X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tunezja: Kais Saied zwycięzcą wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 21:33
Kais Saied, 61-letni profesor prawa konstytucyjnego, z wynikiem 72,71 proc. głosów zwyciężył w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich w Tunezji - poinformowała w poniedziałek oficjalnie Niezależna Wyższa Władza Wyborcza (ISIE).
Kais Saied
Kais Saied Foto: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Na Saieda głosowało 2,77 mln wyborców, a na jego rywala - 56-letniego biznesmena Nabila Karuiego - milion. ISIE poinformowała, że frekwencja wyborcza wyniosła 55 procent. Uprawnionych do głosowania było 7 mln ludzi. 

Czytaj więcej
pap Essebsi 1200.jpg
Zmarł pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi

Zarzuty dla konkurenta

Saied wygrał też pierwszą turę głosowania, która odbyła się 15 września. Uzyskał wtedy 18,4 proc. głosów; Karui zebrał ich 15,6 proc. Obaj pokonali wtedy prawie 20 kandydatów.

Karui, potentat medialny i biznesmen, został niedawno zwolniony z aresztu, gdyż jest oskarżony o pranie pieniędzy i uchylanie się od płacenia podatków. Pozwolono mu na start w wyborach, ponieważ jeszcze nie został osądzony.

Decentralizacja i rewolucja prawna

Saied będzie oficjalnie drugim szefem państwa wybranym w demokratycznych wyborach prezydenckich w Tunezji od 2011 roku, kiedy masowe protesty zmusiły przywódcę kraju Zin el-Abidina Ben Alego do ucieczki za granicę. Od tego czasu kraj miał dziewięć rządów.

Po śmierci w lipcu 92-letniego dotychczasowego prezydenta Bedżiego Kaida Essebsiego jego obowiązki przejął na okres trzech miesięcy przewodniczący parlamentu Mohammed Ennasir.

Saied mieszkał dotychczas w dzielnicy klasy średniej w Tunisie, w zaniedbanym mieszkaniu w centrum miasta. Proponuje radykalną decentralizację władzy i rewolucję na drodze prawnej. Podejmuje hasła z czasów arabskiej wiosny z 2011 roku, wzywając do oddania władzy ludowi, ale pozostaje legalistą. 

Bezrobocie, inflacja i dług publiczny

Nowy prezydent Tunezji stanie przed poważnymi problemami, z którymi nie poradzili sobie jego poprzednicy: wysokim bezrobociem (15 proc. w skali kraju, do 30 proc. w niektórych miastach), inflacją i długiem publicznym. Będzie musiał także stawić czoło silnym związkom zawodowym, które opierają się zmianom, oraz zagranicznym kredytodawcom, którzy z kolei tych zmian się domagają.

Tunezja będzie przy tym skazana na mocno podzielony parlament, gdyż wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które odbyły się 6 października, wygrała umiarkowanie islamska partia an-Nahda, a jej główna rywalka, partia Serce Tunezji Karuiego, zajęła drugie miejsce. Obie przed wyborami wykluczały współpracę w jakiejkolwiek koalicji. 

dcz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Afryka Tunezja wybory

Czytaj także

Tunezja: policjanci zastrzelili zamachowca-samobójcę. Oprócz niego nikt nie zginął

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 11:20
Tunezyjska policja zlikwidowała we wtorek mężczyznę, który miał na sobie pas Szahida. Próbował się on wymknąć ścigającym go agentom służb, ale został okrążony we wchodzącym w skład aglomeracji Tunisu mieście At-Tadamun, gdzie go zabito.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 12:27
Nie żyje Bedżi Kaid Essebsi - pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Tunezji. O śmierci polityka poinformowała kancelaria szefa państwa w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń