X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pamięć o ofiarach wybuchu w kopalni w Stonawie. Odczytano list prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 19:39
W kościele św. Marii Magdaleny w Stonawie na Zaolziu odprawiono w niedzielę mszę w intencji górników, którzy zginęli na skutek wybuchu metanu w kopalni CzSM 20 grudnia 2018 r. W świątyni odczytano nazwiska 13 ofiar, w tym 12 Polaków. Listy do bliskich ofiar wystosowali prezydenci Polski i Czech, Andrzej Duda i Milosz Zeman.
Znicze przed kopalnią CSM Stonava po tragicznym wybuchu metanu w 2018 r.
Znicze przed kopalnią CSM Stonava po tragicznym wybuchu metanu w 2018 r.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Kościół parafialny zapełniło około 300 osób. Przyjechali m.in. bliscy 12 polskich górników, którzy przed rokiem zginęli w kopalni, byli też przedstawiciele spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) i górnicy w mundurach galowych. Proboszcz miejscowej parafii ksiądz Roland Manowski poinformował o otrzymaniu listów z kancelarii prezydentów Polski i Czech.

Prezydent: dziękuję za pamięć

Andrzej Duda napisał, że dzień katastrofy zapadł w pamięć wielu Polaków czekających na wiadomość o losie uwięzionych pod ziemią górników, którzy zginęli mimo natychmiastowej reakcji czeskich i polskich służb ratowniczych.

karwina1200.jpg
Prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego: przegrywamy z naturą

"Zginęli, wykonując jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zawodów. Świadom ogromu nieszczęścia, jakim był ten wypadek, dziękuję za pamięć o zmarłych tragicznie górnikach i łączę się z Państwem w żalu po ich stracie" - napisał polski prezydent.

Patronka górników

Ksiądz Manowski powiedział, że termin mszy w intencji ofiar zeszłorocznej tragedii w kopalni CSM w Stonawie nie jest przypadkowy, ponieważ pierwsza niedzielna msza w grudniu poświęcona jest św. Barbarze, patronce górników.

- To był najlepszy termin, także dlatego, że zaczyna się adwent i będzie Boże Narodzenie. To nie jest dobry czas na przypominanie sobie tak tragicznych wydarzeń – powiedział ks. Manowski i dodał, że w czasie adwentu liturgia kościelna zajmuje się innymi tematami. - Nie chcemy bolesnymi wspomnieniami psuć świąt bliskim, którzy już w poprzednie święta bardzo cierpieli – powiedział.

Śledztwo trwa

Do tragedii w kopalni węgla kamiennego CzSM w Stonawie doszło 20 grudnia 2018 r. Na głębokości około 880 metrów doszło do wybuchu metanu, w wyniku czego zginęło 12 górników z Polski i jeden z Czech. Dziesięć osób zostało rannych.

pap wypadek w karwinie 1200.jpg
Wypadek w Karwinie. Powstanie polsko-czeski zespół śledczy ws. katastrofy

Przyczyny wybuchu ma wyjaśnić śledztwo, które nie zostało jeszcze zakończone. Prowadząca postępowanie w sprawie prokurator z Karwiny Gabriela Slavikova powiedziała, że specjaliści z międzynarodowej grupy ekspertów pracują nad raportami.

- Dopóki nie zostaną zakończone, nie jesteśmy w stanie podać żadnych informacji – powiedziała Slavikova i dodała, że trudno przewidzieć, kiedy eksperci zakończą prace. - To bardzo trudna sprawa. Może trwać miesiącami, sądzę, że może pięć lub sześć – powiedziała prokurator.

Spółka OKD, jedyny producent węgla kamiennego w Czechach, eksploatuje cztery kopalnie i zatrudnia około 9 tys. osób.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Marek Cała (AGH): szanse na przeżycie takiej katastrofy jak w Czechach graniczą z cudem

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 16:41
-  W kopalni Zofiówka nie było wybuchu metanu. W Karwinie nastąpił wybuch i w jednej sekundzie rozpętało się piekło - powiedział w piątek dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Marek Cała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żałoba narodowa w całej Polsce. Hołd dla górników, którzy zginęli w kopalni w Karwinie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 12:00
W niedzielę o północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą zarządził prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.
rozwiń zwiń