X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił mszę pontyfikalną w Pradze czeskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 18:28
Z okazji 30. rocznicy dokonanej 12 listopada 1989 roku kanonizacji św. Agnieszki Czeskiej krakowski arcybiskup senior, kard. Stanisław Dziwisz odprawił mszę pontyfikalną w praskiej katedrze św. Wita. W pięć dni po kanonizacji wybuchła aksamitna rewolucja.
Kard. Stanisław Dziwisz
Kard. Stanisław DziwiszFoto: De Visu/shutterstock

W trakcie mszy modlono się w intencji odzyskanej przed trzema dekadami wolności. Witając kard. Dziwisza, arcybiskup praski i prymas Czech, kard. Dominik Duka zaznaczył, że polski hierarcha jeszcze jako papieski sekretarz dwukrotnie nawiedził praską katedrę wraz ze świętym Janem Pawłem II.

leszek kryża pap 1200.jpg
Ks. Leszek Kryża: pomoc Kościołowi na Wschodzie to wielka misja

Jak przypomniał kard. Duka, bezpośrednio po kanonizacji św. Agnieszki Czeskiej w trakcie dokonujących się pod koniec 1989 roku politycznych przemian ówczesny praski arcybiskup, kard. Frantiszek Tomaszek oświadczył, iż Kościół stoi po stronie narodu. - Te słowa chcemy powtórzyć dzisiaj, gdy mimo całego wzrostu ekonomicznego z każdej strony słychać głosy zawiści i nienawiści. Gdy służba traktowana jest jako poniżenie, a pycha stara się o uznanie – mówił kard. Duka.

W imieniu Konferencji Czeskich Biskupów Duka przyłączył się do apelu polskiego Episkopatu o uznanie św. Jana Pawła II za doktora Kościoła i patrona Europy. Po liturgii mszalnej kard. Dziwisz dziękował za to poparcie i przypomniał, że św. Jan Paweł II był zwolennikiem zjednoczonej Europy, której korzenie, co podkreślał wielokrotnie, wynikają z chrześcijaństwa.

Związki Polski i Czech

Były sekretarz Jana Pawła II podkreślał w swej homilii bliskie związki Czech i Polski, zarówno w latach, gdy powstawały państwa i instytucje Kościoła, jak i w czasach nowożytnych. - Przed trzydziestoma laty dokonała się w Waszym kraju duchowa rewolucja. Po 40 latach władzy ideologii i systemu, który w życiu człowieka i społeczeństw nie dawał miejsca Bogu, ludzie zrozumieli, że potrzebne są zmiany – mówił.

1200_kościół_wnętrze_shut.jpg
Ks. Leszek Kryża: pomoc Kościołowi na Wschodzie to wielka misja

Zwrócił uwagę na rolę Jana Pawła II w zmianach, które dokonały się w Europie Środkowej przed 30 laty. „Czujemy w nich echo i owoce słów papieża z początku pontyfikatu: Nie lękajcie się”. Przypomniał pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski i pobyt w Gnieźnie, gdzie Jan Paweł II wypatrzył wśród transparentów jeden napisany po czesku: „Ojcze, pamiętaj o swoich czeskich dzieciach”.

Jan Paweł II powiedział, że „papież, który sercu nosi testament św. Wojciecha, o tych dzieciach zapomnieć nie może”. Po latach papież dziękował razem z Czechami za dar wolności - wspominał krakowski kardynał. - Pokojowa, ale radykalna rewolucja, do której doszło w Pradze i w Czechosłowacji przed 30 laty, dowodzi, że można pokonać system siłą prawdy i ducha - powiedział.

Modlitwa za Polskę

Dana Niemcova, jedna z pierwszych osób, które podpisały Kartę 77, oraz sygnatariusz Karty i aktywny uczestnik aksamitnej rewolucji, prawicowy polityk Alexandr Vondra prosili m.in. o modlitwy za Polskę, aby „naród polski nie przestawał stać przy tysiącletniej wierze i aby po ciężkich doświadczeniach minionego wieku podołał współczesnym groźbom, które znów atakują jego duszę”.

Modlono się także za zmarłych Ronalda Reagana, Margaret Thatcher i Helmuta Kohla, którzy „razem ze św. Janem Pawłem II prowadzili walkę za naszą wolność”. Po liturgii kard. Dziwisz dziękował za zaproszenie do Pragi. - Wszystko, co widziałem i przeżyłem, zabiorę do Polski, do Krakowa i na Jasną Górę - mówił.

Prymas Wyszyński 1200.jpg
Kardynał Stefan Wyszyński - symbol zmagań z komunizmem

Historia św. Agnieszki Czeskiej 

Królewna Agnieszka, zmarła w 1282 roku w wieku co najmniej 71 lat, córka - prawdopodobnie najmłodsza - króla Czech Przemysława Ottokara I wybrała zamiast oferowanych jej monarchicznych małżeństw życie zakonne. Fundowała przytułki i szpitale, z jej inicjatywy powstał Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Ufundowała także klasztor klarysek, do którego wstąpiła.

W 1234 r. złożyła śluby zakonne, a przez współczesnych już za życia traktowana była jako święta. Jej utrzymujący się od stuleci kult sformalizowała dokonana w 1874 roku przez papieża Piusa IX beatyfikacja. Ogłoszenie je w 1989 roku świętą było pierwszą kanonizacją osoby z czeskiego kręgu kulturowego od czasu kanonizacji św. Jana Nepomucena w 1729 roku.

- To, że Agnieszka została ogłoszona świętą dopiero w tym stuleciu, nie jest rzeczą przypadku. Święta Agnieszka ma oczywiście dary, które Boża Opatrzność przewidziała właśnie dla waszej generacji - powiedział w 1989 roku w Watykanie czeskim pielgrzymom Jan Paweł II. 

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Franciszek: pamięć o "otwarciu drzwi Chrystusowi" jest wciąż żywa

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 15:30
W dniu liturgicznego wspomnienia świętego Jana Pawła II, przypadającym w rocznicę formalnego rozpoczęcia jego pontyfikatu, papież Franciszek zapewnił, że pamięć o wezwaniu papieża Polaka do otwarcia się na Jezusa, jest wciąż żywa.
rozwiń zwiń