie Ewangelii, żyje nie tylko poza kontynentem zachodnim, ale wszędzie, szczególnie w ogromnych skupiskach miejskich, które same wymagają szczególnej opieki duszpasterskiej - zauważył papież.

papiez-1200-pap.jpg
Papież: chrześcijanie są dziś bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach

Apelując o zmianę myślenia i postaw stwierdził: "Nie jesteśmy już na terenie chrześcijańskim. Dziś nie jesteśmy już jedynymi, którzy tworzą kulturę, ani pierwszymi, ani najbardziej słuchanymi".

- Potrzebujemy zatem przemiany mentalności duszpasterskiej, co nie oznacza przejścia na duszpasterstwo relatywistyczne. Nie jesteśmy już w systemie chrześcijańskim, ponieważ wiara, szczególnie w Europie, ale także w dużej części Zachodu, nie stanowi już oczywistej przesłanki życia wspólnego, a wręcz jest w istocie często negowana, wyszydzana, marginalizowana i wyśmiewana - oświadczył Franciszek.

Położył nacisk na konieczność "nowej ewangelizacji" albo - jak to ujął - "reewangelizacji".

"Dla Boga nikt nie jest obcy"

Jako zadanie Kościoła papież wskazał dawanie świadectwa tego, że "dla Boga nikt nie jest obcy ani wykluczony". - Jest powołany do obudzenia sumień uśpionych w obojętności w obliczu realiów Morza Śródziemnego, które stało się dla wielu, nazbyt wielu cmentarzem - oświadczył papież, odnosząc się do migracji.

papież 1200.jpg
Papież przestrzega biskupów przed przywiązaniem do pieniędzy. "Diabeł wchodzi przez kieszenie"

Franciszek przestrzegał przed pokusą przyjęcia postawy nieugiętości, "surowości rodzącej się z lęku przed zmianą".

Mówił też, że Kuria Rzymska nie jest "organizmem oderwanym od rzeczywistości", "nie jest pałacem ani szafą pełną ubrań, które należy założyć, aby uzasadnić zmianę".

Przywołał słowa nieżyjącego kardynała Carlo Marii Martiniego, który w 2012 roku mówił: "Kościół pozostał dwieście lat z tyłu. Dlaczego się nie otrząśnie? Boimy się? Strach, zamiast odwagi?".

W spotkaniu uczestniczyło trzech polskich kardynałów: Stanisław Ryłko, Zenon Grocholewski i Konrad Krajewski.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież: wystarczą dobre słowo, uśmiech lub przytulenie, żeby okazać bliźniemu miłość

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 11:19
- Przede wszystkim tam, gdzie trzeba przełamać spiralę zła, ktoś musi okazać wielkoduszną miłość, by rozpocząć wzajemne wybaczenie win - powiedział papież. Podczas audiencji generalnej Franciszek kontynuował serię katechez poświęconych modlitwie "Ojcze nasz". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: do Europy wracają ideologie, które doprowadziły do wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 18:31
Papież Franciszek ostrzegł, że do Europy wracają populizm i uprzedzenia, a także ideologie, które doprowadziły do II wojny światowej. Podczas spotkania z jezuitami w Watykanie wyraził opinię, że są one oderwane od rzeczywistości.
rozwiń zwiń