X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ukraina: odsłonięto tablicę upamiętniającą Walerego Sławka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 17:14
W Strutynce na Ukrainie odsłonięto tablicę poświęconą Waleremu Sławkowi - przedwojennemu premierowi i marszałkowi Sejmu, bliskiemu współpracownikowi Józefa Piłsudskiego, postaci zaangażowanej we współpracę z Ukraińcami podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Audio
  • Odsłonięto tablicę pamiątkową Walerego Sławka. Relacja Pawła Buszki (IAR)
W Strutynce upamiętniono Walerego Sławka
W Strutynce upamiętniono Walerego SławkaFoto: PLinWinnica / Twitter

W uroczystościach uczestniczyli mieszkający tam Polacy, a także między innymi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Walery Sławek łączy oba narody

Inicjatorem odsłonięcia tablicy w Strutynce, we wsi w której urodził się Walery Sławek, jest działacz mniejszości polskiej na Ukrainie Jerzy Wójcicki. Jak podkreśla, Walery Sławek, to postać łącząca oba narody.

>>>[DWÓJKA] Historyk: biografia Walerego Sławka to materiał na scenariusz filmowy

Oprócz tego, że był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, współpracował też z Symonem Petlurą i był współautorem tekstu zbrojnej konwencji między Polską a Ukrainą, która została podpisana, jako część sojuszu Piłsudski-Petlura.

Szczególnie ważna postać

Odsłonięcia tablicy dokonała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Jak podkreśliła, na Ukrainie postać Walerego Sławka, a zwłaszcza jego zaangażowanie w czasie wojny polsko-bolszewickiej, są szczególnie ważne współcześnie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
walery slawek 663.jpg
Tajemnicze samobójstwo Walerego Sławka

Jak zaznaczyła, wciąż mamy do czynienia z Rosją, która zagraża naszej niepodległości, z Rosją, z którą obecnie walczy z Ukrainą. Jak dodała marszałek Sejmu, Ukraina walczy o podstawowe wartości również w imieniu Polski.

Walery Sławek był trzykrotnym premierem Rządu Rzeczypospolitej i marszałkiem Sejmu. W tym roku jest obchodzona 140 rocznica jego urodzin.

msze

Czytaj także

Jan Marczewski: Walery Sławek był idealistą

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 13:26
- Najciekawsze w naszym filmie jest to, że staraliśmy się uchylić rąbka tajemnicy z okresu, który w naszej świadomości nie funkcjonuje - opowiadał gość "Poranka Dwójki" – aktor, który w filmie "Piłsudski" wcielił się w postać Walerego Sławka – przyjaciela i najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń