X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Sprawa reparacji jest ostatecznie rozstrzygnięta". Niemcy nie będą negocjować z Grecją

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 12:05
Rząd w Berlinie nie chce negocjować z Grecją w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone przez Niemcy podczas dwóch wojen światowych. MSZ Niemiec przekazało w piątek notę ​​dyplomatyczną greckiemu ambasadorowi Theodorosowi Daskarolisowi, formalnie odrzucając prośbę greckiego rządu - podaje niemiecka agencja prasowa DPA. - Ocena prawna rządu federalnego w tej kwestii pozostaje niezmieniona: sprawa reparacji jest ostatecznie rozstrzygnięta - powiedział rzecznik niemieckiej agencji prasowej, którego cytuje DPA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bundesarchiv, Bild 101I-164-0357-29A / Rauch / CC-BY-SA 3.0

Grecja oficjalnie wezwała Niemcy do negocjacji, przez przekazanie tzw. noty werbalnej na początku czerwca.

Rząd w Atenach - w tym czasie pod rządami lewicowego premiera Alexisa Tsiprasa - został do tego wezwany przez parlament. Grecka komisja parlamentarna oszacowała sumę szkód wojennych wyrządzonych przez Niemcy na 289 miliardów euro – do tego włączyła obowiązkową pożyczkę, która musiała udzielić Grecja niemieckiemu bankowi Rzeszy w czasie wojny.

TYLKO U NAS
Arkadiusz Mularczyk 663.jpg
A. Mularczyk: jest szansa uregulowania sprawy reparacji w tej kadencji Sejmu

Nowy premier Grecji, konserwatywny Kyriakos Mitsotakis. przejął stanowisko poprzednika w kwestii reparacji. - Mamy nadzieję, że nastąpi pozytywna reakcja - tak powiedział polityk partii konserwatywnej Nea Dimokratia (ND) pod koniec sierpnia podczas wizyty u niemieckiej kanclerz Angeli Merkel (CDU) w Berlinie. Teraz jednak ze strony Niemiec przyszła odmowa.

Punktem spornym jest traktat "dwa plus cztery”

Jak podaje DPA, MSZ Niemiec podkreśliło w piątek, że Niemcy przyznają się do politycznej i moralnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Grecji podczas II wojny światowej i podejmują konkretne działania, jeśli chodzi o podtrzymywanie pamięci o ofiarach wojennych. ”Mamy nadzieję, że możemy kontynuować ścieżkę pojednania z Grecją, zapoczątkowaną pokolenia wcześniej” – przekazał rzecznik MSZ Niemiec.

Dla rządu federalnego kwestia odszkodowań jest jednak prawnie i politycznie zakończona w traktacie ”dwa plus cztery”. W traktacie z 1990 roku między Republiką Federalną Niemiec, NRD, USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią, odszkodowania nie zostały wyraźnie wspomniane – twierdzi DPA.

Ponadto, jak zauważa ta agencja, mniejsze państwa, takie jak Grecja i Polska, nie miały udziału w negocjacjach.

"Interpretacja możliwa, ale nie obowiązująca"

Tymczasem, jak czytamy w depeszy DPA,  służby prawne Bundestagu zakwestionowały niemieckie podejście do greckich żądań reparacyjnych. „Stanowisko rządu federalnego jest dopuszczalne na mocy prawa międzynarodowego, ale nie jest obowiązujące” - czytamy w raporcie z lipca. Grecja, jak stwierdza przy tym DPA w przeciwieństwie do Polski, nigdy nie zrezygnowała z odszkodowań i wielokrotnie dochodziła swoich roszczeń.

Niemniej jednak polski rząd może wkrótce, podobnie jak Grecja, zażądać negocjacji w sprawie odszkodowań – wnioskuje DPA. Zaznacza, że komisja parlamentarna powołana w 2017 roku ma plan, by przedłożyć raport na temat wielkości szkód w nadchodzących miesiącach. DPA zaznacza, że według wcześniejszych polskich szacunków, które opierają się wyliczeniach z 1946 roku, powiększonym o stopy procentowe, straty wojenne spowodowane przez Niemcy wynoszą co najmniej 800 miliardów euro – tak pisze w swojej depeszy DPA.

Jak przypomina DPA, poseł Arkadiusz Mularczyk, który zajmuje się kwestią reparacji, potwierdził w czwartek, że Polska ma roszczenia reparacyjne. - Niemcy muszą wiedzieć, że sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta - o tym mówił na antenie Polskiego Radia. Chodzi o to, jak tłumaczył, by winę przyznać nie tylko w zakresie werbalnym, ale by poszło za tym działania w zakresie finansów.

DPA/Deutsche Welle/agkm


Czytaj także

Niemcy: raport ws. reparacji. "Tak" dla Grecji, "nie" dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 09:35
Jak wynika z ekspertyzy, którą przygotował zespół ekspertów niemieckiego parlamentu, Grecja ma prawo dochodzić od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej, natomiast Polska - już nie. - Niemcy próbują wbić klin między Polskę i Grecję, chcą rozbić naszą solidarność - ocenił Arkadiusz Mularczyk (PiS).
rozwiń zwiń