X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Operacja w Syrii. Tysiące bojowników ISIS może uciec z więzień

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:58
Syryjscy Kurdowie oświadczyli, że nie będą strzec więzionych przez siebie byłych członków ISIS. Są bowiem zajęci odpieraniem tureckich ataków na miasta w północnej Syrii. Od środy Turcja prowadzi ofensywę w rejonach kurdyjskich po drugiej stronie granicy.
Audio
  • Kurdowie nie chcą już pilnować więźniów z ISIS. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski (IAR)
Od początku tureckiej ofensywy po obu stronach granicy miało zginąć co najmniej 55 cywilów
Od początku tureckiej ofensywy po obu stronach granicy miało zginąć co najmniej 55 cywilówFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Chce wypchnąć stamtąd Kurdów, aby utworzyć strefę buforową i osiedlić syryjskich uchodźców. Kurdyjscy dowódcy po raz kolejny zwrócili się do świata o pomoc w zatrzymaniu tureckiej ofensywy.

syria_1200.jpg
Tureckie siły i ich sojusznicy częściowo opanowali miasto Suluk w Syrii

Jeden z przywódców kurdyjskiej armii Redur Xelil oświadczył, że istnieje ryzyko, iż 12 tysięcy byłych fanatyków z ISIS ucieknie zza krat, bo nie będzie ich miał kto pilnować. Oskarżył też Turcję o wspieranie radykałów.

"Świat nie reaguje na zbliżające się piekło"

- Turcja bombarduje więzienia, w których są terroryści z ISIS i pozwoliła im już uciec z miasta Kamiszli. Radykałowie z kolei pomagają w Turcji. Podłożyli dwie bomby przed więzieniami. Świat nie reaguje na zbliżające się piekło - powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: Starcia w Iraku i Egipcie. Początek nowej rewolucji?>>>

Dzisiaj rano tureckie pociski spadły z kolei niedaleko więzienia w Ain Issa, a Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że zza krat uciekło około 100 osób, zarówno byłych fanatyków jak i członków ich rodzin. Świat obiegają też filmy z brutalnych egzekucji, jakich na kurdyjskich żołnierzach mieli dokonać bojownicy Wolnej Armii Syrii, byli opozycjoniści, którzy teraz sprzymierzyli się z Turcją.

W jednej z takich wendett miała zginąć znana kurdyjska polityk i aktywistka Hervin Khalaf. Autentyczność części filmów potwierdzili przedstawiciele Stanów Zjednoczonych.

lamia al tum camp04_1200.jpg
Libański rząd zmusza syryjskich uchodźców do powrotu do Syrii

Kilkadziesiąt ofiar wśród cywilów

Od początku tureckiej ofensywy po obu stronach granicy miało zginąć co najmniej 55 cywilów, kilkudziesięciu kurdyjskich bojowników, jeden turecki żołnierz i około 50 protureckich partyzantów z Syrii.

ONZ twierdzi, że z terenów objętych walkami uciekło 130 tysięcy osób. Strona kurdyjska twierdzi, że uciekinierów jest co najmniej 191 tysięcy.Pomocy humanitarnej może potrzebować 400 tysięcy osób.

Drogę do ofensywy otworzyła decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk USA z północnej Syrii. Jednak wbrew zapowiedziom amerykańskiego przywódcy, większość żołnierzy USA pozostała na miejscu, choć nie angażuje się w walki.

paw/

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Syria Turcja ISIS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turecka ofensywa w Syrii. Rośnie liczba zabitych

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 23:25
W tureckiej ofensywie na północy Syrii giną zarówno cywile jak i kolejni kurdyjscy bojownicy. Zaciekłe walki toczą się wokół jednego z kluczowych miast. Systematycznie rośnie też liczba osób, które uciekły ze swoich domów. Kurdyjscy dowódcy wydali dramatyczny apel do Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń