X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy Zielony Ład. W Parlamencie Europejskim dyskusja o klimacie z polskim wątkiem

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 19:32
- Państwa europejskie podpiszą traktat pokojowy z naturą - tak ostatni szczyt unijny podsumował w Strasburgu nowy szef Rady Europejskiej, Charles Michel. Polityk w ten sposób skomentował zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unię do 2050 roku. Taki plan zaakceptowało 26 krajów wspólnoty.
Audio
  • Polski wątek w dyskusji o klimacie. Relacja Karola Surówki (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixbay

Polska, jako jedyna, poprosiła o więcej czasu, by przyjrzeć się założeniom tak zwanego Nowego Zielonego Ładu. Istotne dla polskiego rządu jest między innymi to, w taki sposób Unia będzie wspierała przemiany w energetyce.

1200_von_der_Leyen_PAP.jpg
Ursula von der Leyen: Polska poprosiła o więcej czasu w sprawie klimatu

Według Charles’a Michela, postanowienia szczytu są "ogromnym krokiem w dobrym kierunku". Polityk zapowiedział, że kraje w trudniejszej otrzymają odpowiednie wsparcie. - Nie wszystkie kraje europejskie mają taką samą pozycję startową. Odnotowaliśmy, że w naszej opinii jest istotne, by opracować strategię, która szanuje wybory poszczególnych państw jeśli chodzi o miks energetyczny - mówił.

"Polska poprosiła o więcej czasu"

O tym, że Polska ma dłuższą drogę do przejścia w kierunku neutralności klimatycznej, mówiła również szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Jak zaznaczyła, Polska rzeczywiście będzie musiała przekształcić duże regiony górnicze, podobnie zresztą jak wschodnie Niemcy.

- Na szczycie unijnym Polska poprosiła więc o więcej czasu, by bliżej przyjrzeć się naszym propozycjom, jeśli chodzi o fundusz sprawiedliwych przemian. Cieszę się na współpracę z państwami członkowskimi w tej sprawie. Już zaczęliśmy dyskusję o tym, jak wesprzeć ludzi, regiony i przedsiębiorstwa, które mają do przejścia dłuższą drogę - dodała niemiecka polityk.

"Zastosowanie zielonego ładu leży w interesie Polek i Polaków"

Podzielone zdania w sprawie decyzji polskiego rządu mieli europosłowie. Deputowana Zjednoczonej Prawicy, Beata Kempa uważa, że instytucje unijne oraz państwa członkowskie muszą w tej sprawie być wobec Polski wyrozumiałe. - Nie naszą winą jest to, że byliśmy przez około pięćdziesiąt lat krajem, który był pod okupacją sowiecką. (Osiągnięcie neutralności klimatycznej), to są tak duże inwestycje, że musielibyśmy bardzo szybko wydatkować duże środki, których po prostu nie mamy - powiedziała Polskiemu Radiu.

Według Leszka Millera, europosła SLD, premier Mateusz Morawiecki popełnił błąd wstrzymując się z decyzją w sprawie ładu klimatycznego. Jego zdaniem, Polska może z tego powodu stracić dofinansowanie unijne. - Zastosowanie programu Zielonego Ładu leży w interesie Polek i Polaków, bo to program, który spowoduje, że powietrze, którym oddychamy, będzie lepsze dla człowieka. Każda władza publiczna powinna o to zabiegać - powiedział Leszek Miller.

Swoją decyzją w sprawie Nowego Zielonego Ładu Polska ma ogłosić na szczycie unijnym w czerwcu.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Macron ostrzega Polskę ws. neutralności klimatycznej. Zapowiada konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:35
Prezydent Francji uważa, że brak zobowiązania do neutralności klimatycznej w Unii do 2050 roku będzie wiązać się z brakiem dostępu do unijnych funduszy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursula von der Leyen: Polska poprosiła o więcej czasu w sprawie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 13:30
- Wszystkie kraje członkowskie mają różne punkty wyjścia, jeśli chodzi o transformację energetyczną i problemy, z którymi muszą się zmagać. Na szczycie UE Polska poprosiła o więcej czasu - powiedziała podczas debaty w PE w Strasburgu szefowa KE Ursula von der Leyen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski przegłosował rezolucję potępiającą Polskę. Chodzi o "strefy wolne od LGBT"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 14:21
Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której potępił "publiczną dyskryminację oraz mowę nienawiści" wobec mniejszości seksualnych. Kontekstem są doniesienia o tym, że niektóre samorządy i przedsiębiorstwa ogłosiły się "strefami wolnymi od LGBT". 
rozwiń zwiń