X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jest wyrok TSUE ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 09:39
Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że Sąd Najwyższy ma zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej. SN ma zbadać czy Izba Dyscyplinarna jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego.
Audio
  • Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej - Beata Płomecka (IAR)
Siedziba TSUE
Siedziba TSUEFoto: Shutterstock

Sędziowie Trybunału odpowiedzieli na pytania Sądu Najwyższego, który wyrażał wątpliwości co do niezależności Izby Dyscyplinarnej. Dodali, że Sąd Najwyższy powinien ustalić, czy Izba może rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

tsue-free-shutt-1200.jpg
Trybunał Sprawiedliwości UE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Orzeczenie w takim brzmieniu jest ostrożniejsze w porównaniu z czerwcową opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezawisłości, bo Krajowa Rada Sądownictwa, która ją powołuje, jest upolityczniona. Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości pozostawili więc Sądowi Najwyższemu ocenę niezależności Izby, zakreślając jednocześnie niektóre kryteria. W swoim orzeczeniu podkreślili również, że nie można uznać za niezawisły sąd, jeśli są wątpliwości co do jego powołania. Zwłaszcza, jak napisali sędziowie z Luksemburga, jeśli są wątpliwości co do niezależności od wpływów władzy ustawodawczej i wykonawczej.

"Brak gwarancji niezależności"

komisja europejska free shutterstock 1200.jpg
KE rozpoczęła procedurę przeciwko W. Brytanii. Chodzi o naruszenie prawa

Sędziowie z Luksemburga napisali ponadto, że jeśli Sąd Najwyższy uzna, że nie ma gwarancji co do niezależności Izby Dyscyplinarnej, to może przestać kierować do niej sprawy dotyczące stanu spoczynku sędziów. W werdykcie czytamy, że nie może być tak, iż spory dotyczące stosowania unijnego prawa mogą należeć do wyłącznej kompetencji sądu, który nie jest uznawany za "niezawisły i bezstronny".

To orzeczenie to wykładnia unijnego prawa i nie wiąże się bezpośrednio z koniecznością zmiany w ustawie. Ale unijny Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje jeszcze skargę Komisji Europejskiej na Polskę w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów. Bruksela uważa, że podważa on niezawisłość sędziów, bo nie zapewnia gwarancji pozwalających na ich ochronę przed kontrolą polityczną. Polska zapewnia o gwarancjach niezależności sędziowskiej. Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, kto ma rację w tym sporze. Orzeczenia należy się spodziewać w przyszłym roku.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Ziemkiewicz: w Niemczech prawo krajowe jest ponad prawem UE. W Polsce odwrotnie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 15:01
- Trybunał niemiecki orzekł, że prawo niemieckie jest ponad europejskim, a w Polsce Trybunał Konstytucyjny za czasów pana Rzeplińskiego już zdążył służalczo orzec, że prawo europejskie jest ponad prawem polskim – powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak daleko Trybunał Sprawiedliwości UE może ingerować w polskie prawo

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:34
Sędziowie Izby Karnej Sądu Najwyższego napisali w uchwale, że są zaniepokojeni trybem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podkreślają, że TSUE rozpatruje pytania prejudycjalne dotyczące tej izby z całkowitym jej pominięciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeczenie TSUE ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów. Jest odpowiedź MSZ

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 10:20
Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, które zostały wprowadzone w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Polski MSZ jest jednak przekonany, że omawiane przez TSUE zmiany nie naruszają niezawisłości sędziowskiej.
rozwiń zwiń