X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ważny element Obamacare jest niezgodny z amerykańską konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:40
Federalny sąd apelacyjny w Nowym Orleanie orzekł w środę, że tzw. indywidualny mandat, będący częścią ustawy o programie powszechnej opieki zdrowotnej Obamacare, jest niezgodny z amerykańską konstytucją. Nie zdecydował jednak, czy należy uchylić w całości prawo regulujące to ubezpieczenie zdrowotne.
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack ObamaFoto: shutterstock.com/Evan El-Amin

Tzw. indywidualny mandat wymaga, aby Amerykanie mieli ubezpieczenie zdrowotne, a firmy zapewniały je swoim pracownikom. Zmuszenie do tego dużej liczby osób jest kluczem do przystępności ubezpieczeń.

"Indywidualny mandat jest niekonstytucyjny, ponieważ nie można go już traktować jako podatku i nie ma innych przepisów konstytucyjnych, które uzasadniałyby wykonywanie uprawnień Kongresu" - stwierdził sąd.

Obniżenie kary

usa chiny pap 1200.jpg
USA wydaliły dyplomatów z Chin po "wycieczce" do bazy wojskowej

Kluczowym pytaniem w sprawie było, czy "indywidualny mandat" z wprowadzonej za prezydentury Baracka Obamy ustawy Affordable Care Act (ACA), wymagający od większości Amerykanów wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego lub uiszczenia kary, stał się niekonstytucyjny, gdy Kongres obniżył wielkość przewidzianej kary do zera w ramach ustawy podatkowej uchwalonej w 2017 roku.

W 2018 roku sędzia sądu w Teksasie Reed O'Connor wypowiedział się w swym orzeczeniu przeciwko legalności tzw. indywidualnego mandatu, ale stwierdził, że jest on "nierozerwalnie związany" z pozostałymi przepisami ACA.

Sprawa dla sądu w Teksasie

W środę sąd apelacyjny w Nowym Orleanie nie odpowiedział na pytanie, czy można "mandat indywidualny" oddzielić od całego ubezpieczenia. Przekazał sprawę na powrót do rozpatrzenia teksaskiemu sądowi.

"Może się zdarzyć, że nawet po zakończeniu tego dochodzenia ACA nie da się oddzielić od indywidualnego mandatu. (...) Być może ACA można oddzielić od indywidualnego mandatu. Może być również tak, że niektóre postanowienia ACA można oddzielić od indywidualnego mandatu, a inne nie" – orzekł nowoorleański sąd.

Flagowy projekt Obamy

1200_Nowy_Jork_shutterstock.jpg
Bez wiz do USA. Ekspert: Stany Zjednoczone to nie strefa Schengen

Decyzja pozostawiła losy Obamacare, flagowego projektu Obamy, w stanie zawieszenia.

Prokurator generalny Kalifornii Xavier Becerra, który kierował działaniami 21 stanów USA, opowiadającymi się za zachowaniem ACA, zapowiedział złożenie apelacji do Sądu Najwyższego. - Na razie prezydent (Donald Trump) dostał prezent, jaki chciał: niepewność na rynku opieki zdrowotnej i drogę do uchylenia (Obamacare) – wskazał Becerra.

Trump jest zdecydowanym przeciwnikiem Obamacare i w przeszłości nazwał ją m.in. "niekonstytucyjną katastrofą".
Dziennik "New York Times" zwraca uwagę, że Trump nazwał środowe orzeczenie sądu apelacyjnego "wielką wygraną wszystkich Amerykanów". Gazeta twierdzi przy tym, że nie zmieni to systemu opieki zdrowotnej w USA.

st

Czytaj także

Biały Dom na Florydzie. Donald Trump oficjalnie się przeprowadził

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 11:01
Zrażony do Nowego Jorku, gdzie mimo płacenia wysokich podatków "traktowano go gorzej niż kogokolwiek", prezydent USA Donald Trump postanowił przenieść się na stałe na Florydę, czyniąc ze swej rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach centrum swojej aktywności życiowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump oskarżony w procedurze impeachmentu. Prezydent USA może jednak spać spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 06:45
Donald Trump został trzecim prezydentem w historii USA formalnie oskarżonym w procedurze impeachmentu. Głosami demokratów Izba Reprezentantów postawiła mu dwa zarzuty - nadużycie władzy i obstrukcję parlamentarnego śledztwa w tej sprawie. O jego usunięciu z urzędu decydować będzie Senat, który jest zdominowany przez sprzeciwiających się tej procedurze republikanów. Oznacza to, że możliwość pozbawienie Trumpa urzędu jest minimalna.
rozwiń zwiń