X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież: chrześcijanie są dziś bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:33
W Dniu Zadusznym papież Franciszek odprawił mszę w rzymskich katakumbach Pryscylii, miejscu pochówku chrześcijan w pierwszych wiekach. Przyznał, że po raz pierwszy w życiu wszedł do katakumb. Przypomniał prześladowanych chrześcijan, także w czasach komunizmu.
Franciszek odprawił mszę w rzymskich katakumbach Pryscylii
Franciszek odprawił mszę w rzymskich katakumbach PryscyliiFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek podkreślił, że prześladowania chrześcijan nie minęły. Jak mówił, jest "wiele katakumb w różnych krajach, gdzie chrześcijanie muszą udawać, że organizują uroczystość z okazji urodzin, by odprawić eucharystię, bo jest to tam zabronione".

red week facebook-663.jpg
Raport PKWP: rośnie przemoc wobec Kościoła. Codziennie za wiarę ginie 11 chrześcijan

Prześladowania chrześcijan wciąż trwają

- Także dzisiaj są prześladowani chrześcijanie, więcej niż w pierwszych wiekach - dodał Franciszek. Przypomniał, że "jest wiele krajów, w których być chrześcijaninem to przestępstwo, jest to zabronione, nie ma się do tego prawa".

Przywołał przykład zakonnicy w komunistycznej Albanii, która w ukryciu chrzciła dzieci w obozie reedukacyjnym. - Ponieważ nie miała żadnego naczynia na wodę, nabierała ją z rzeki butem i w ten sposób udzielała chrztu - dodał.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ks. M. Będziński: katolicyzm nie jest faworyzowany, tylko permanentnie prześladowany

Papież wskazywał, że tożsamość chrześcijan wyznaczają błogosławieństwa, a nie przynależność do ruchów czy stowarzyszeń. Skrytykował tych, którzy uważają się za "chrześcijan wysokiej klasy" i chcą mieć "uprzywilejowane miejsce".

Rzymskie katakumby

Katakumby Pryscylii przy Via Salaria przeszły do historii jako te, w których pochowano najwięcej chrześcijańskich męczenników. Swym układem korytarzy przypominają labirynt. Odkryto je w XVI wieku jako jedne z pierwszych rzymskich katakumb.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kard. Nycz: powołanie do świętości jest dla nas wszystkich. "Żyjemy wśród świętych"

W ostatnich latach zostały odrestaurowane. Podczas tych prac oczyszczono laserowo freski i wyremontowano 700 sarkofagów oraz płyt nagrobnych.

Nazwa pochodzi od Pryscylli, która była, jak się przypuszcza, żoną rzymskiego konsula Acyliusza. Gdy przyjęła chrześcijaństwo, została skazana na śmierć przez cesarza Domicjana.

jmo

Czytaj także

Papież zatwierdził dekret beatyfikacyjny prymasa Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:32
Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Watykan poinformował w czwartek, że zaaprobowany dekret dotyczy cudu uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć nie jest końcem". Dziś uroczystość Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 09:02
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Wspominamy i oddajemy cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej. - Śmierć nie jest końcem wszystkiego, ale etapem na drodze do Domu Ojca - przypomina metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń