X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bruksela: apel do Komisji Europejskiej o repatriację dzieci dżihadystów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 23:24
Przedstawiciele organizacji międzynarodowych i pozarządowych, w tym m.in. ONZ, zaapelowali w czwartek w PE o repatriację z ogarniętej wojną Syrii dzieci bojowników Państwa Islamskiego, które są obywatelami Unii Europejskiej. Wskazywali na rosnące obawy o ich radykalizację.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chris Huby / Le Pictorium/East News

To problem, z którym borykają się państwa UE, szczególnie zachodniej Europy. Wraz z powstaniem Państwa Islamskiego do Syrii i Iraku wyjechała pewna liczba ich obywateli, by walczyć w szeregach tej dżihadystycznej organizacji. Niektórzy zabrali ze sobą rodziny. Wraz z upadkiem Państwa Islamskiego część tych rodzin trafiła do obozów w Syrii. Rządy krajów obawiają się, że ich obywatele ulegli radykalizacji i mogą stanowić zagrożenie po powrocie do UE.

isis 1200.jpg
CNN: szczątki al-Baghdadiego może spotkać ten sam los, co ciało bin Ladena

Podczas debaty w komisji wolności obywatelskich PE w Brukseli przedstawiciele organizacji międzynarodowych i pozarządowych podkreślali, że repatriacja takich osób jest obowiązkiem prawnym wynikającym z konwencji o prawach dziecka, międzynarodowego traktatu przyjętego przez kraje świata pod auspicjami ONZ.

"300 dzieci w obozach jest obywatelami Francji"

Marie-Dominique Parent z biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka mówiła, że zgodnie z tą konwencją jej sygnatariusze muszą zająć się wszystkimi dziećmi do lat 18, także dziećmi bojowników IS, które znalazły się na terenie Państwa Islamskiego przez swoich rodziców.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Niemiecki rząd sprowadzi dzieci bojowników IS z Syrii

Jak wskazywała, niedawna militarna operacja turecka pogorszyła sytuację w regionie, a wiele rodzin uciekło z Syrii do Iraku. Tłumaczyła, że zgodnie z ostatnimi szacunkami UNICEF i Instytutu Egmonta, prawie 28 tys. dzieci z sześciu krajów znajduje się w północnej Syrii, w większości w obozach, a spora część z nich ma mniej niż 12 lat.

- 300 dzieci w obozach jest obywatelami Francji, 60 Zjednoczonego Królestwa, znaczącą liczba pochodzi z Niemiec i innych państw UE. Wszystkie te dzieci są w trudniej sytuacji i wymagają ochrony - mówiła Marie-Dominique Parent. Wskazywała, że państwa członkowskie muszą im zapewnić bezpieczne powroty do krajów pochodzenia. Jej zdaniem fakt, że przebywają w obozach, nie tylko przedłuża ich cierpnie, ale naraża także na indoktrynację terrorystyczną.

Repatriacja dzieci z matkami czy bez

Christiane Hoehn, unijna koordynator ds. zwalczania terroryzmu, mówiła, że UE nie ma wspólnej polityki w sprawie repatriacji bojowników i ich rodzin.

- Decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu oddziałów z Syrii oraz operacja Turcji, mająca na celu stworzenie strefy buforowej w północnej Syrii, zmieniły sytuację. Więźniowie uciekają z więzień, kobiety i dzieci uciekają z obozów. Turcja też aresztowała niektórych zbiegłych. Ponadto prezydent Syrii Baszar el-Asad może przejąć zarządzanie obozami i więzieniami i wykorzystywać bojowników jako kartę przetargową - tłumaczyła.

Jak mówiła, dzieci bojowników w obozach są indoktrynowane. - Czym wcześniej są poddawane repatriacji, tym lepiej, czym dłużej są w obozach, tym bardziej są radykalizowane. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jak najszybszy ich powrót byłby najlepszy - wskazywała. Jej zdaniem problemem jest to, czy dokonywać repatriacji dzieci z matkami, czy bez. Jak mówiła, często państwa członkowskie przeprowadzają repatriacje tylko sierot i dzieci bez opieki, obawiając się radykalizacji dorosłych.

isis-free-shut-1200.jpg
Prof. Daniel Boćkowski: Państwo Islamskie nie istnieje od półtora roku

"Repatriacja to zobowiązanie moralne"

Paul van Tigchelt, dyrektor belgijskiego rządowego centrum analizy zagrożeń (OCAM), mówił tymczasem, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie. - Jeśli wszystkich wrzucimy do jednego worka, to można popełnić błędy - powiedział, wyjaśniając, że część bojowników i ich rodzin odrzuciło ideologię i chce wrócić, a część może być nadal zradykalizowana.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Niemcy: problem z aresztowanymi bojownikami tak zwanego Państwa Islamskiego

Jego zdaniem potrzebna jest głębsza współpraca w tej kwestii władz krajów członkowskich, jak również krajów UE z władzami Turcji, Iraku i władzami kurdyjskimi.

W debacie wzięła udział też udział Jacqueline Hale z organizacji Save the Children. Opowiedziała się za tym, aby dzieci były repatriowane wraz z matkami. - Matki są jedyną stabilną rzeczą w życiu tych dzieci. W UE należy zrobić w tej sprawie więcej. Repatriacja to zobowiązanie moralne i prawne - mówiła, wskazując na konwencję o prawach dziecka.

Po rozpoczęciu tureckiej ofensywy przeciwko siłom kurdyjskim w północnej Syrii z obozów uciekły setki bojowników Państwa Islamskiego. Część z nich to obywatele krajów UE. Zrodziło to obawy o powrót bojowników IS do Europy.

bb

Czytaj także

Była niewolnicą seksualną ISIS. W Niemczech spotkała oprawcę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 12:25
Jazydzka uchodźczyni w Niemczech, która w przeszłości przez kilka miesięcy była niewolnicą seksualną Państwa Islamskiego (IS), wróciła do irackiego Kurdystanu, po tym jak kilkukrotnie spotkała na ulicy w Niemczech człowieka, który kupił ją i gwałcił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata ws. Syrii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Możliwe sankcje na Turcję

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:42
Ofensywa turecka w Syrii spowolniła - wynika z raportu przedstawionego w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. To prawdopodobnie efekt międzynarodowego nacisku. Według europosłów konieczne jest jednak całkowite wycofanie tureckich wojsk z Syrii.
rozwiń zwiń