X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Media o COP25: Madryt zarobi krocie, ironiczne uwagi o G. Thunberg

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 21:36
Hiszpańskie media w pierwszych komentarzach po inauguracji szczytu klimatycznego w Madrycie wskazują, że wydarzenie to podnosi prestiż stolicy oraz zapewni miastu wpływy w wysokości około 200 mln euro. Niektórzy dziennikarze przy okazji drwią z Grety Thunberg, która spodziewana jest w Madrycie.
Greta Thunberg
Greta Thunberg Foto: PAP/EPA/THE CANADIAN PRESS/Dave Chidley

Media cytują władze wspólnoty autonomicznej Madrytu, które szacują, że gospodarka stolicy dzięki rozpoczętemu w poniedziałek wydarzeniu odnotuje wpływy na poziomie 148 mln euro, a dodatkowa kwota około 50 mln euro trafi na madryckie przedmieścia.

W poniedziałek szefowa hiszpańskiego ministerstwa ekologii Teresa Ribera ujawniła, że łączne wydatki na organizację konferencji klimatycznej przekroczą 35 mln euro. Część kosztów dotyczy bezpieczeństwa imprezy, której strzeże ponad 1500 policjantów.

grata thunberg pap 1200.jpg
Greta Thunberg przypłynie na szczyt klimatyczny. Podróż przez Atlantyk opłaci Hiszpania

Madryt organizuje wydarzenie w zastępstwie chilijskiego Santiago. Władze Chile, które zrezygnowały z COP25 po zamieszkach w kraju, pod koniec października ogłosiły, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa imprezie.

Większość hiszpańskich mediów chwali rząd Pedra Sancheza za inicjatywę organizacji w zastępstwie Chile szczytu COP25. Dzienniki "El Pais" i "El Mundo" uważają odbywającą się na terenach madryckich targów Ifema imprezę za sukces z uwagi na bardzo krótki czas, jaki władze w Madrycie miały na jej przygotowanie.

"Mówią, że wypełnią wszystkie umowy. To kłamstwo"

Nie brak jednak sceptycznych komentarzy na temat efektu finalnego COP25. Czołowy dziennikarz radia Cope Carlos Herrera w porannym komentarzu wskazał na "panujący na takich wydarzeniach" ostracyzm wobec niektórych państw europejskich za rzekome upieranie się przy korzystaniu z węgla i przymykanie oczu na praktyki krajów takich jak Chiny.

- Chińczycy mówią, że wypełnią wszystkie umowy, ale to kłamstwo. Co trzy dni otwierają jakąś elektrownię zasilaną węglem. Niech postanowienia porozumień wypełni Słowenia. Tyle tylko, że praktycznie klimat nie będzie mieć z tego żadnego pożytku - stwierdził madrycki dziennikarz.

Herrera, wskazując na ostracyzm wobec państw europejskich, zwraca uwagę na "histerię" oraz "infantylność" aktywistów, takich jak Greta Thunberg, która w środę powinna dotrzeć na COP25 po kilkudniowym rejsie przez Atlantyk.

"Gretus Amargatus"

- Dużo jest głosicieli apokalipsy, inkwizytorów takich jak Grecia. Wielu z nich nawet nie wie o czym mówi. Ta dziewczynka, wyczekiwany Mesjasz, już do nas płynie w papierowej łódeczce. Zobaczycie, że przybędzie tu i powie, że jej skradziono dzieciństwo, a większość przedstawicieli ONZ niczym głupcy będzie ją oklaskiwało - oświadczył dziennikarz radia Cope.

Bardziej sarkastycznie na temat szwedzkiej aktywistki wypowiedział się dziennikarz telewizji Animal Planet oraz Dmax Frank Cuesta. W opublikowanym w internecie filmie hiszpański komentator i obrońca praw człowieka nie tylko parodiuje Thunberg, ale nazywa ją też "gatunkiem Gretus Amargatus", sugerując, że aktywistka wie mało na temat ochrony przyrody i jest zazwyczaj zgorzkniała.

- Nikt przecież nie widział jej sprzątającej, prowadzącej badania naukowe czy uczącej się, aby móc w przyszłości pomagać na rzecz klimatu - stwierdził Cuesta, który z wykształcenia jest weterynarzem.

Hiszpański aktywista na rzecz praw zwierząt wskazał na hipokryzję osób, które zorganizowały podróż katamaranem Grety Thunberg przez Atlantyk. - Ona zawsze jest w łodzi, ale w takiej, która nie używa paliwa. Ma jednak dla bezpieczeństwa ze swojej jednej i drugiej strony dwie inne łodzie, a także helikopter - stwierdził Cuesta.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klimatolodzy ostrzegają: topnienie lodowców grozi efektem domina

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:58
Politycy na świecie muszą przyspieszyć i wzmocnić działania na rzecz klimatu i oceanów - takie wnioski płyną z raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, inaczej grozi nam efekt domina. Opracowanie w tej sprawie podsumowuje wiedzę ponad 100 ekspertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neutralność klimatyczna UE. Wiemy, kiedy KE przedstawi konkretny plan

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 16:31
- Komisja Europejska za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. - zapowiedziała w niedzielę szefowa tej instytucji Ursula von der Leyen. Niemka liczy na to, że plan poprą wszystkie kraje członkowskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COP25 w Madrycie. Michał Kurtyka przekazał prezydencję Chile

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 10:05
Prezydent COP24 i minister klimatu Michał Kurtyka przekazał prezydencję Chile, które od teraz będzie przewodniczyło obradom na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie. Tym samym zakończyła się roczna prezydencja Polski, trwająca od ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Katowicach.
rozwiń zwiń