X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarła Rafaela Włodarczak, założycielka polskiego sierocińca w Jerozolimie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 13:52
Zmarła polska elżbietanka, która zakładała sierocińce w Jerozolimie i Betlejem. Poinformowała o tym polska prowincja zakonu w Poznaniu. Siostra Rafaela Włodarczak zmarła w czwartek w Poznaniu. Miała 88 lat.
Audio
  • Siostra Rafaela wraz z innymi polskimi elżbietankami założyła sierociniec w palestyńskiej części Jerozolimy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Reportaż Wojciecha Cegielskiego z "Domu Pokoju" w Jerozolimie (IAR)
Siostra Rafała została ostała odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym
Siostra Rafała została ostała odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym"Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku siostra Rafaela wraz z innymi polskimi elżbietankami założyła sierociniec w palestyńskiej części Jerozolimy. W domu na zboczach Góry Oliwnej schronienie znalazły sieroty oraz dzieci bezdomnych, porzucone przez rodziców.

homeOfPeace.jpg
Dom Pokoju w Jerozolimie

Siostra Rafaela sama przynosiła na miejsce materiały budowlane, a ziemię dostała w darowiźnie. Zbierała też z ulic dzieci, które zaraz po wojnie sześciodniowej zostały sierotami.

Dzieło polskich sióstr

Dzisiaj w sierocińcu mieszkają zarówno mali Palestyńczycy, jak i dzieci uchodźców z Sudanu, Erytrei i Indii. Osiem lat temu w "Domu Pokoju": mieszkało 24 dzieci, a inna elżbietanka, siostra Szczepana opowiadała wysłannikowi Polskiego Radia o prowadzonym tam remoncie. Na strychu powstawały wówczas nowe sale do zabaw i nauki.

- Nasze dzieci mają bardzo dużo energii i trzeba ją spożytkować. Wpadłyśmy z siostrami na pomysł, że można coś zrobić na tym strychu - mówiła siostra Szczepana.

W XXI wieku polskie zakonnice wybudowały też drugi sierociniec, w palestyńskim Betlejem.

Odznaczenia

W 2000 roku z polskimi elżbietankami i wychowankami "Domu Pokoju" w Jerozolimie spotkał się Jan Paweł II.

Helena Józefa Włodarczak, jak nazywała się siostra Rafała, została w 2017 roku odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym".

W imieniu głowy państwa, aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski. W uroczystości uczestniczyła Pierwsza Dama oraz siostry zakonne i podopieczni Domu Dziecka w Betlejem, założonego przez siostrę.

W 2017 roku papież Franciszek odznaczył siostrę Rafaelę krzyżem "Pro Ecclesia et Pontifice". 

Uroczystości pogrzebowe

Polska prowincja elżbietanek poinformowała, że pogrzeb zmarłej wczoraj zakonnicy zaplanowano w poniedziałek o godz. 11.00 w Poznaniu. Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki.

st