X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

ONZ: praca dziennikarzy staje się coraz bardziej niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 14:35
"Kraje arabskie są najbardziej niebezpieczne dla dziennikarzy" - stwierdza raport UNESCO, poświęcony bezpieczeństwu pracy przedstawicieli mass mediów, opublikowany z okazji Międzynarodowego Dnia Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni wobec Dziennikarzy, który przypada 2 listopada.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/public domain

"Bez dziennikarzy, którzy bezpiecznie wykonują swoją pracę, mamy do czynienia ze światem chaosu i dezinformacji" - napisał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w oświadczeniu. "Gdy dziennikarze są celem, społeczeństwo jako całość płaci za to cenę. Bez możliwości ochrony dziennikarzy nasza zdolność do bycia informowanym i uczestniczenia w podejmowaniu decyzji jest poważnie utrudniona" - dodał.

Najnowsze badania, przeprowadzone przez UNESCO i zatytułowane "Nasilone ataki, nowa obrona", podkreślają ryzyko, na jakie bardzo często narażeni są dziennikarze w czasie wykonywania swojej pracy. Najbardziej niebezpieczne dla przedstawicieli mass mediów w latach 2014-2018 były kraje arabskie, w których miała miejsce prawie jedna trzecia (149) zabójstw na dziennikarzach.

Niebezpiecznie jest też w Ameryce Łacińskiej (26 proc. zabójstw, 127) oraz w krajach Azji i Pacyfiku. (24 proc., 120). 51 dziennikarzy zginęło w Afryce, 28 w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, 20 w Europie Środkowej i Wschodniej.

495 dziennikarzy zginęło

Ogółem w badanym przedziale czasowym zginęło 495 dziennikarzy, co stanowi wzrost o 18 procent w porównaniu z poprzednim pięcioletnim okresem. Najbardziej niebezpiecznie było w Syrii, Meksyku i Afganistanie.

Badanie UNESCO stwierdza, że prawie 90 proc. osób odpowiedzialnych za śmierć ponad 1100 dziennikarzy w latach 2006-2018 nie zostało skazanych. W raporcie wykazano, że dziennikarze są często mordowani za ich relacje dotyczące polityki, przestępczości i korupcji, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach, mówiących, iż w latach 2017-2018 ponad połowa (55 proc.) zabójstw dziennikarzy miała miejsce w rejonach nie objętych konfliktami zbrojnymi.

W swoim oświadczeniu Guterres zauważa wzrost skali i liczby ataków na dziennikarzy, a także incydentów, które znacznie utrudniają ich pracę, w tym "groźby ścigania, aresztowania, uwięzienia, odmowy dostępu do informacji oraz brak dochodzenia i ścigania przestępstw przeciwko przedstawicielom mass mediów". Podkreśla, że w tym roku zginęło na świecie co najmniej 43 dziennikarzy i że podwoiła się także liczba zabójstw, dokonana na kobietach, zajmujących się tym zawodem.

Kampania UNESCO

Apel o zaprzestanie przemocy przeciwko pracownikom środków masowego przekazu wystosowała także Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, która przywołała niedawne antyrządowe protesty na Haiti, gdzie zginęły 42 osoby, w tym jeden dziennikarz. Wezwała zaangażowane we wszystkie konflikty środowiska o uszanowanie wolności mediów i prawa do bezpiecznego wykonywania pracy przez dziennikarzy.

W tym roku UNESCO rozpoczęło w mediach społecznościowych kampanię, zwracającą uwagę na niebezpieczeństwa, z jakimi zmagają się dziennikarze. Główna uroczystość z okazji dnia upamiętniającego zbrodnie na osobach wykonujących ten zawód obchodzona będzie 7 listopada w Meksyku podczas międzynarodowego seminarium, zatytułowanego "Wzmocnienie współpracy regionalnej w celu położenia kresu bezkarności za przestępstwa i ataki na dziennikarzy w Ameryce Łacińskiej”.

Wydarzenia z tej okazji odbywają się również w 15 innych krajach, w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie wystawione są wspomnienia francuskich dziennikarzy Ghislaine Dupont i Claude'a Verlona, zamordowanych w Mali 2 listopada 2013 r. To właśnie ich śmierć zainspirowała ONZ do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni wobec Dziennikarzy.

kad

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT ONZ UNESCO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ONZ będzie debatować nad "zmianami w rozumieniu płci". Kuriozalny powód

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 07:18
Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ może dojść do radykalnej zmiany w interpretacji pojęcia płci. Ma ona dotyczyć zmiany definicji płci w rozumieniu "gender". - Należy mieć nadzieję, że przedstawiciele Polski i innych państw jasno sprzeciwią się uczynieniu z genderowej nowomowy kategorii prawnie chronionych - powiedziała Karolina Pawłowska (Ordo Iuris).
rozwiń zwiń