X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Internetowy gigant gromadzi dane medyczne Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 22:38
Jak informuje dziennik "Wall Street Journal", , koncern Google w ramach tajnego programu "Nightingale" gromadzi szczegółowe dane medyczne Amerykanów z 21 stanów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Sundry Photography

Google rozpoczął ten jeszcze niedawno tajny program wspólnie z siecią katolickich instytucji medycznych Ascension Healthcare z siedzibą w St. Louis w stanie Missouri. Sieć ta obejmuje 2600 szpitali, poradni zdrowotnych, laboratoriów medycznych i innych placówek medycznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
chi12.jpg
Tysiące kamer, identyfikacja twarzy jak w Chinach. Media: Moskwa tworzy system identyfikacji obywateli

Pacjenci nie byli informowani

Jak podał w poniedziałek na stronie internetowej "WSJ", ani pacjenci, ani lekarze i personel medyczny pracujący w placówkach Ascension Healthcare nie zostali poinformowani, że szczegółowe dane osobiste są gromadzone przez Google'a w ramach programu " Nightingale". Obecnie co najmniej 150 pracowników Google'a ma dostęp do informacji medycznych setek milionów pacjentów placówek AH.

Rzecznicy Google'a i AH w reakcji doniesienia "WSJ" utrzymują, że program "Nightingale" jest zgodny z prawem federalnym USA oraz przewiduje "rygorystyczną ochronę danych osobowych".

Eksperci: to działanie zgodne z prawem

Zdaniem ekspertów prawnych przyjęta w 1996 roku ustawa o ubezpieczeniach medycznych rzeczywiście pozwala szpitalom i innym placówkom medycznym na wymianę bez wiedzy pacjentów informacji o ich stanie zdrowia ze swoimi partnerami biznesowymi (takimi jak firmy ubezpieczeniowe), jeśli informacje te są wykorzystywane "wyłącznie w celu pomagania instytucjom objętym ubezpieczeniem w spełnianiu ich funkcji w dziedzinie opieki medycznej".

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Wspólne ćwiczenia USA i Tajwanu wymierzone w chińskie cyberataki

Zbieranie danych medycznych w ramach projektu "Nightingale" ma pomóc Google'owi w stworzeniu nowego oprogramowania, opartego na sztucznej inteligencji i gromadzeniu danych z zastosowaniem chmury obliczeniowej, które pozwoliłoby na opracowanie planów leczenia i zaleceń dla indywidualnych pacjentów.

Opracowanie takiego programu i systemu gromadzenia danych medycznych "pomoże w poprawie rezultatów, zmniejszeniu kosztów i ratowaniu życia pacjentów" – powiedział Tariq Shaukat, prezes Google Cloud - oddziału Google'a, któremu podlega "Nightingale".

Zastrzeżenia wobec takich praktyk

Podobne prace nad oprogramowaniem przydatnym w gromadzeniu danych medycznych i opracowaniu nowych terapii prowadzą też rywale Google, tacy jak Apple, Microsoft i Amazon. Zdaniem ekspertów prace Google'a są jednak bardziej zaawansowane.

Tego typu prace gigantów światowego sektora IT budzą poważne zastrzeżenia, m.in. natury etycznej. Obrońcy prawa obywateli do prywatności wskazują m.in. na możliwość włamania się hakerów do banku danych medycznych.

Eksperci cybernetyczni wywiadu USA wielokrotnie ostrzegali też, że mimo zaawansowanych zabezpieczeń w ostatnich latach częstym celem cyberataków międzynarodowych gangów hakerów były banki danych amerykańskich szpitali. Hakerzy, z reguły mieszkający poza granicami USA, kradli dane osobiste (historie medyczne) pacjentów i domagali się od szpitali wypłacanych w kryptowalucie haraczy za zwrot wykradzionych informacji.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: przypadki zgonów po użyciu e-papierosów, udokumentowane powikłania

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:59
W Stanach Zjednoczonych 18 osób zmarło w wyniku korzystania z e-papierosów i waporyzatorów - wykazały badania amerykańskiego Centrum ds. Kontroli Chorób i Prewencji (CDC). Łącznie na terenie kraju agencja odnotowała 1080 przypadków powikłań płucnych u osób korzystających z tych gadżetów.
rozwiń zwiń