X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie ma dla nas wolności". Córka Ilhama Tohtiego odebrała nagrodę Sacharowa

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 19:08
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wręczono nagrodę im. Andrieja Sacharowa za 2019 rok. W imieniu wyróżnionego nią ekonomisty Ilhama Tohti, walczącego o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach, nagrodę odebrała jego córka. W 2014 r. Tohti został skazany na dożywotnie więzienie.
Jewher Ilham, córka Ilhama Tohtiego
Jewher Ilham, córka Ilhama TohtiegoFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Parlament Europejski w uzasadnieniu przyznania Nagrody napisał między innymi: "Ilham Tohti poświęcił swoje życie walce o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. Pomimo bycia orędownikiem umiaru i pojednania, został skazany na dożywocie w pokazowym procesie w 2014 roku. Parlament wyraża pełne poparcie dla jego pracy i ma nadzieję, że zostanie on niezwłocznie uwolniony przez chińskie władze".

Przewodniczący PE David Sassoli mówił, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom". – Od 20 lat pracuje nad promowaniem dialogu i wzajemnego zrozumienia między nimi a innymi Chińczykami. Dzisiejszy dzień powinien być dniem radosnym, świętem wolności słowa. Zamiast tego jest dniem smutku. Po raz kolejny to krzesło jest puste, ponieważ w świecie, w którym żyjemy, korzystanie z wolności myśli nie zawsze oznacza, że samemu jest się wolnym – mówił.

>>>[POLSKIE RADIO 24] H. Shen: wyrok dla I. Tohtiego to ostrzeżenie dla pozostałych opozycjonistów

CZYTAJ RÓWNIEŻ
PAP Mike Pompeo 3 1200.jpg
Mike Pompeo o represjach Ujgurów w Chinach: ożywają tam stronice orwellowskiego "Roku 1984"

"Dziś nie ma wolności dla Ujgurów"

Nagrodę przyjęła na ceremonii w Strasburgu córka laureata Jewher Ilham. – To zaszczyt być dziś w Parlamencie Europejskim i odebrać Nagrodę im. Sacharowa w imieniu mojego ojca. Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec. W 2017 r. moja rodzina otrzymała informacje o nim po raz ostatni – powiedziała.

– Dzisiaj nie ma wolności dla Ujgurów w Chinach. Nie ma w szkole, w miejscach publicznych, w prywatnych domach. Mój ojciec, tak jak większość Ujgurów, został określony mianem brutalnego ekstremisty – dodała Ilham. – To pod tym fałszywym pozorem ekstremizmu rząd umieścił milion ludzi - a prawdopodobnie więcej - w obozach koncentracyjnych, w których Ujgurzy są zmuszani do porzucenia swojej religii, języka i kultury, gdzie są torturowani, a niektórzy umierają – powiedziała.

Ilham wezwała do aktywnego wsparcia dla działalności jej ojca. – Pytam państwa obecnych na tej sali i tych, którzy słuchają, czy widzicie problem ze sposobem, w jaki rząd chiński traktuje Ujgurów? Jeśli dostrzegacie problem, proszę, pracujcie nad rozwiązaniem – powiedziała.

Przewodniczący Sassoli wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Tohtiego oraz "wielu innych laureatów Nagrody im. Sacharowa, którzy obecnie przebywają w więzieniach i są prześladowani za obronę praw człowieka i podstawowych wolności".

MSZ Chin: Tohti to kryminalista

Tohti jest orędownikiem dialogu i zwolennikiem wdrożenia w Chinach przepisów, dotyczących autonomii regionalnej. W 2014 r. po pokazowym procesie został skazany na dożywotnie więzienie pod zarzutem separatyzmu.

Chińskie MSZ zapytane o komentarz w tej sprawie odparło, że nie wie co to za nagroda, jednakże wie iż Ilham Tohti jest odbywającym w Chinach karę pozbawienia wolności kryminalistą.

Jak informuje PE, od kwietnia 2017 r., ponad milion Ujgurów zostało zatrzymanych w sieci obozów dla internowanych, gdzie są zmuszani do porzucenia swojej tożsamości etnicznej i przekonań religijnych oraz do ślubowania lojalności wobec rządu chińskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
EN Tohti 1200.jpg
M. Marszewski: nagroda dla Tohtiego zwraca uwagę świata na problemy Ujgurów

Znaczące wyróżnienie

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.

W zeszłym roku nagrodę otrzymał ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który odebrał nagrodę osobiście w listopadzie 2019 r., po tym, gdy wypuszczono go z więzienia w Rosji.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walczy o prawa Ujgurów w Chinach. Otrzymał nagrodę Sacharowa

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:20
Ujgurski aktywista Ilham Tohti laureatem tegorocznej nagrody Sacharowa za Wolność Myśli - poinformował w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Nagroda jest przyznawana osobom lub grupom, które szczególnie przyczyniły się do ochrony praw człowieka na świecie.  
rozwiń zwiń