X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zestresowane rośliny gromadzą wodę. Amerykański sposób na suszę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 18:51
Opracowany przez amerykańskich naukowców preparat ma pomóc roślinom zatrzymywać wodę w czasie suszy i ułatwić ich uprawę w warunkach zmieniającego się klimatu. O syntetycznym odpowiedniku roślinnego hormonu ABA informuje "Science".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

deszcz pixabay 1200x660.jpg
Mikrofizyka chmur a zanieczyszczenia powietrza

Susze oraz powodzie są główną przyczyną nieurodzaju całym świecie. Już w roku 2013 zespół Seana Cutlera z University of California w Riverside chwalił się, że opracował pionierski związek chroniący przed nadmierną utratą wody - Quinabactin.

Quinabactin naśladuje działanie naturalnego hormonu roślinnego - kwasu abscysynowego (ABA). ABA wytwarzany jest przez rośliny w odpowiedzi na stres. Spowalnia wzrost i powoduje zamykanie się aparatów szparkowych w liściach, co zmniejsza straty wody. Zarazem zwiększa pobieranie wody przez korzenie oraz pobudza produkcję białek zapobiegających odwodnieniu. W rezultacie roślina nie więdnie.

Sam ABA jest związkiem zbyt kosztownym i mało stabilnym, aby opryskiwać nim rośliny na szeroką skalę. Quinabactin wydawał się dobrym substytutem naturalnego hormonu, jednak nie jest zbyt skuteczny w przypadku tak ważnych roślin, jak najpowszechniej uprawiana pszenica.

Gdy ABA wiąże się z receptorem w komórce roślinnej, tworzy dwa mocne wiązania. Quinabactin - tylko jedno wiązanie.

rehabilitacja laser pixabay 1200x660.jpg
Podglądanie żywych komórek

Znaleźć substancję o działaniu odwrotnym

Cutler wraz ze współpracownikami z University of California w Riverside oraz Medical College of Wisconsin zbadał miliony cząsteczek podobnych do kwasu abscysynowego, szukając takich, które tworzyłyby dwa wiązania. W końcu udało się znaleźć właściwy związek - Opabactin, znany również, jako „OP”. Ta druga nazwa pochodzi ze slangu graczy komputerowych odnosi się do najpotężniejszej postaci lub broni w grze, na przykład miecza, którego jeden cios zabija smoki. W rzeczy samej OP ma działanie 10 razy silniejsze, niż ABA. Poza tym zaczyna działać bardzo szybko - w ciągu kilku godzin.

Kolejnym celem badań tego samego zespołu będzie znalezienie substancji o odwrotnym działaniu - przyspieszającej wzrost kosztem odporności na susze. Ma to sens na przykład w szklarniach, gdzie wody nie brakuje.

TVP.info / kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Saturn wyprzedził Jowisza. Odkryto dziesiątki księżyców

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 18:30
Naukowcy odkryli aż 20 nowych księżyców Saturna, zwiększając ich znaną liczbę do 82. Jowisz, dotychczasowy rekordzista pod względem liczby księżyców w Układzie Słonecznym, ma ich "tylko" 79.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z chemii za prace nad nowoczesnymi akumulatorami. Wyróżniono trzech naukowców

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:58
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za "rozwój akumulatorów litowo-jonowych" otrzymali John Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hubble zarejestrował kometę. Przybyła z innego układu planetarnego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 16:50
Kosmiczny teleskop zarejestrował z największą dotąd dokładnością kometę - z dystansu ponad 400 mln km. 2I/Borisov to drugi znany międzygwiezdny obiekt, który wleciał do Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń