X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Madryt: drugi dzień szczytu COP25. Dyskusje o prawach do emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 14:41
Trwa drugi dzień szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie. Wypełniają go dyskusje na temat raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o zmianach klimatu oraz sposobu wdrożenia porozumienia paryskiego.
Audio
  • Ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk: organizacja szczytu klimatycznego to gigantyczne wyzwanie (IAR)
  • Ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk: Hiszpanie starają się pomóc we wszystkich zmianach prośrodowiskowych (IAR)
Dziennikarze na szczycie klimatycznym COP25
Dziennikarze na szczycie klimatycznym COP25Foto: PAP/EPA/CHEMA MOYA

W szczycie uczestniczą negocjatorzy ze 196 państw. Delegaci próbują wypracować reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Oficjalne hasło tegorocznego szczytu brzmi: "Time for action", czyli "Czas na działanie".

morawiecki 1200 facebook.jpg
Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro

Celem prac delegatów na madrycki szczyt jest wypracowanie wytycznych do wdrożenia porozumienia paryskiego, których nie uzgodniono na poprzednim szczycie w Katowicach. Chodzi o reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla.

Organizacja w rekordowym czasie

Ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk podkreśla, że Hiszpanie zorganizowali szczyt w rekordowym czasie. Został on przeniesiony z Santiago do Madrytu, po tym jak Chile - w obliczu masowych ulicznych protestów - zrezygnowało z wydarzenia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] M. Suski: bezpieczeństwo energetyczne opieramy na krajowym surowcu

Marzenna Adamczyk podkreśla, że przygotowanie takiego szczytu zajmuje normalnie wiele miesięcy. Przypomina, że intensywne przygotowania do ubiegłorocznego COP24 w Katowicach trwały osiem miesięcy. - Ale proszę jeszcze pamiętać o fazie przygotowawczej przygotowań, czyli myślenie, jak to ma wyglądać, jak to zorganizować i dopiero potem rusza się z kopyta. Natomiast Hiszpanie mieli de facto trzy tygodnie, to jest bardzo mało. Praktycznie wydawałoby się, że zorganizowanie takiego gigantycznego przedsięwzięcia jest zupełnie niemożliwe - zaznacza.

Ostatecznie szczytowi klimatycznemu w Madrycie przewodniczy delegacja chilijska.

Awangarda zmian ekologicznych

Jaenschwalde 1200.jpg
Protesty w Niemczech. Ekolodzy zablokowali kopalnie węgla brunatnego

Polska ambasador podkreśla, że Hiszpania "stara się być w awangardzie zmian ekologicznych". - Hiszpanie starają się pomóc we wszystkim, co jest związane ze zmianami prośrodowiskowymi - podkreśla.

Ponadto, jak dodaje Marzenna Adamczyk, nie bez wpływu była też rola Hiszpanii w Ameryce Łacińskiej. - Bliskość językowa, bliskość historii powoduje, że Hiszpania jest krajem istotnym dla całej Ameryki Łacińskiej, stąd pewnie również bierze się ta inicjatywa - wyjaśnia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szczyt COP25. Premier: za zmniejszenie emisji CO2 musi być rekompensata

Szczyt odbywa się w Centrum Kongresowym IFEMA w siedmiu pawilonach o łącznej powierzchni 100 tysięcy metrów kwadratowych. Obiekt podzielono na strefy - między innymi dla oficjalnych negocjacji ONZ, dla organizacji pozarządowych, pawilonów państw czy centrum prasowego.

1500 dziennikarzy z całego świata

Hiszpańskie media podają, że szacunkowy koszt organizacji to około 50-60 milionów euro, a w samym wydarzeniu ma wziąć udział od 20 do 30 tysięcy osób, w tym półtora tysiąca dziennikarzy z całego świata.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wytną las pod elektrownię wiatrową. Tak Niemcy "chronią" klimat

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 18:53
W Niemczech podjęto decyzję o wycince setek hektarów lasu Münsterwald pod budowę elektrowni wiatrowej. Specjalistyczny portal "The Grand Solar Minimum" podkreśla, że projekt zagraża wielu gatunkom ptaków. Dziennikarze ZDF zwracają uwagę, że ochrona klimatu odbywa się kosztem przyrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greta Thunberg przypłynie na szczyt klimatyczny. Podróż przez Atlantyk opłaci Hiszpania

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 19:20
Rząd Hiszpanii poinformował w sobotę, że pokryje koszty przybycia szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg na międzynarodowy szczyt klimatyczny, który odbędzie się w grudniu w Madrycie. Szesnastolatka ma odbyć podróż morską z Nowego Jorku na Półwysep Iberyjski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media o COP25: Madryt zarobi krocie, ironiczne uwagi o G. Thunberg

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 21:36
Hiszpańskie media w pierwszych komentarzach po inauguracji szczytu klimatycznego w Madrycie wskazują, że wydarzenie to podnosi prestiż stolicy oraz zapewni miastu wpływy w wysokości około 200 mln euro. Niektórzy dziennikarze przy okazji drwią z Grety Thunberg, która spodziewana jest w Madrycie.
rozwiń zwiń