X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szansa na koniec wojny w Jemenie. Rząd i separatyści wspólnie w nowym gabinecie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:57
Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Jemenu i separatyści z południa tego kraju podpisali w Rijadzie wstępne porozumienie, na mocy którego będą dzielić się władzą - poinformował saudyjski następca tronu książę Mohammad ibn Salman.
Nasser al-Khabji (L), przedstawiciel separatystów i Salem Al Khanbashi (R) reprezentujący rząd Jemenu
Nasser al-Khabji (L), przedstawiciel separatystów i Salem Al Khanbashi (R) reprezentujący rząd JemenuFoto: PAP/EPA/BANDAR ALJALOUD HANDOUT

W uroczystości podpisania porozumienia udział wziął książę Salman - jeden z inicjatorów tych negocjacji - oraz następca tronu emiratu Abu Zabi Mohamed ibn Zajed an-Nahajan i prezydent Jemenu Abd Rabu Mansur al-Hadi.

Jemen wojna epa 1200.jpg
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej z pomocą dla Jemenu

Krok ku pokojowi w Jemenie

- Porozumienie stanowi krok w kierunku politycznego rozwiązania i zakończenia wojny w Jemenie - powiedział książę Salman. Dodał, że wspieranie Jemenu i jego legalnego rządu "jest główną troską" Arabii Saudyjskiej.

Według agencji Reutera, która dotarła do kopii porozumienia, na jego mocy w Jemenie ma być powołany gabinet z równą reprezentacją stron konfliktu, a wszelkie formacje wojskowe mają zostać wcielone do państwowych sił zbrojnych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Atak na saudyjskie rafinerie. Jakie będą skutki?

Wojna w Jemenie trwa od 2015 roku. Po stronie prezydenta al-Hadiego, którego rebelianci zmusili do schronienia się w Rijadzie, stanęła koalicja sunnickich państw Zatoki Perskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej. Siły Huti, którzy pochodzą z północy kraju, wspierane są przez Iran i walczą z rządem al-Hadiego. Separatyści z południa, wspierani przez Zjednoczone Emiraty Arabskie walczą z siłami rządowymi i milicjami Huti.

Zjednoczenie narzucone siłą

Jemen Południowy przestał istnieć jako niepodległe państwo w 1990 roku, co wśród jego ludności pozostawiło silną niechęć do mieszkańców północy. Separatyści z południa uważają, że zjednoczenie Jemenu zostało im narzucone siłą.

Prezydent al-Hadi poprosił w sierpniu Arabię Saudyjską o interwencję w celu powstrzymania ingerencji ZEA i ich wsparcia dla separatystów w walkach w Adenie.

>>> [ŚWIAT W POWIĘKSZENIU] Witold Repetowicz: tylko część Jemeńczyków nie jest objętych katastrofą humanitarną

Koalicja sunnicka była oskarżana o dokonywanie wielu ataków przeciwko cywilom w Jemenie. Przeprowadzane do tej pory przez Arabię Saudyjską naloty były wymierzone m.in. w szkoły, szpitale, przyjęcia weselne i spowodowały śmierć tysięcy jemeńskich cywilów.

W wojnie domowej w Jemenie śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi, a 3,3 mln musiało opuścić swoje domy. Najbiedniejszy kraj Półwyspu Arabskiego został zepchnięty na skraj głodu. 24 mln Jemeńczyków potrzebuje pomocy humanitarnej.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izrael kontra Liban. Wojna czy pokaz siły?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 08:12
Armia Izraela podała, że libański Hezbollah ostrzelał rakietami przeciwpancernymi izraelską przygraniczną wioskę Awiwim. Izrael odpowiedział ogniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozambik: papież apeluje o trwały pokój

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:00
Papież Franciszek, który składa wizytę w Mozambiku, zaapelował do władz tego kraju o "męstwo pokoju". Wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych na rzecz zakończenia działań zbrojnych i przestrzegał przed fanatyzmem.
rozwiń zwiń