X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Guzy: mając agresywnego sąsiada polska niepodległość zawsze może być zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 20:05
– Nie ma świata idealnie bezpiecznego. Tym bardziej biorąc pod uwagę naszą historię i położenie geopolityczne Polski musimy mieć to na uwadze – powiedział Jarosław Guzy. – NATO  i obecność amerykańska w Europie są fundamentalne dla bezpieczeństwa kontynentu – dodał komentator z Polskiej Agencji Prasowej.
Audio
  • 11.11.19 Jarosław Guzy: NATO i obecność USA podstawą bezpieczeństwa Europy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada w całym kraju odbyły się uroczystości związane z tym wydarzeniem. Na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy podkreślił, że należy je upamiętniać z wielkim szacunkiem, a także codziennie mieć na uwadze, iż przez 123 lata nasz kraj był pozbawiony suwerenności.

KPRM mateusz morawiecki free 1200.jpg
Premier: kwestionowanie NATO przez Emmanuela Macrona jest niebezpieczne

– Niepodległość zawsze może być zagrożona. Nie ma świata idealnie bezpiecznego. Tym bardziej biorąc pod uwagę naszą historię i położenie geopolityczne Polski musimy mieć to na uwadze. W naszym sąsiedztwie mamy bardzo agresywne państwo, którym jest Rosja. Z jej zagrożeniem należy bezpośrednio się mierzyć, czyli przekładać nasze działania na wzmocnienie obronności i sojuszy tak, by przygotować się do ewentualnej agresji – podkreślił Jarosław Guzy.

Kryzys NATO zagrożeniem dla europejskiego bezpieczeństwa?

Jednym z gwarantów polskiego bezpieczeństwa i niepodległości jest członkostwo w NATO. W ostatnim czasie z ust niektórych polityków, m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona, można usłyszeć, że Pakt Północnoatlantycki przeżywa kryzys, a sens jego istnienia kwestionują Stany Zjednoczone, główny aktor tego sojuszu. Jarosław Guzy podkreślił, że pomimo tego Amerykanie zdają sobie sprawę z powagi zagrożenia płynącego ze wschodu.

1200_Merkel_Pompeo_PAP.jpg
Angela Merkel: nigdy nie zapomnimy o wsparciu USA dla naszego zjednoczenia

– Rosyjska agresja na Ukrainę, czyli siłowa próba zmiany granic w Europie od zakończenia II wojny światowej, pobudziła Zachód, ale nie wszystkich w równym stopniu. Dotyczy to zarówno polityków, jak i opinii publicznej. Amerykanie, patrząc na inne rejony świata, zorientowali się, że Rosja, podobnie jak Związek Sowiecki, rzuca wyzwanie doprowadzając do zimnej wojny. Okazało się, że potencjalnym teatrem wojny może być  nasz region – dodał ekspert.

Turcja elementem niepewnym

Ponadto w audycji Jarosław Guzy określił również, czy i w jaki sposób na bezpieczeństwo Europy oraz stabilność NATO może wpłynąć ewentualne opuszczenie sojuszu przez Turcję, której relacje z państwami Zachodu są w fazie kryzysowej.  

"Świat w powiększeniu" prowadził Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 19.47                       

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iskandery, czołgi, prowokacje. OSW: Rosja coraz bardziej zbroi Kaliningrad

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 20:51
W przypadku Kaliningradu mówić trzeba o bazowanych tam Iskanderach, systemach Bał i Bastion, nowym pułku czołgów, modernizowanych magazynach jądrowych. - To baza wypadowa operacji wywiadu przeciw Polsce i Litwie. Militaryzacja postępuje. Lądowe i  powietrzne siły Rosji mogą się podwoić w niedługim czasie. Odtworzono stricte ofensywną brygadę zmechanizowaną - o tym pisze Ośrodek Studiów Wschodnich w raporcie ”Twierdza Kaliningrad. Coraz bliżej Moskwy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Martwica mózgu" NATO. "Nieprzemyślana wypowiedź" Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 17:12
- Emmanuel Macron wydaje się być specjalistą od nieprzemyślanych wypowiedzi. Obrażał on już różne kraje sąsiednie - powiedział w Polskim Radiu 24 Olivier Bault, francuski publicysta pracujący w Polsce.
rozwiń zwiń