X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

UE: komisarze zapowiadają nowy pakt ws. migracji. Konsultacje w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 20:01
Wiceszef KE Margaritis Schinas i komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli przedstawienie nowego paktu w sprawie migracji, w którym centralnym elementem ma być solidarność między państwami członkowskimi. Konsultacje ruszą w tym tygodniu.
Na razie nie ma nawet występnych założeń nowych propozycji, ale ich kamieniem węgielnym ma być solidarność z państwami członkowskimi, które szczególnie dotyka problem migracji
Na razie nie ma nawet występnych założeń nowych propozycji, ale "ich kamieniem węgielnym" ma być solidarność z państwami członkowskimi, które szczególnie dotyka problem migracjiFoto: PAP/EPA/Abaca/Ayhan Mehmet

W poniedziałek unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne rozmawiali na temat przyszłości unijnej polityki migracyjnej i azylowej. Na razie nie ma żadnych wniosków, ale poza zapowiedziami ze strony nowej KE pojawiły się też propozycje państw unijnych.

Niemcy przedstawiły przed spotkaniem swój pomysł, który według nieoficjalnych informacji zakłada, że po wstępnej kontroli na zewnętrznej granicy UE migranci byliby rozdzielani między kraje członkowskie, które rozpatrywałyby następnie ich wnioski azylowe.

East News migranci 1200.jpg
Wielka Brytania: zatrzymano 22 migrantów w kanale La Manche

"Europa nie może sobie pozwolić na drugą porażkę w tej sprawie"

Na takie pomysły sceptycznie reagują kraje Grupy Wyszehradzkiej, które przeciwstawiły się wszelkim propozycjom rozdziału migrantów. Z wypowiedzi wiceszefa KE odpowiedzialnego za kwestie migracji wynika, że Komisja chciałaby tak poprowadzić przygotowania przed przedstawieniem jakichkolwiek propozycji, by zyskać poparcie wszystkich państw członkowskich.

- Jesteśmy przekonani, że tym razem zrobimy to dobrze. Europa nie może sobie pozwolić na drugą porażkę w tej sprawie - mówił Schinas nawiązując do rozwiązań, które za poprzedniej Komisji forsowano bez wielkiego powodzenia.

Johansson mówiła, relacjonując dyskusję między ministrami, że państwa członkowskie UE wykazują dobrą wolę i są gotowe wypracować nowe rozwiązania, aby odblokować prace nad reformą systemu azylowego.

- Będę prowadzić dwustronnie rozmowy z wszystkimi krajami członkowskimi w sprawie migracji. Margaritis Schinas będzie mi towarzyszył w części z tych wizyt. Ważne, żebyśmy mieli możliwość przedyskutowania tego złożonego problemu w mniejszym formacie - mówiła nowa komisarz ds. wewnętrznych. Jej zdaniem należy więcej mówić o faktach i liczbach, bo debata w tej sprawie jest zbyt upolityczniona i "trzeba ją schłodzić".

"Zbyt wiele podziałów, które trwały za długo"

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem dublińskim, za rozpatrywanie wniosków azylowych odpowiedzialny jest pierwszy kraj, w którym znajdzie się osoba szukająca ochrony międzynarodowej. Włochy, Grecja i inne państwa graniczne z południa Europy chciałyby to zmienić, aby migranci trafiali też do innych krajów. Przeciwne takiemu podejściu są zwłaszcza kraje z Europy Środkowej i Wschodniej.

- Było między nami zbyt wiele podziałów, które trwały za długo. Rozpoczniemy duży objazd po stolicach, żeby pozyskać poparcie, wysłuchać rządów i zacząć budować podstawę dla nowego paktu w sprawie migracji i azylu - zapowiedział Schinas.

Pierwszą stolicą, którą dwójka komisarzy odwiedzi jeszcze w tym tygodniu będą Ateny. W piątek oboje polecą do Turcji, ponieważ współpraca z tym państwem ma dla UE kluczowe znaczenie, bowiem Ankara zobowiązała się do zatrzymywania migrantów poza granicami Europy. Według nieoficjalnych informacji na podstawie tych konsultacji ma zostać przygotowana propozycja KE na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2020 roku.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Relokacja uchodźców. Ekspert: żadne państwo nie wykonało decyzji w stu procentach

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 19:11
- Nałożenie ewentualnych kar na Polskę, Czechy i Węgry za niewykonanie decyzji musiałoby skutkować równie sprawiedliwym nałożeniem cząstkowych kar na te państwa, które przyjęły mniej uchodźców niż rozdzielnik przewidywał i byłaby to dalej idącą zabawa pokazując, że Unia Europejska do śmieszności doprowadza politykę migracyjną - mówiła w audycji "Więcej świata" prof. Genowefa Grabowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja usuwa dzikie obozowiska imigrantów. Rząd chce większej kontroli

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:57
Francuska policja rozpoczęła usuwanie imigracyjnych obozowisk namiotowych w północnym Paryżu. Funkcjonariusze podjęli działania po wczorajszym ogłoszeniu przez rząd zaostrzenia polityki dotyczących przyjmowania migrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry: odkryto tunele pod granicą z Serbią. W jednym zatrzymano 44 nielegalnych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 12:24
Policja zlikwidowała dwa tunele wykopane pod granicą węgiersko-serbską – poinformowała w piątek Krajowa Komenda Główna Policji na Węgrzech.
rozwiń zwiń