X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rewolucja węgierska 1956 r. Trwają uroczyste obchody na pl. Kossutha

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 11:28
Od uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt przed węgierskim parlamentem w Budapeszcie rozpoczęły się całodniowe obchody 63. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku. Dzień ten jest na Węgrzech świętem narodowym.
Zdj Ilustracyjne
Zdj IlustracyjneFoto: PAP/EPA/TAMAS KOVACS

Flagę na placu Kossutha wciągnęła w obecności przewodniczącego parlamentu Laszlo Koevera jednostka honorowa węgierskich sił zbrojnych. Jednocześnie odegrano hymn państwowy. Byli obecni przedstawiciele rządu i korpusu dyplomatycznego.

W oknach po obu stronach głównego wejścia do parlamentu wywieszono flagi węgierskie z dziurą pośrodku, będące symbolem rewolucji 1956 r. Podczas powstania z flag wycinano komunistyczny herb.

PAP Polska Węgry przyjaźń flagi 1200.jpg
Bratankowie z Polski i Węgier. Skąd wzięła się taka przyjaźń?

Dom Terroru

Przez cały dzień bezpłatnie można obejrzeć koronę św. Stefana, wystawioną w gmachu parlamentu, a także odwiedzić Dom Terroru - muzeum poświęcone dwóm totalitaryzmom: faszystowskiemu i komunistycznemu.

Wieczorem odbędzie się okolicznościowy koncert w parku Millenaris w Budapeszcie, zaś na uroczystości w Akademii Muzycznej przemówienie wygłosi premier Viktor Orban.

Węgierska rewolucja 1956 r.

Rewolucja węgierska wybuchła 23 października 1956 roku. Jej uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich, a także pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ponad 2,5 tys. osób. Po upadku powstania kilkaset osób stracono, a tysiące uwięziono. Ok. 200 tys. Węgrów opuściło kraj.

pb

Czytaj także

Powstanie węgierskie było próbą wyrwania się z sowieckiej dominacji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 08:30
23 października 1956 wybuchło na Węgrzech powstanie, nazywane dziś rewolucją 1956 roku. Było ono dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier: bez oporu wobec komunizmu niemożliwy byłby jego upadek

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 18:45
- Wyzwań współczesnego świata jest wiele, ale my - Polak i Węgier - stoimy zawsze razem - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości upamiętniającej 63. rocznicę wybuchu powstania węgierskiego w 1956 roku.
rozwiń zwiń