X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 14:45
Mateusz Morawiecki podczas spotkania europejskich liderów na COP25 w Madrycie zaznaczył, że Polska przyjęła na siebie zobowiązania dotyczące walki z globalnym ociepleniem wynikające z porozumienia paryskiego. Szef rządu powiedział, że Polska zdaje sobie sprawę z konieczności redukcji emisji CO2, ale musi otrzymać odpowiednią rekompensatę, która pozwoli przebudować nasz system energetyczny.
Audio
Mateusz Morawiecki na szczycie COP25
Mateusz Morawiecki na szczycie COP25Foto: Facebook/Kancelaria Premiera
  • Mateusz Morawiecki bierze udział w konferencji klimatycznej COP25
  • Premier podkreślił w Madrycie, że Polska realizuje postanowienia porozumienia paryskiego
  • Szef polskiego rządu zauważył, że sytuacja naszego kraju jest szczególna, ponieważ nasza energetyka zależna jest od węgla
  • Polska przekazała Chile prezydencję i teraz ten kraj przewodniczy klimatycznym obradom

Premier, biorący udział w szczycie klimatycznym COP25, poinformował, że polskie władze realizują inicjatywy służące wypełnieniu porozumienia paryskiego o wartości ponad 20 mld euro. Szef polskiego rządu wyjaśnił, że chodzi o cztery programy, które mają przede wszystkim za zadanie ochronę klimatu, ale też polepszenie jakości życia w kraju.

Czytaj więcej
premier_morawiecki1200.jpg
Szczyt COP25. Premier: za zmniejszenie emisji CO2 musi być rekompensata

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Michał Kurtyka: chcemy rozwijać energetykę offshore i popularyzować OZE

- Programy te pozwalają na zwiększenie wydajności energetycznej w gospodarstwach domowych i na zmianę na czystą mobilność, jednocześnie zajmując się naszym środowiskiem i publiczną służbą zdrowia - dodał Mateusz Morawiecki.

Znaczenie emisji CO2 na jednego mieszkańca

Premier zaznaczył, że Polska ma bardzo charakterystyczny - ze względu na zależność od węgla - "punkt startu" i on musi być uwzględniony. Przekazał on mediom, że przywódcy ze zrozumieniem przyjęli to podejście.

Mateusz Morawiecki poinformował, że na spotkaniu zwrócił uwagę na sposób przedstawiania danych dotyczących emisji dwutlenku węgla. Zaznaczył, że ważne jest nie tylko to, kto ile emituje dwutlenku węgla, ale również to, ile w danym kraju emitowane jest przez jednego mieszkańca. Powiedział on również, że na przykład Holandia i Belgia "na głowę" mają konsumpcję dwutlenku węgla dużo wyższą niż Polska.

Szef rządu zwrócił także uwagę na emisję dwutlenku węgla poza Europą. Zaznaczył, że około 50 razy więcej CO2 niż w Unii Europejskiej emitowane jest w innych częściach świata.

Prezydencja Chile

Wcześniej prezydent COP24 i minister klimatu Michał Kurtyka przekazał prezydencję Chile, które od teraz będzie przewodniczyło obradom na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie. Tym samym zakończyła się roczna prezydencja Polski, trwająca od ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Katowicach.

Czytaj więcej
cop 25 1200 EN_01404271_1418.jpg
Premier na szczycie klimatycznym w Madrycie. Polska przekazuje prezydencję

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] COP25 w Madrycie. Michał Kurtyka przekazał prezydencję Chile

Wybór prezydenta COP25 był pierwszym punktem szczytu. Została nim minister środowiska Chile Carolina Schmidt. Jeszcze przed przekazaniem funkcji Michał Kurtyka krótko podsumował polską prezydencję. Zwracając się do delegatów z niemal 200 państw, wspominał moment, kiedy został prezydentem COP24.

Zaznaczył, że liczba propozycji i szkiców była bardzo duża, ale udało się przyjąć bardzo potrzebny pakiet katowicki. Podkreślił, że jest on podręcznikiem służącym do efektywnego wdrażania porozumienia paryskiego.

ONZ dla klimatu

COP25 to nazwa 25. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Szczyt potrwa do 13 grudnia. Poprzedni szczyt COP24 odbył się w ubiegłym roku, w Katowicach.

W 2015 roku w Paryżu prawie 200 państw zobowiązało się do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopni Celsjusza - a w razie możliwości - 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neutralność klimatyczna UE. Wiemy, kiedy KE przedstawi konkretny plan

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 16:31
- Komisja Europejska za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. - zapowiedziała w niedzielę szefowa tej instytucji Ursula von der Leyen. Niemka liczy na to, że plan poprą wszystkie kraje członkowskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier na szczycie klimatycznym w Madrycie. Polska przekazuje prezydencję

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:08
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Madrytu, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się w poniedziałek szczycie COP25. Na konferencji klimatycznej delegaci z niemal 200 państw będą omawiać rozwiązania mające ograniczyć globalne ocieplenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt COP25. Premier: za zmniejszenie emisji CO2 musi być rekompensata

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 11:30
- Polska może podejmować kolejne wysiłki zmiany swojego systemu energetycznego i zmniejszania emisji, ale musimy mieć za to odpowiednią rekompensatę - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie.
rozwiń zwiń