X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

J. Stoltenberg: NATO jest silne i zmienia się wraz ze zmieniającym się światem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 19:00
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił w niedzielę, że Sojusz Północnoatlantycki pozostaje silny i aktywny oraz że zmienia się wraz z wyzwaniami zmieniającego się świata. We wtorek w Londynie zaczyna się dwudniowy szczyt NATO.
Jens Stoltenberg
Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

1200_armia_Czechy_UE_shutterstock.jpg
Jens Stoltenberg: dzięki inwestycjom NATO jest coraz silniejsze

- NATO jest silne, sprawne i aktywne, takie jest również moje przesłanie do prezydenta Macrona - powiedział Stoltenberg brytyjskiej publicznej stacji BBC. Nawiązał w ten sposób do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w opublikowanym na początku listopada wywiadzie oświadczył, że brak przywództwa ze strony USA powoduje "śmierć mózgu" NATO.

Stoltenberg przypomniał, że NATO jest jednocześnie sojuszem politycznym oraz wojskowym i musi być w równym stopniu skoncentrowane na obu aspektach.

- NATO jest sojuszem, w którym każdego dnia dyskutujemy o kwestiach politycznych. Zwykle się zgadzamy w tych kwestiach, ale czasami zgody nie ma, jak to ma miejsce w przypadku sytuacji w północno-wschodniej Syrii (gdzie wojskową interwencję podjęła należąca do NATO Turcja). Ale dobrą rzeczą jest to, że mimo tych różnic doprowadziliśmy w ostatnich latach do największego wzmocnienia wspólnych zdolności obronnych od końca zimnej wojny - mówił sekretarz generalny Sojuszu.

stoltenberg 1200 pap.jpg
J. Stoltenberg: NATO nie musi wybierać między terroryzmem a zagrożeniem rosyjskim

Zmiany w sposobie finansowania NATO

Stoltenberg był też pytany o kwestie finansowe, zarówno dotyczące ponoszenia kosztów bieżącej działalności NATO, jak i wydatków przeznaczanych przez państwa członkowskie na obronę.

Zwrócił uwagę, że poprawki do sposobu finansowania budżetu Sojuszu były wprowadzane w przeszłości już wiele razy, zatem nie jest to nic nadzwyczajnego. Przekonywał też, że uzgodnienia zapewnią NATO stabilne i przewidywalne finansowanie na następne lata oraz że odzwierciedlają one chęć europejskich członków i Kanady do poprawienia rozkładu kosztów.

Odnosząc się do drugiej, trudniejszej kwestii, Stoltenberg zgodził się z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że członkowie Sojuszu, którzy przeznaczają na obronę mniej niż 2 proc. swojego PKB, powinni zwiększyć wydatki. "Dobra wiadomość jest taka, że jest to dokładnie to, co europejscy sojusznicy robią. I robią to nie po to, by zadowolić prezydenta Trumpa, lecz dlatego, że jest to w interesie ich własnego bezpieczeństwa. Powinni inwestować więcej, bo żyjemy w bardziej nieprzewidywalnym, niepewnym świecie" - podkreślił.

W 2014 r. NATO wypracowało porozumienie, zgodnie z którym każdy kraj członkowski ma zwiększyć swoje wydatki na obronę do 2024 r. co najmniej do poziomu 2 proc. PKB, jednak już wiadomo, że część państw nie osiągnie tego celu. Trump najmocniej z tego powodu krytykuje Niemcy, przekonując, że są one wystarczająco bogatym państwem, by w większym stopniu ponosić koszty swojego bezpieczeństwa.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NATO uzna przestrzeń kosmiczną za obszar walki. Sekretarz generalny zapewnia o sile sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 07:10
W Brukseli spotkają się w środę ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, by rozmawiać o współpracy transatlantyckiej oraz o zakresie działań w przestrzeni kosmicznej. Narada odbywa się dwa tygodnie przed jubileuszowym szczytem przywódców państw sojuszu w Londynie, w 70. rocznicę powstania Paktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modernizacja NATO-wskich samolotów AWACS. W projekcie będzie Polska

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 19:44
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezes Boeing International Michael Arthur podpisali kontrakt na modernizację floty samolotów wczesnego ostrzegania AWACS. Wartość kontraktu to miliard dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat NATO. Jaka jest obecnie sytuacja Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 20:00
- Tegoroczny szczyt rocznicowy to okazja do zademonstrowania jedności i odłożenia na bok sporów - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń