Szef irańskiego MSZ: jesteśmy gotowi na pełną wymianę więźniów z USA

2019-12-09, 21:00

Szef irańskiego MSZ: jesteśmy gotowi na pełną wymianę więźniów z USA
Minister Mohammad Javad Zarif. Foto: PAP/EPA/IRANIAN FOREGIN MINISTRY HANDOUT

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif zadeklarował, że jego kraj chce rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat wymiany wszystkich więźniów.

Powiązany Artykuł

protest iran 1200 pap.jpg
Największe protesty w Iranie od 40 lat. Zginęło ponad 100 osób

Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że "po odzyskaniu naszego zakładnika w tym tygodniu, jesteśmy w pełni gotowi na całościową wymianę więźniów. Piłka jest po stronie Stanów Zjednoczonych".

Odniósł się w ten sposób do wymiany dwóch więźniów, jaką przeprowadziły w sobotę oba kraje. Porozumienie dotyczyło doktoranta Uniwersytetu w Princeton Xiyue Wanga, skazanego w Iranie na 10 lat więzienia za szpiegostwo i irańskiego naukowca, profesora Masusa Solejmianiego, zatrzymanego w USA za próbę wywiezienia materiałów biologicznych do Iranu.


Powiązany Artykuł

Protesty w Iranie pap 1200.jpg
Grzegorz Kuczyński: gospodarka irańska przeżywa głęboki kryzys

Przełom w relacjach Iran - USA

Porozumienie w sprawie wymiany więźniów zostało określone jako przełom w relacjach obu państw po miesiącach napięć, wynikających z wycofania się Stanów Zjednoczonych z międzynarodowej umowy nuklearnej z 2015 roku i powrotu Iranu do programu wzbogacania uranu.

Jednocześnie rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei zaznaczył w poniedziałek, że choć Iran jest gotowy współpracować w celu uwolnienia "niesłusznie uwięzionych w USA", to nie będzie żadnych rozmów na inne tematy z rządem Stanów Zjednoczonych. Jakiekolwiek dalsze negocjacje są w przyszłości możliwe jedynie w tzw. grupie 5+1, składającej się ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosja, Chiny, Francja, W. Brytania) i Niemiec.

Sobotnia wymiana więźniów była możliwa dzięki pośrednictwu rządu Szwajcarii, która reprezentuje interesy USA w Iranie. Stany Zjednoczone i Iran nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1980 roku.

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej