X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Grzegorz Gil: niektóre państwa dają Polsce argumenty w kwestii polityki klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:34
- Trudno oczekiwać, by z roku na rok przestawić gospodarkę odchodząc od wykorzystywania węgla. To, do czego dochodzi np. w Niemczech lub Wielkiej Brytanii pozwala nam na myślenie w kategoriach długookresowych w osiągnięciu neutralności klimatycznej - powiedział dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Audio
  • 3.12.19 dr Grzegorz Gil: w kwestii klimatu Polska musi być asertywna.
Polskie elektrownie oparte są w przeważającej większości na węglu i jak zapewnia rząd sytuacja ta nie ulegnie szybko zmianie
Polskie elektrownie oparte są w przeważającej większości na węglu i jak zapewnia rząd sytuacja ta nie ulegnie szybko zmianieFoto: pixabay/Benita5

W Madrycie trwa szczyt klimatyczny. Przez dwa tygodnie delegaci z niemal 200 państw będą negocjowali rozwiązania, które mają zminimalizować skutki globalnego ocieplenia. 

suski1.jpg
Marek Suski: bezpieczeństwo energetyczne opieramy na krajowym surowcu

Dwa bieguny w spojrzeniu na politykę klimatyczną

Przy tej okazji dr Grzegorz Gil odniósł się do postawy Niemiec, które z jednej strony nawołują do odchodzenia od węgla przy jednoczesnym wprowadzaniu tzw. zielonej energii, a z drugiej budują elektrownię węglową. O podobnych planach myślą również Brytyjczycy, którzy są na etapie otwierania kopalni węgla kamiennego.

- W kwestiach klimatycznych Polska musi zachowywać się w sposób asertywny. Trudno oczekiwać, by z roku na rok przestawić gospodarkę odchodząc od wykorzystywania węgla. Wskazane przypadki podpierają argumentację pozwalającą nam na myślenie w kategoriach długookresowych w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Polscy negocjatorzy powinni mieć na uwadze takie sytuacje w rozmowach na temat zmian w wykorzystywaniu surowców energetycznych - zaznaczył dr Gil.

Klimatyczna gra na emocjach

premier 412 1200.jpg
Premier: unowocześnienie górnictwa pozwoli zachować jego model wobec żądań UE

Podczas swojego wystąpienia w czasie madryckiego szczytu premier Francji stwierdził, że istnieją dane naukowe wskazujące, że do końca bieżącego stulecia średnia temperatura na ziemi wzrośnie o trzy stopnie Celsjusza. Czy wygłaszanie tak daleko wybiegających wniosków jest uzasadnione?

- W tego typu wypowiedziach mamy do czynienia z zaklinaniem rzeczywistości. Jednak nie można też negować, że żyjemy w epoce, w której wpływ człowieka na środowisko nie ma precedensu w historii. Celem takich słów jest usztywnienie opinii publicznej w kontekście gotowości na przyjęcie konkretnych rozwiązań dotyczących kwestii klimatycznej. To w jakiś sposób straszenie i granie emocjami, czarnym scenariuszem, choć świat stoi w momencie, w którym trzeba myśleć w kategoriach próby zatrzymania procesu zatrzymania ocieplania się klimatu - dodał dr Grzegorz Gil.

Z dr. Grzegorzem Gilem rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty w Niemczech. Ekolodzy zablokowali kopalnie węgla brunatnego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 17:33
Kilka tysięcy ekologów wtargnęło na teren kilku kopalń odkrywkowych węgla brunatnego w Brandenburgii oraz w okolicy Lipska we wschodnich Niemczech. Aktywiści próbują zablokować ich prace i domagają się natychmiastowego zamknięcia wszystkich odkrywkowych kopalń węgla brunatnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kurtyka: handel prawami do emisji CO2 głównym tematem COP25

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 19:42
- Wydaje się, że COP25 będzie szedł tropem, jaki naznaczyliśmy w Katowicach otwierając pole do praktycznej i pragmatycznej dyskusji na temat sposobu wdrożenia ścieżek działania, które byłyby wykonalne ekonomicznie i społecznie akceptowalne - powiedział o rozpoczętym w Madrycie szczycie klimatycznym Michał Kurtyka, minister klimatu.
rozwiń zwiń