X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

KE obniżyła prognozy gospodarcze dla Polski. "Wzrost spowolni, ale pozostanie silny"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:52
Polska gospodarka rozwija się w tym roku nieco wolniej niż Komisja Europejska przewidywała w maju. Obniżyła ona też prognozy gospodarcze na przyszły rok, ale Polska pozostaje w czołówce w Unii.
Audio
  • KE nieznacznie obniża prognozy gospodarcze dla Polski - Beata Płomecka (IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Shutterstock/olrat

Według jesiennych danych opublikowanych w Brukseli, PKB Polski w tym roku wyniesie 4,1 procent, to o jedną dziesiątą punktu procentowego mniej w porównaniu z wiosennymi prognozami. W przyszłym roku Komisja Europejska prognozuje spadek i PKB na poziomie 3,3 procent. To o trzy dziesiąte punktu procentowego mniej niż w maju.

gospodarka1200.jpg
MFW: dobre prognozy dla Polski. Wzrost mimo spowolnienia innych gospodarek

Jeśli te najnowsze prognozy potwierdzą się, Polska pozostanie w grupie krajów z wysokim PKB, choć spadnie z drugiego miejsca na czwarte, zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. W tym roku najszybciej będzie rozwijać się gospodarka Irlandii - 5,6 procent PKB, kolejne miejsca zajmą Malta i Węgry, a w przyszłym roku najwyższy wzrost odnotuje Malta 4,2 procent PKB przed Irlandią i Rumunią. Za dwa lata natomiast wzrost gospodarczy w Polsce ma się utrzymać na poziomie 3,3 procent PKB i da to Polsce wraz z Rumunią drugi wynik, po Malcie.

Silny wzrost, który spowolni

pendolino 1200 shutterstock.jpg
Pieniądze dla Polski. UE przeznaczy miliony euro na infrastrukturę kolejową i drogową

W analizie dotyczącej Polski eksperci Komisji Europejskiej napisali, że wzrost gospodarczy spowolni, ale pozostanie silny, na solidnym poziomie i będzie wspierany przez popyt wewnętrzny. "Prywatna konsumpcja jest głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego, wspieranym przez korzystne trendy na rynku pracy i bodźce fiskalne" - czytamy w dokumencie. Jeśli chodzi o wzrost inwestycji, to - jak przewiduje Komisja - będzie on umiarkowany, a powodem mają być słabsze przewidywania dotyczące popytu w sektorze prywatnym. Inwestycje publiczne wspierane z unijnych funduszy będą rosły, choć wolniej.

W najnowszych prognozach gospodarczych są także dane dotyczące deficytu finansów publicznych. Jeśli chodzi o Polskę, to w tym roku ma on wzrosnąć, choć mieścić się w dopuszczalnym poziomie i wynieść 1 procent PKB. Jest to związane ze znaczącym - jak napisali eksperci Komisji - wzrostem świadczeń społecznych, chodzi zarówno o te emerytalne, jak i o wypłatę 500 złotych na dzieci. W przyszłym roku deficyt finansów publicznych spadnie i wyniesie 0,2 procent PKB. Komisja Europejska przewiduje także spadek długu publicznego w Polsce z 47,4 procent PKB w tym roku do 45,5 procent PKB w przyszłym roku.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MFW: dobre prognozy dla Polski. Wzrost mimo spowolnienia innych gospodarek

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 06:28
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu światowej gospodarki do najniższego poziomu od czasu globalnego kryzysu finansowego sprzed dekady. Według Funduszu w tym roku wyniesie on tylko 3 procent. Prognoza wzrostu PKB dla Polski została podwyższona do 4 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płeć a wynagrodzenie. Polska w czołówce Unii Europejskiej pod względem równości płac

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 07:32
Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z krajów członkowskich, w których dysproporcja między pensjami mężczyzn i kobiet jest najmniejsza. Najlepsza jest Rumunia, a największe rozwarstwienie panuje w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Estonii.
rozwiń zwiń