X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Katalonia i Flandria zawiązują separatystyczny sojusz. Wspominają też o Szkocji

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 23:05
Władze Katalonii i Flandrii podpisały w sobotę w Barcelonie umowę dotyczącą dążenia obu regionów do ogłoszenia niepodległości. W dokumencie zawarto też apel do Komisji Europejskiej o utworzenie nowego mechanizmu przyjmowania państw członkowskich do UE.
Jan Jambon i Quim Torra
Jan Jambon i Quim TorraFoto: EPA/Quique Garcia

Oba regionalne gabinety wezwały władze unijne do "ustanowienia mechanizmu pozwalającego na integrowanie nowych państw, zrodzonych w sposób demokratyczny wewnątrz Unii Europejskiej".

Katalonia-Hiszpania-pap-1200.jpg
Hiszpania: partie z Katalonii nie poprą nowego rządu. Żądają rozpoczęcia dialogu

Premier Katalonii Quim Torra wyraził solidarność z gabinetem Flandrii w dążeniu do niepodległości. Podczas ceremonii podpisania wspólnej deklaracji, która odbyła się w Barcelonie, rząd belgijskiego regionu był reprezentowany przez jego szefa Jana Jambona.

Przyłączenie, nie podporządkowanie

Po podpisaniu dokumentu Torra opowiedział się na konferencji prasowej za prawem Katalończyków do zdecydowania o ewentualnej secesji regionu od Hiszpanii, a także za prawem mieszkańców Flandrii do podjęcia decyzji o ewentualnym oddzieleniu się tego regionu od Belgii.

Torra zapewnił, że jego gabinet nie tylko solidaryzuje się z narodem flamandzkim w dążeniu do niepodległości, ale również ze Szkotami aspirującymi do oderwania się od Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że ewentualna secesja powinna odbyć się w sposób demokratyczny, poprzez referenda niepodległościowe.

- W XXI wieku nie można należeć do jakiegoś państwa w wyniku podporządkowania, ale poprzez przyłączenie się do niego - dodał.

Nadzieja w UE

Katalonia PAP-1200.jpg
Parlament Katalonii zatwierdził ustawę ws. odłączenia się od Hiszpanii

Torra ocenił, że oczekuje od władz UE "kolejnego kroku" w kwestii przyjmowania nowych członków. Zaznaczył, że nie wierzy w sprawiedliwość w sprawie niepodległości w Hiszpanii, lecz w UE.

Deklaracja Torry jest zbieżna z ostatnimi wypowiedziami ukrywającego się w Belgii byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, którego rząd zorganizował 1 października 2017 r. referendum niepodległościowe, uznane przez rząd w Madrycie za nielegalne.

Władze Belgii już dwukrotnie odmawiały ekstradycji Puigdemonta do Hiszpanii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). W połowie grudnia rozpatrzą kolejny ENA wystawiony przez hiszpański wymiar sprawiedliwości wobec katalońskiego separatysty.

fc

Czytaj także

Hiszpania: zwolennicy niepodległości Katalonii wtargnęli na dworzec kolejowy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 22:08
W Katalonii funkcjonariusze policji podjęli w sobotę kilkanaście interwencji przeciwko separatystom organizującym blokady dróg i węzłów kolejowych. Najwięcej z nich miało miejsce w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: szpiedzy Rosji byli w Katalonii podczas referendum, w tym podejrzany w sprawie Skripala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 21:30
Agenci rosyjskiego wywiadu byli w Katalonii podczas nielegalnego referendum, które odbyło się w tym regionie Hiszpanii w 2017 r. - poinformowały w piątek hiszpańskie media, powołując się na śledztwo prowadzone przez sąd Audiencia Nacional w Madrycie. Dotyczy ono specjalnej jednostki rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU nr 29155.
rozwiń zwiń