X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent USA: kraje NATO powinny podnieść wydatki na obronność

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 06:58
Amerykański prezydent Donald Trump kolejny raz skrytykował swoich europejskich sojuszników. Na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu NATO w Londynie Trump zarzucił krajom europejskim, że nie przeznaczają wystarczająco dużo pieniędzy na obronność.
Audio
  • Donald Trump krytykuje europejskich sojuszników (IAR)
Prezydent Francji Emmanuel Macron i Donald Trump, prezydent USA
Prezydent Francji Emmanuel Macron i Donald Trump, prezydent USAFoto: EPA/WILL OLIVER

Najmocniej skrytykował prezydenta Francji Emmanuela Macrona za jego niedawne słowa o "śmierci mózgowej NATO".

macron 123 pap 1200.jpg
Emmanuel Macron: nie zmieniam zdania o "śmierci mózgowej" NATO

Podobnie jak przed rokiem w Brukseli, tak i teraz w Londynie Donald Trump przed rozpoczęciem szczytu NATO ostro skrytykował swoich europejskich sojuszników. Zarzucił im, że nie wywiązują się z finansowych zobowiązań. Pytany o niedawną wypowiedź Emmanuela Macrona prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że była ona "obrzydliwa".

- Uważam, że takie słowa obrażają wiele osób, w tym człowieka, który robi świetną robotę jako szef NATO i to w dobrym celu, zwłaszcza że NATO staje się coraz bardziej elastyczne. Ale byłem bardzo zaskoczony tymi słowami - dodał.

Francja chce opuścić NATO?

Donald Trump mówił też, że Francja chce opuścić NATO, ale gdy kilka godzin później osobiście spotkał się z Emmanuelem Macronem, już go nie krytykował. Mówił, że oba kraje zrobiły dla NATO wiele dobrego.

trump macron 1200 pap.jpg
Donald Trump i Emmanuel Macron nie są zgodni w ocenie Turcji jako członka NATO

Sam Macron z kolei podtrzymał swoje zdanie. - Wiem, że moje słowa wywołały reakcje i wstrząsnęły niektórymi, ale zdania nie zmieniam - dodał. Wyjaśnił też, że Europa musi zacząć postępować odpowiedzialnie gdy chodzi o wspólną obronę, a NATO powinno mieć sformułowane jasne cele.

Jak relacjonuje z Londynu wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, w czasie spotkania z francuskim prezydentem Donald Trump oświadczył też, że kraje NATO powinny podnieść wydatki na obronność do 4 procent PKB. Wyznaczony przez NATO próg wynosi 2 procent PKB, choć wymóg ten spełnia jedynie dziewięć krajów. Najwięcej na ten cel wykładają USA - niecałe 3,5 procent swojego produktu krajowego brutto.

Wydatki na obronność będą jednym z tematów jutrzejszych rozmów przywódców krajów Sojuszu w Londynie.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak