X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Agnieszka Bryc: NATO mierzy się z globalnymi wyzwaniami, którym nie zawsze może sprostać

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:45
- Bez NATO i bez USA nie można zapewniać pełnego bezpieczeństwa państwom europejskim. (…) Rzeczywistość w Pakcie Północnoatlantyckim nie jest taka zła jak przedstawiają to jego konkurenci, ale nie ma również w nim stanów idealnych - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • 2.12.19 Dr Agnieszka Bryc: w NATO nie ma stanów idealnych.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz Północnoatlantycki pozostaje silny i aktywny oraz że zmienia się wraz z wyzwaniami zmieniającego się świata. Zapewnił również, że apele prezydenta USA Donalda Trumpa mobilizujące państwa członkowskie do większych wydatków na zbrojenie okazały się skuteczne i Sojusz będzie dysponował 400 mld dolarów nadwyżki.

dron 1200.jpg
NATO ma własne drony zwiadowcze. "Nawet do 30 godzin w powietrzu"

- Rzeczywistość nie jest taka zła jak przedstawiają to konkurenci NATO, ale nie ma również stanów idealnych. Zgadzam się ze słowami Jensa Stoltenberga, że Pakt Północnoatlantycki rozwija się i próbuje nadążać za wyzwaniami, jednak zawsze mogłoby być lepiej. Eksperci są w stanie wykazać przynajmniej kilka głównych globalnych wyzwań, z którymi NATO próbuje się mierzyć, a nie zawsze jest w stanie temu sprostać - wskazała dr Agnieszka Bryc.   

Wewnętrzne osłabianie spójności NATO

Problemem NATO jest m.in. postawa Turcji, jednego z ważniejszych członków Sojuszu, której władze zakupiły w ostatnim czasie od Rosji system przeciwrakietowy, a także stwierdziły, że nie poprą planu pomocy NATO dla Polski i krajów bałtyckich dopóki Sojusz nie zaoferuje jej politycznego wsparcia w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

- Tego typu sytuacje powodują, że polscy wojskowi mają powód do dużego zaniepokojenia i nerwowości. Żywotna kwestia dla państw naszego regionu została złożona na ołtarzu tarć wewnętrznych między Turkami a resztą Sojuszu. W ten sposób podważane są od wewnątrz, nie przy działaniu czynnika zewnętrznego, wspólne wartości oraz spójność NATO - podkreśliła dr Agnieszka Bryc.

PKW_Kosowo 663.jpg
20 lat NATO w Kosowie. To najdłużej trwająca misja poza granicami Sojuszu

Rozdźwięki między USA a Europą Zachodnią

Nie da się ukryć również rozdźwięków między Stanami Zjednoczonymi a państwami Europy Zachodniej. Francji i Niemcom nie spodobały się m.in. wezwania Donalda Trumpa do tego, by przeznaczać więcej środków na obronność. Jednak kanclerz Angela Merkel stwierdziła, ze Europa może być autonomiczna w zakresie bezpieczeństwa, ale w bardzo ograniczonym zakresie. - Ani bez NATO, ani bez USA nie można zapewniać pełnego bezpieczeństwa państwom europejskim - oceniła dr Bryc.  

Szefowie państw i rządów 29 krajów wchodzących w skład w Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkają się we wtorek i środę w Londynie, by razem uczcić 70. rocznicę powstania NATO.

Z dr Agnieszką Bryc rozmawiał Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 16.47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Bryc: działania Rosji w przestrzeni kosmicznej to realne zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 21:12
- USA mają rozmieszczone najwięcej obiektów satelitarnych na orbicie, ale to Chiny i Rosja zrobiły tutaj największy postęp. Prezydent Putin naciska na rosyjskie zdolności kosmiczne i pod tym względem Rosjanie stanowią realne zagrożenie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. Gościem audycji był również prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jens Stoltenberg: dzięki inwestycjom NATO jest coraz silniejsze

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:55
Europejczycy w NATO zwiększają wydatki na obronność. Tak wynika z raportu opublikowanego przez kwaterę główną Sojuszu w Brukseli. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że nakłady na wojsko w 2024 roku będą wyższe o 400 miliardów dolarów w porównaniu z 2016 rokiem.
rozwiń zwiń