X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Alarmujące dane. 400 tys. birmańskich dzieci bez dostępu do edukacji

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 13:46
Chodzi o muzułmańskich uchodźców Rohindżów, którzy uciekli z kraju i są na emigracji w sąsiednim Bangladeszu.
Audio
  • Wszyscy ci uczniowie są w beznadziejnej sytuacji. Martwimy się o nasze przyszłe pokolenie. Ich przyszłość jest ponura (IAR)
  • Według Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka edukacja to prawo człowieka. My go nie mamy. Czy nie jesteśmy ludźmi? (IAR)
  • Wśród 600 tys. uchodźców zamieszkujących obóz, większość to muzułmańscy Rohindżowie. Relacja Wojciecha Cegielskiego z obozu dla uchodźców Cox Bazaar w Bangladeszu (IAR)
Birmańscy uchodźcy w obozie w Bangladeszu
Birmańscy uchodźcy w obozie w BangladeszuFoto: Human Rights Watch

Miejscowe władze nie pozwalają Birmańczykom chodzić do szkół, a do obozów nie wpuszczają międzynarodowych organizacji. Informuje o tym w najnowszym raporcie organizacja praw człowieka Human Rights Watch.

W sierpniu 2017 roku niemal milion muzułmańskich Rohindżów uciekło z Birmy, gdzie trwała wymierzona w nich wojskowa ofensywa.

"Edukacja to prawo człowieka"

Większość uciekinierów schroniła się w obozie Cox Bazaar w sąsiednim Bangladeszu. Mimo że Rohindżowie są tam od ponad dwóch lat, mało które dziecko chodzi do szkoły.

- Według Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka edukacja to prawo człowieka. My go nie mamy. Czy nie jesteśmy ludźmi? - mówi w rozmowie z Human Rights Watch nastoletni Birmańczyk Sawyeddolla.

Human Rights Watch twierdzi w najnowszym raporcie, że bez prawa do edukacji pozostaje około 400 tys. birmańskich dzieci.

Bez edukacji wyrośnie stracone pokolenie

Władze Bangladeszu zabroniły im chodzić do miejscowych szkół, a do obozu nie wpuszczają międzynarodowych organizacji, zajmujących się edukacją.

- Wszyscy ci uczniowie są w beznadziejnej sytuacji. Martwimy się o nasze przyszłe pokolenie. Ich przyszłość jest ponura - podkreśla jeden z nauczycieli mieszkających w obozie w Cox Bazaar Salah Uddin.

Sprawę próbował rozwiązać ONZ, ale pod naciskiem organizacji władze Bangladeszu zaakceptowały jedynie program nauczania dla dwóch pierwszych klas.

Eksperci alarmują, że odcięcie muzułmańskich dzieci od edukacji oznacza, że tak jak w Syrii czy w Jemenie, w Bangladeszu rośnie kolejne, stracone pokolenie.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bangladesz: spalili żywcem 19-latkę. Kara śmierci dla 16 osób

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 14:28
Sąd w Bangladeszu skazał na karę śmierci 16 osób za spalenie żywcem 19-latki, która oskarżała dyrektora szkoły koranicznej o napaść seksualną. Zabójcy zaatakowali dziewczynę w kwietniu w szkole w Sonagazi w dystrykcie Feni w południowo-wschodniej części Bangladeszu.
rozwiń zwiń