X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA nakładają sankcje na Nord Stream 2. Sprzeciw Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 11:37
Komisja Europejska poinformowała, że jest przeciwna amerykańskim sankcjom wobec unijnych firm budujących gazociąg Nord Stream 2. W oświadczeniu przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej Komisja napisała, że analizuje wpływ najnowszych restrykcji.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Leonid Eremeychuk

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na przyszły rok, w której przewidziano sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku.

CZYTAJ TAKŻE: CHIRURGICZNE SANKCJE USA. NA CZYM POLEGAJĄ, DLACZEGO ALLSEAS WSTRZYMAŁO PRACE? 

Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tej budowie jest pięć unijnych firm energetycznych z Austrii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii, a także spółka ze Szwajcarii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
nord stream 2 f 1200.jpg
Trump podpisał sankcje na Nord Stream 2. Kluczowa dla inwestycji firma zawiesza prace

KE: zabiegano, by Nord Stream 2 działał w sposób przejrzysty

"Co do zasady, Unia sprzeciwia się nakładaniu sankcji na europejskie firmy prowadzące legalną działalność" - brzmi komentarz Komisji Europejskiej. Napisano w nim, że Bruksela zabiegała, by Nord Stream 2 działał w sposób przejrzysty i niedyskryminujący, zgodnie z unijnymi przepisami energetycznymi.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Nord Stream 2 się spieszy, ekolodzy protestują. Budowa jeszcze tej zimy?

Komisja przypomniała, że od czasu wejścia w życie znowelizowanej dyrektywy gazowej w maju tego roku, w Unii obowiązują jasne zasady dotyczące wszystkich gazociągów łączących europejski rynek z krajami spoza Wspólnoty. Te zasady - jak podkreśliła Komisja - zostały uznane przez amerykańskie władze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kaczki 1200.jpg
Wyścig z czasem o Nord Stream 2. "Kaczki sprzymierzeńcem przy wstrzymaniu inwestycji"

Podzielone opinie

Znowelizowana dyrektywa, o której pisze Komisja, nie jest tak rygorystyczna jak początkowo planowano i nie zablokuje powstania Nord Stream 2, ale zdaniem ekspertów, na pewno utrudni powstanie tej inwestycji.

Natomiast zdania wśród unijnych krajów dotyczące Nord Stream 2 są podzielone. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej uważają, że ta inwestycja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Unii, bo jeszcze bardziej uzależnia ją od dostaw z Rosji. Państwa, których firmy są zaangażowane w budowę, bądź te kraje, które mają dobre kontakty w Moskwą, nie dostrzegają problemu.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opóźnia się budowa Nord Stream 2. Do ukończenia brakuje około 300 kilometrów gazociągu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 21:06
Spółka Nord Stream 2, odpowiedzialna za budowę drugiego gazociągu po dnie Bałtyku, łączącego Rosję z Niemcami, poinformowała, że prace się opóźnią i inwestycja nie zostanie zakończona w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chirurgiczne cięcie USA. Ekspert: nowe sankcje USA mogłyby zatrzymać Nord Stream 2 na długo

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 16:27
- Trwa wyścig z czasem. Rosja robi wszystko, by jak najszybciej skończyć duński odcinek. Sankcje USA mogłyby zablokować budowę Nord Stream 2. Jeśli kluczowa, specjalistyczna szwajcarska firma z powodu groźby sankcji wstrzyma pracę, Rosja nie ma możliwości, by od razu ją zastąpić - mówił ekspert ds. energetyki w Esperis Consulting, Mateusz Kubiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Nord Stream 2 narzędziem polityki gospodarczej i militarnej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 17:30
Krytyka ustawy o wydatkach obronnych oparta na przesłankach stricte gospodarczego interesu tych firm jest całkowicie nieuzasadniona - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Ustawa ta zakłada sankcje związane z gazociągiem Nord Stream 2. - Bezpieczeństwo UE i jej wschodnich sąsiadów ma znacznie większe znaczenie niż krótkoterminowy zysk ekonomiczny - mówił wiceminister.
rozwiń zwiń