X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Izba Reprezentantów USA: Donald Trump wywierał presję na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 22:44
Prezydent USA Donald Trump nadużył urzędu dla swej korzyści, zabiegając o zagraniczną pomoc w wyborach prezydenckich w 2020 roku - głosi opublikowany raport komisji wywiadu kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów USA.
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: shutterstock.com/Evan El-Amin
shutterstock_donald trump 1200.jpg
Przesłuchanie ws. impeachmentu. Donald Trump się nie stawi

300-stronicowy raport, który obszernie informuje o wnioskach ze śledztwa w sprawie ewentualnego impeachmentu prezydenta, zostanie poddany pod głosowanie komisji niższej izby Kongresu we wtorek o godz. 18 (północ czasu polskiego). Z uwagi na to, że przewagę mają w niej Demokraci, oczekuje się, że będzie to jedynie formalnością.

Dochodzenie - głosi dokument - "ujawniło trwające miesiącami zabiegi" Trumpa, by "użyć mocy swojego urzędu" do zabiegania o "zagraniczną ingerencję" dla jego własnej korzyści w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Dwa główne oskarżenia, jakie postawiono w raporcie Trumpowi, to "uzależnianie spotkania w Białym Domu i pomocy wojskowej dla Ukrainy od publicznego ogłoszenia śledztw korzystnych dla jego kampanii reelekcyjnej" oraz "utrudnienie śledztwa ws. impeachmentu przez instruowanie świadków i agencji (rządowych), by ignorowali wezwania pod rygorem kary do złożenia dokumentów i zeznań".

Intryga Donalda Trumpa

"Intryga prezydenta Trumpa osłabiła amerykańską politykę zagraniczną wobec Ukrainy i podważyła nasze narodowe bezpieczeństwo (...)" - napisano w streszczeniu raportu.

"Dowody jasno wskazują, iż prezydent Trump wykorzystał swój urząd, by wywierać presję na Ukrainę w sprawie ogłoszenia śledztwa dotyczącego jego politycznego rywala, byłego wiceprezydenta Joe Bidena i obalonej teorii, że to Ukraina, a nie Rosja ingerowała w wybory w 2016 roku. Te śledztwa miały przynieść korzyści jego kampanii reelekcyjnej w 2020 roku" - napisali w oświadczeniu szefowie trzech komisji, które prowadziły dochodzenie w tej sprawie.

Do publikacji raportu doszło na dzień przed przesłuchaniem w Izbie Reprezentantów ekspertów, co jest kolejnym krokiem w śledztwie dotyczącym impeachmentu. Prezydent od wtorku przebywa na szczycie NATO w Londynie.

kongres 1200.jpg
Impeachment Donalda Trumpa? Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję

Brak dowodów

Biały Dom ogłosił we wtorek, że raport komisji nie zawiera "żadnych dowodów" świadczących przeciwko Trumpowi.

"Ten raport nie pokazuje nic więcej niż ich (Demokratów) frustracje. (...) Czyta się go, jak wynurzenia piwnicznego blogera, który stara się coś udowodnić, kiedy nie ma na to dowodów" - stwierdziła rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham.

Wcześniej w poniedziałek raport opublikowali Republikanie. Ich zdaniem w trakcie śledztwa Izby Reprezentantów nie udowodniono, że w postępowaniu Trumpa było coś nagannego.

"8 listopada 2016 roku 63 miliony Amerykanów z całego kraju wybrały Donalda Trumpa na 45. prezydenta USA. Obecnie, na niecały rok przed kolejnymi wyborami prezydenckimi, 231 Demokratów z Izby Reprezentantów w Waszyngtonie próbuje anulować wolę Amerykanów" - głosi na wstępie raport Republikanów.

Cel śledztwa

Prowadzone w Izbie Reprezentantów śledztwo ma ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy.

PAP DOnald Trump USA 2 1200.jpg
Donald Trump skarży sie na polityczny lincz i odgraża tym samym

Ma ono wykazać, czy prezydent nadużył władzy, złamał przepisy prawa wyborczego, utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości, bądź też postąpił niewłaściwie, narażając bezpieczeństwo narodowe USA w relacjach z Kijowem, w których - według sygnalisty z CIA oraz kilku przesłuchanych świadków - miał naciskać na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by uruchomił dwa śledztwa na Ukrainie wymierzone w jego politycznych rywali z Partii Demokratycznej.

Trump uważa, że jego rozmowa z Zełenskim była "perfekcyjna", a śledztwo Demokratów uznaje za motywowane politycznie "polowanie na czarownice".

W celu rozpoczęcia impeachmentu, czyli procesu prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Oczekuje się, że może do niego dojść jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

pb/pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

I. Lasota: jeśli republikanie będą bronić Trumpa, nie straci on prezydentury

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 22:00
- Póki republikanie nie zmienią swojego stanowiska, że należy bronić Donalda Trumpa, nie ma żadnej szansy na odwołanie go. Będzie impeachment, który nie będzie odwołaniem prezydenta - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka z Waszyngtonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump: dochodzenie ws. impeachmentu to hańba

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 22:55
Donald Trump powiedział w piątek, że miał prawo skrytykować w tweecie byłą ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch, która zeznaje w Izbie Reprezentantów USA w ramach dochodzenia ws. ewentualnego impeachmentu. Prezydent USA nazwał śledztwo "hańbą".
rozwiń zwiń