X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Operacja w samo południe: Litwa, Norwegia i Rosja wymieniły ważnych szpiegów

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 16:30
Litwa i Norwegia dokonały w piątek wymiany szpiegów z Rosją - poinformował szef litewskiego kontrwywiadu Darius Jauniskis. Dwóch obywateli Rosji wymieniono na dwóch Litwinów i Norwega, skazanych w Rosji za szpiegostwo - przekazał. Wymianę przeprowadzono w południe czasu miejscowego na granicy rosyjsko-litewskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Szef kontrwywiadu poinformował, że objęci wymianą Litwini to skazani w 2016 r. Jewgienij Mataitis i Aristidas Tamosaitis, a Norweg to skazany na 14 lat więzienia za szpiegostwo Frode Berg.

Premier Norwegii Erna Solberg poinformowała, że Berg został przekazany norweskim władzom na Litwie. - Cieszymy się, że Frode Berg wraca do domu, do Norwegii jako wolny człowiek. Chciałabym podziękować litewskim władzom za współpracę i działania podjęte na rzecz jego uwolnienia - podkreśliła norweska premier w oświadczeniu. Władze litewskie przekazały, że Berg został przewieziony do ambasady Norwegii w Wilnie.

Berg, emerytowany funkcjonariusz norweskiej straży granicznej, został zatrzymany pod koniec 2017 roku, gdy otrzymywał dokumenty dotyczące rosyjskiej marynarki wojennej. Według prokuratury zbierał on informacje o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych. Został oskarżony o współpracę z wywiadem norweskim i skazany na 14 lat więzienia. Berg potwierdził, że jeździł do Rosji na prośbę pracowników służb norweskich, pełniąc rolę kuriera, ale nie miał rozeznania, czym dokładnie się zajmował i jakie grożą mu konsekwencje.


Fot. PAP/EPA/ROBERTAS DACKUS Fot. PAP/EPA/ROBERTAS DACKUS

Trójstronna wymiana

Media w Rosji i na Litwie od października spekulowały, że Rosja, Norwegia i Litwa przygotowują trójstronną wymianę osób skazanych za działalność szpiegowską. Berg powinien być wymieniony na obywatela rosyjskiego zatrzymanego w Norwegii o podobnym statusie, jednak takich osób nie ma, stąd w sprawę włączyła się Litwa, przygotowując prawną możliwość ułaskawienia skazanych Rosjan.

Wcześniej w piątek media na Litwie poinformowały, że prezydent tego kraju Gitanas Nauseda ułaskawił tego dnia dwóch obywateli rosyjskich - Nikołaja Filipczenkę i Siergieja Moisiejenkę, skazanych w 2017 r. za szpiegostwo.

Według przedstawicieli władz w Wilnie Filipczenko pracował dla rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i próbował rekrutować ważnych litewskich urzędników. Został skazany na 10 lat więzienia i nie odwołał się od wyroku. Z kolei Moisiejenko został skazany na 10,5 roku więzienia za zwerbowanie litewskiego kapitana służącego w głównej bazie lotniczej w Szawlach na północy Litwy. Moisiejenko nie przyznał się do winy.

Wymiany szpiegów

W czasie zimnej wojny wymieniano szpiegów na Moście Glienicke łączącym Poczdam i Berlin. Dawniej przebiegała na nim granica pomiędzy Berlinem Zachodnim, a Wschodnimi Niemcami. Potem do wymiany szpiegów dochodziło bardzo rzadko. Największa taka wymiana miała miejsce w 2010 roku na lotnisku w Wiedniu, kiedy przyleciało tu ze Stanów Zjednoczonych dziesięciu rosyjskich szpiegów, którzy zostali wymienieni na czterech Amerykanów skazanych za szpiegostwo w Rosji.

Wymiany na mniejszą skalę przeprowadzono m.in. między Rosją i Estonią. W 2015 roku estoński przedstawiciel służby bezpieczeństwa był wymieniony na mężczyznę uwięzionego w Estonii za szpiegostwo na rzecz Moskwy.

Uwolniona w paździeniku przez Stany Zjednoczone rosyjska agentka Maria Butina, została deportowana prosto do Moskwy.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norwegia: zatrzymano Rosjanina podejrzanego o działalność szpiegowską

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 20:31
Rosjanin został zatrzymany w piątek w Oslo w związku z podejrzeniem, że prowadził "nielegalną działalność szpiegowską" podczas międzynarodowego seminarium w parlamencie Norwegii - poinformowała norweska policja. Grozi za to do trzech lat więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Litwy ułaskawił rosyjskich szpiegów. Będzie wymiana z Moskwą

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 10:43
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ułaskawił dwóch Rosjan skazanych w 2017 roku za szpiegostwo - wynika z oficjalnego komunikatu kancelarii prezydenta. Jak pisze AFP, toruje to drogę do ewentualnej wymiany szpiegów z Moskwą.
rozwiń zwiń