X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Eksperymenty nad tworzeniem hybryd ludzko-zwierzęcych. Genetyk ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 14:39
Na Uniwersytecie w Tokio trwają prace nad przeszczepami ludzkich tkanek zwierzętom. O możliwych konsekwencjach eksperymentów mówi portalowi PolskieRadio24.pl lekarz genetyk, prof. Andrzej Kochański. - To nie jest wyłącznie kwestia etyki - zaznacza ekspert.
Zarodek myszy. Zdjęcie ilustracyjne
Zarodek myszy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ostatecznym celem eksperymentów, jest hodowla zwierząt z narządami zbudowanymi z ludzkich komórek, które ostatecznie mogą być bez powikłań przeszczepiane ludziom. Interdyscyplinarnym zespołem na Uniwersytecie w Tokio i Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii kieruje dr Hiromitsu Nakauchi.

Komórki macierzyste, stanowiące bazę dla poszczególnych narządów, miałyby pochodzić od ludzi i - wszczepione zwierzętom na etapie rozwoju płodowego - umożliwić wzrost ludzkich komórek w zwierzęcych embrionach. W taki sposób hybrydowe organizmy miałyby stać się później podstawą "produkcji" ludzkich organów.

nieśmiertelność 1200.jpg
Czy nauka da nam nieśmiertelność?

- Tak naprawdę chodzi o traktowanie zwierząt jako inkubatory, w których będą rozwijały się ludzkie narządy potrzebne do transplantacji - mówi prof. Andrzej Kochański, genetyk.

Sprawę komentowały pisma naukowe, m.in. Nature oraz specjaliści różnych dziedzin. - Takie badania mają ogromny potencjał, aby pomóc wielu osobom cierpiącym na wiele różnych chorób lub wymagających różnych rodzajów wymiany tkanek lub narządów - mówi dr Ronald Parchem, neurolog z Baylor College of Medicine w Houston. Zastrzega jednak, że w miarę postępu badań pojawiają się pytania naukowe i etyczne.

Głos w dyskusji nad eksperymentami dr Nakauchi zabrał także Zespół Episkopatu ds. Bioetycznych. W specjalnym oświadczeniu zaznaczono, że "nie można dokonywać oceny moralnej badań biomedycznych wyłącznie przez pryzmat intencji lub zakładanych celów".

Pytania o etykę

- Tego typu eksperymenty są prowadzone od dawna, uznano jednak, że dalszy rozwój w tym kierunku nie jest właściwy - mówi bp Jan Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych. - W wielu krajach zakazano prowadzenia takich eksperymentów. Swoje prawo znowelizowała Japonia i pozwala tworzyć samodzielnie żyjące ludzko-zwierzęce hybrydy - dodaje etyk.

Jak podkreśla bp Wróbel, eksperymenty nad wszczepianiem ludzkich tkanek zwierzętom są wyzwaniem nie tylko dla świata nauki, ale także etyki. - Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, które sformułował znany etyk niemiecki Hans Jonas: czy wszystko, co jest możliwe dla człowieka, jest jednocześnie godziwe i czy jest godne człowieka - mówi przewodniczący.

Hybrydowy zarodek świni z tkanką ludzką, źr. badania prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte Hybrydowy zarodek świni z tkanką ludzką, źr. badania prof. Juana Carlosa Izpisua Belmonte

- Dzisiejsza transplantologia faktycznie cierpi na brak organów do transplantacji - przyznaje bp Wróbel. Przywołuje dane Poltransplantu, koordynującego przeszczepy w Polsce, zgodnie z którymi zapotrzebowanie wielokrotnie przewyższa dostępność organów. - To nie tylko problem Polski, ale całego świata medycyny - zastrzega i dodaje, że poszukiwano różnych sposobów, by z nim sobie radzić. Jednym z nich są eksperymenty proponowane w Japonii.

Co mówi nauka

Jak wyjaśnia prof. Kochański, sprawa tworzenia ludzko-zwierzęcych hybryd w celu hodowania organów to "na pierwszym miejscu problem medyczny i technologiczny". - Problemy natury etycznej paradoksalnie nie są tak duże, jak problemy natury technologicznej i medycznej. To pytanie o bezpieczeństwo takiej technologii dla człowieka - podkreśla lekarz.

- Jednym z podstawowych problemów jest niekontrolowany rozwój tkanek ludzkich, w szczególności neuronów i gamet, w organizmie zwierzęcym - wyjaśnia dr Kochański. - Chcielibyśmy, kontrolować ten proces, by w organizmie zwierzęcym wytwarzał się specyficzny organ np. trzustka lub wątroba, ale ta sytuacja może wymknąć się naszej kontroli. Wtedy część ludzkich komórek może pójść w kierunku rozwoju układu nerwowego lub komórek takich jak gamety, tutaj mamy niebezpieczną sytuację - mówi ekspert.

Według niego, to, co szczególnie niepokoi, to kwestia jak dalece możemy zapanować nad procesem specyficznego hodowania organów w organizmie zwierzęcym, a w jakim stopniu jest to niekontrolowane.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Chiny: urodziły się dzieci zmodyfikowane genetycznie. Świat nauki reaguje

- Pojawia się pytanie o jakość takich organów, o ich czystość gatunkową, transmisję możliwych czynników zakaźnych np. chorób odzwierzęcych. To pytania, na które dzisiaj nie znamy odpowiedzi - podkreśla lekarz.

Ważna ekologia

Genetyk dodaje, że prowadzone badania nad hybrydowymi organizmami dotykają zagadnienia nieograniczonego wykorzystywania zwierząt i zadawania im cierpień. Jak podkreśla, to również wyzwania ekologiczne, dotyczące ochrony zwierząt. - Zastanówmy się nad kwestiami płodności zwierząt, czystości genetycznej i ochrony gatunków. To nie jest kwestia, którą możemy pominąć - przypomina prof. Kochański.

"Mając na uwadze niedostatek organów do przeszczepów, biomedycyna nie musi korzystać z metod ryzykownych i moralnie wątpliwych. Chcąc osiągnąć w jakimś stopniu cele, które motywuje przedstawione tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych, należy raczej wspierać akcje informacyjne i przystępowanie do rejestrów dawców krwi i narządów, a także wspierać możliwe z punktu widzenia etycznego dawstwo tkanek i organów za życia i po śmierci" – czytamy w stanowisku ekspertów Zespołu KEP ds. Bioetycznych.

Przemysław Goławski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:15
William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - to nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Ich badania dotyczyły gospodarki tlenowej w komórkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nauka da nam nieśmiertelność?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:34
- Pragnienie nieśmiertelności nie jest już definiowanie tylko jako marzenie, ale cel absolutnie realny - mówił w Dwójce Jan Maciejewski, publicysta. Czy w takim jesteśmy coraz bliżej, by to marzenie spełnić?
rozwiń zwiń