X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Eksperci: Niemcy ws. ochrony klimatu deklarują nieosiągalne cele

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 10:12
Niemcy deklarują dużą troskę i ambitne cele w sferze emisji dwutlenku węgla do atmosfery i ochrony klimatu. Lokalni eksperci biją jednak na alarm, że założenia te są nieosiągalne - informuje portal "Deutsche Welle"
Eksperci: Niemcy ws. ochrony klimatu deklarują nieosiągalne cele
Foto: Pixabay.com

Jedną z obietnic Angeli Merkel była troska niemieckiego rządu o środowisko. Według zapowiedzi kanclerz Niemiec, państwo miało do 2020 roku zredukować emisję CO2 o 40 proc. (w porównaniu do roku 1990). 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
elektrownia atomowa 1200.jpg
Jakub Wiech: transformacja energetyczna Niemiec nie jest "zielona"

Najwcześniej w roku 2025

– Znajdziemy sposoby, żeby do roku 2020 osiągnąć nasz cel 40-procentowej redukcji. Gwarantuję to – mówiła polityk przed wyborami w 2017 roku, jednak później te deklaracje nieco złagodzono. "Cel redukcji do roku 2020 zostanie osiągnięty tak dalece, jak będzie to możliwe" - czytamy w umowie koalicyjnej z SPD.

Analiza Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych DIW (wykonana na zlecenie Greenpeace) wskazuje, że zaplanowana emisja poniżej 750 mln ton będzie osiągalna najwcześniej w roku 2025.

"Katastrofalna polityka"

– Uchwalając tzw. pakiet klimatyczny, niemiecki rząd na następne kilka lat uchyla się przed tym, żeby wreszcie znacznie obniżyć niemiecką emisję CO2 – ocenił przedstawiciel Greenpeace Karsten Smid. – Katastrofalna polityka klimatyczna kanclerz Merkel puszcza z dymem przyszłość następnych pokoleń – cytuje eksperta ds. klimatycznych "Deutsche Welle".

>>>[JEDYNKA] "Debata Jedynki". Jakub Wiech: polityka gospodarcza Niemiec jest antyklimatyczna

"Jak wynika z obliczeń światowej rady klimatycznej IPCC, przez nadchodzące dziesięciolecia do atmosfery powinno być emitowane stosunkowo mało CO2. – Na całym świecie może to być najwyżej 720 mld t dodatkowo – jeżeli ocieplenie ziemi miałoby zostać ograniczone do maksymalnie 1,75°C" - pisze niemiecki portal.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
germany-pap-1200.jpg
Niemcy: ekolodzy zakończyli trwający od piątku protest w kopalni węgla

Propozycje rządu

Biorąc pod uwagę udział Niemiec w światowej emisji CO2 i cel, jakim jest wspomniane 1,75°C, państwo mogłoby w ciągu najbliższych dekad wyemitować 6,6 mld t dwutlenku węgla. "Przy emisjach utrzymujących się na dzisiejszym poziomie pula ta zostałaby wyczerpana w okresie krótszym niż dziewięć lat (2028), a przy linearnej redukcji stałoby się to po więcej niż 17 latach (2037)" - pisze "Deutsche Welle".

20 września rząd RFN zaproponował swoje propozycje ws. ochrony klimatu. – Uczymy się na błędach z przeszłości – zapewniała wówczas minister ochrony środowiska Svenja Schulze. Krytycy pakietu klimatycznego uważają, że jest to gra na zwłokę.

– Pakiet klimatyczny jest dokumentem politycznego braku odwagi. Przez te decyzje niemiecki rząd nie osiągnie wytyczonych sobie celów na rok 2030 – ocenił Ottmar Edenhofer, szef instytutu badań następstw zmian klimatycznych i Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change (MCC).

"Lata świetlne od limitu"

Portal cytuje również wspólne stanowisko ekologów ws. propozycji rządu Angeli Merkel. "Uchwalone działania sprawiają, że Niemcy oddalone są jeszcze o lata świetlne od niemieckiego wkładu w 1,5-stopniowy limit ocieplenia z Paryża" - czytamy.

"Przewodniczący organizacji NaturFreunde Deutschland Michael Mueller krytykuje niemiecki »gabinet klimatyczny«, który jego zdaniem »jest dowodem na jawną sprzeczność między stanem wiedzy i działaniami w ochronie klimatu«. Mueller jest rozczarowany, bo »limit 1,5°C jest już znany od 30 lat, lecz polityka nic nie robi«" - czytamy w "Deutsche Welle".

msze, "Deutsche Welle"

Czytaj także

Wytną las pod elektrownię wiatrową. Tak Niemcy "chronią" klimat

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 18:53
W Niemczech podjęto decyzję o wycince setek hektarów lasu Münsterwald pod budowę elektrowni wiatrowej. Specjalistyczny portal "The Grand Solar Minimum" podkreśla, że projekt zagraża wielu gatunkom ptaków. Dziennikarze ZDF zwracają uwagę, że ochrona klimatu odbywa się kosztem przyrody.
rozwiń zwiń