X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowa Komisja Europejska. "Tak" dla kandydatów Rumunii i Francji, na razie nie dla Węgier

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 20:30
Kandydaci na komisarzy z Rumunii i Francji otrzymali zielone światło komisji Parlamentu Europejskiego, kandydat z Węgier musi jeszcze odpowiedzieć na dodatkowe pytania - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • Zielone światło dla kandydatów na komisarzy z Rumunii i Francji, dla Węgier na razie bez akceptacji. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Przesłuchanie kandydata do KE z Francji: Thierryego Bretona
Przesłuchanie kandydata do KE z Francji: Thierry'ego BretonaFoto: Parlament Europejski, Unia Europejska 2019

Cała trójka stawiła się na przesłuchaniach w europarlamencie w Brukseli. Rumunka Adina-Ioana Valean ma zajmować się transportem, Francuz Thierry Breton ma być komisarzem do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, natomiast Węgier Oliver Varhelyi ma odpowiadać za kwestię rozszerzenia Unii.

CZYTAJ TAKŻE
brexit komisja europejska free shutt 1200.jpg
KE wszczęła procedurę przeciwko Wielkiej Brytanii

Akceptacja komisji parlamentarnych jest konieczna, by później europosłowie na sesji plenarnej mogli zagłosować nad całym składem komisji. Głosowanie zaplanowano na 27 listopada.

Kandydatka z Rumunii, mimo że na wiele pytań nie potrafiła odpowiedzieć, otrzymała akceptację europosłów z komisji transportu. - Prosiła o wyrozumiałość, więc europosłowie się nią wykazali - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z urzędników w europarlamencie.

Przesłuchania kandydatów z Francji i Rumunii

Wyrozumiali europosłowie byli też dla kandydata z Francji. Thierry Breton został łagodniej potraktowany niż Sylvie Goulard pierwotnie zgłoszona przez Paryż, ale odrzucona w europarlamencie. Wprawdzie europosłowie zgłaszali wątpliwości co do konfliktu interesów i pytali o firmę Atos, którą kierował, ale Thierry Breton kilkakrotnie zapewniał: "Nigdy nie będę się spotykał z przedstawicielami swojej byłej firmy sam jako komisarz, nie mam żadnych interesów w firmie, ani w tym sektorze. Nie będę go faworyzował" - podkreślał Francuz.

Wyrozumiałości europosłowie nie mieli natomiast dla Węgra. Oliver Varhelyi był pytany o niezależność, bo w przeszłości bronił reform przeprowadzonych przez rząd w Budapeszcie, które krytykowała Komisja Europejska.

Padały więc pytania, czy będzie w stanie sprawować swoją funkcję bez wytycznych z rządu. - Jako komisarz nie będę akceptował żadnych ingerencji. Nie będę przyjmował żadnych instrukcji od jakiegokolwiek rządu czy jakiejś instytucji. Będę postępował zgodnie z linią Unii Europejskiej - deklarował Oliver Varhelyi, ale wątpliwości europosłów nie rozwiał i będzie musiał odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Jeśli pisemne odpowiedzi nie przekonają deputowanych, wtedy Węgier będzie się musiał stawić na powtórnym głosowaniu.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE pozywa Polskę ws. dyscyplinowania sędziów. Wnioskuje o przyspieszony tryb

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 12:47
Jak informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w czwartek oficjalnie ogłoszono informację o pozwie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za system dyscyplinowania sędziów. To ostatnia decyzja tej KE dotycząca naruszenia unijnego prawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kandydatka na komisarza z Francji odrzucona w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 16:00
Kandydatka z Francji na komisarza Sylvie Goulard odrzucona w Parlamencie Europejskim. Deputowani z komisji rynku wewnętrznego oraz z komisji przemysłu większością głosów uznali, że Francuzka nie nadaje się na stanowisko komisarza z powodu ciążących na niej zarzutów korupcyjnych. Prezydent Francji musi teraz przedstawić nową kandydaturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PE: odrzucenie negocjacji z Albanią i Macedonią Płn. rozczarowujące

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 19:39
- Jesteśmy głęboko rozczarowani faktem, że Rada Europejska nie uzgodniła rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - napisał w oświadczeniu w piątek przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE rozpoczęła procedurę przeciwko W. Brytanii. Chodzi o naruszenie prawa

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:45
Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa przeciwko Wielkiej Brytanii, bo Londyn nie zaproponował kandydata na komisarza. Poinformowała o tym rzeczniczka Komisji Mina Andreewa.
rozwiń zwiń