X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory 2019 za granicą: rekordowa liczba zarejestrowanych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:45
Większa niż do tej pory liczba Polaków zarejestrowała się do głosowania w Wielkiej Brytanii. Londyński konsulat ostrzega przed kolejkami i radzi nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę. Wyjątkowo dużo chętnych do udziału w wyborach jest także wśród Polaków głosujących m.in. w Belgii, na Litwie, na Węgrzech.
Audio
  • Konsul ostrzega przed kolejkami do urn. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)
  • Polacy głosują także w Belgii. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Kolejka chętnych do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 przed ambasadą w Londynie
Kolejka chętnych do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 przed ambasadą w LondynieFoto: Adam Dąbrowski, Polskie Radio
  • Rekordowa liczba zarejestrowanych w wyborach parlamentarnych na Wyspach: niemal sto tysięcy osób. Konsul RP w Londynie Mateusz Stąsiek radzi w rozmowie z Polskim Radiem, by nie zwlekać z oddaniem głosu
  • Rekordowa liczba Polaków zarejestrowała się do głosowania w Belgii. Chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowała o ponad jedna trzecia więcej w porównaniu z sytuacją sprzed czterech lat
  • Polacy biorący udział w wyborach na Litwie, aby oddać głos musieli czekać w kolejce
  • "Jak na węgierskie warunki - jest nadspodziewanie duża frekwencja. Głosujących nie zraża kilkudziesięciominutowe oczekiwanie na oddanie głosu" – mówi polski konsul

Londyński konsulat ostrzega imigrantów: przed wieloma lokalami wyborczymi na Wyspach Brytyjskich będą się tworzyć duże kolejki. Powód? Rekordowa liczba zarejestrowanych w wyborach: niemal sto tysięcy osób.

<<< CZYTAJ TAKŻE: POLACY GŁOSUJĄ W WYBORACH PARLAMENTARNYCH: RELACJA >>>

Konsul Mateusz Stąsiek radzi w rozmowie z Polskim Radiem, by nie zwlekać z oddaniem głosu i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Dodaje, że bardzo prawdopodobne jest, że przed najpopularniejszymi lokalami wyborczymi będą się tworzyć długie kolejki. - Radzimy, by przychodzić do lokali w pierwszej połowie dnia, możliwie najwcześniej  - podkreśla.

wybory głosowanie kobieta 1200.jpg
Cisza wyborcza. Za złamanie zakazu agitacji grożą ogromne kary

54 lokale wyborcze na Wyspach

By wziąć udział w wyborach poza granicami Polski, trzeba się było zarejestrować: telefonicznie, przez internet lub przy pomocy faksu. W tym roku na Wyspach chęć udziału w wyborach zgłosiła rekordowa liczba naszych rodaków: niemal 98 tysięcy. Cztery lata temu było to nieco ponad 63 tysięcy.

<<< CZYTAJ TAKŻE: WYBORY 2019. PIERWSZE NARUSZENIA CISZY WYBORCZEJ >>>

Na Wyspach głosować można w 54 lokalach w 41 miejscowościach. Z największej liczby, bo aż jedenastu, mogą skorzystać Polacy mieszkający w Londynie. Najwięcej osób zarejestrowało się w lokalach w ambasadzie, przy kościołach na Ealingu i Devonii i w konsulacie w Manchesterze.

Ambasada RP w Londynie: kolejki głosujących. Fot. Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii Ambasada RP w Londynie: kolejki głosujących. Fot. Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii

<<< CZYTAJ TAKŻE: PORADNIK WYBORCZY. JAK GŁOSOWAĆ? >>>

CZYTAJ TAKŻE
glosowanie_usa_1200.jpg
Były kolejki do urn. Polacy głosowali w USA 

Kolejki głosujących w Londynie: Gloucester Place. Fot. Adam Dąbrowski, Polskie Radio Kolejki głosujących w Londynie: Gloucester Place. Fot. Adam Dąbrowski, Polskie Radio

Rekordowa liczba chętnych w Belgii

Rekordowa liczba Polaków zarejestrowała się do głosowania także w Belgii. Chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowała o ponad jedna trzecia więcej w porównaniu z sytuacją sprzed czterech lat. Więcej jest też komisji wyborczych.

W tym roku zarejestrowała się ponad 12 tysięcy 300 osób, to o 4 tysiące więcej niż w poprzednich wyborach.

- Już wybory do PE to było znacznie więcej głosujących niż w poprzednich wyborów i podobnie jest i teraz - powiedział Polskiemu Radiu konsul Jacek Grabowski.

Podczas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego były tylko trzy punkty wyborcze w Belgii, a ponieważ wtedy ustawiały się długie kolejki do głosowania, tym razem będzie siedem komisji wyborczych.

- Cztery są w Brukseli i po jednej w Antwerpii, Gandawie i Leuven - powiedział polski konsul. Dodał, że punkty do głosowania w Gandawie i w Leuven powstały po raz pierwszy i że to ułatwienie dla mieszkańców zachodniej Belgii i wschodniej części Flandrii.

"Interesuje mnie to, co dzieje się w kraju"

- To jest obowiązek, nic nie kosztuje, a trwa tylko chwilę - tłumaczył w rozmowie z Polskim Radiem swój udział w głosowaniu nasz rodak, który w Brukseli mieszka od kilku lat. Polacy podkreślali, że mimo pobytu za granicą ich głos jest ważny.

- Myślimy, że wrócimy kiedyś do Polski - powiedziała młoda Polka. Rozmówcy Polskiego Radia tłumaczyli też silne związki z krajem. - Mam nadal rodzinę w Polsce, interesuje mnie to co dzieje się w kraju, to wpływa na mnie osobiście - mówiła Polka mieszkająca w Brukseli od prawie 20 lat.

Wybory w Wilnie

Polacy biorący udział w wyborach na Litwie, aby oddać głos przed południem musieli czekać w kolejce. W kraju tym utworzono jedną komisję wyborczą. Polacy głosują w ambasadzie znajdującej się przy Uniwersytecie Wileńskim.

Przewodniczący komisji Marian Sokalski powiedział, że do głosowania zarejestrowało się prawie 500 osób. Zaznaczył przy tym, że wielu ludzi przyjeżdża z zaświadczeniami o prawie do głosowania. Jest ich o wiele więcej niż osób, które wcześniej się zarejestrowały.

Na Litwie mieszka ponad 200 tysięcy Polaków. Jednak mniejszość polska w tym kraju posiada jedynie obywatelstwo litewskie. A w wyborach mogą brać udział tylko obywatele polscy - przypomina przewodniczący komisji.

Przed lokalem wyborczym tworzą się kolejki. Stoją w nich między innymi osoby, które turystycznie przyjechały do Wilna. - To ważne, żeby oddać głos. Odpadło nam jakieś półtorej godziny na zwiedzanie, ale nie żałujemy, bo to jest ważne wydarzenie - powiedział jeden z głosujących.

Głosowanie w Wilnie potrwa do 21:00 czasu lokalnego, czyli do 20:00 w Polsce.

Głosowanie w wyborach parlamentarnych w Ambasadzie RP w Wilnie, Fot. PAP/Valdemar Doveiko Głosowanie w wyborach parlamentarnych w Ambasadzie RP w Wilnie, Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Węgry: kolejka do głosowania

Polacy na Węgrzech aktywnie uczestniczą w niedzielę w wyborach parlamentarnych. Przed Ambasadą RP w Budapeszcie stoi około stuosobowa kolejka.

- Jak na węgierskie warunki jest nadspodziewanie duża frekwencja. Głosujących nie zraża kilkudziesięciominutowe oczekiwanie na oddanie głosu – powiedział polski konsul Marcin Sokołowski.

Tuż przed godz. 12 na oddanie głosu trzeba było czekać około 30 minut.

Na Węgrzech zarejestrowała się w tym roku do udziału w wyborach parlamentarnych rekordowa liczba ponad 1300 Polaków. Wraz z osobami zgłaszającymi się z zaświadczeniami, wydanymi przez gminy, można się spodziewać, że prawdopodobnie ponad 1500 obywateli polskich weźmie udział w wyborach.

Nigdy wcześniej liczba wyborców nie przekraczała 800. Np. w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 690 osób, przy czym 500 było zarejestrowanych, a 190 głosowało na podstawie zaświadczeń wydanych przez gminy.

***

NA ZDJĘCIU: rekordowa liczba zarejestrowanych do głosowania w wyborach - także w Wietnamie

Kolejka przed budynkiem ambasady RP w Hanoi, gdzie mieści się jedyna komisja wyborcza w Wietnamie, 13 bm. Do komisji zapisała się rekordowa liczba, ponad 200 Polaków. W Polsce trwają wybory parlamentarne. Fot. PAP/Paweł Skraba Kolejka przed budynkiem ambasady RP w Hanoi, gdzie mieści się jedyna komisja wyborcza w Wietnamie, 13 bm. Do komisji zapisała się rekordowa liczba, ponad 200 Polaków. W Polsce trwają wybory parlamentarne. Fot. PAP/Paweł Skraba

PAP/IAR/agkm

Czytaj także

Cisza wyborcza. Za złamanie zakazu agitacji grożą ogromne kary

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 06:56
O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. Potrwa do końca głosowania - do godz. 21 w niedzielę. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2019. Pierwsze przypadki łamania ciszy wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:25
- Od początku ciszy wyborczej odnotowaliśmy w całym kraju dwa przestępstwa dotyczące podawania wyników sondaży wyborczych oraz 43 wykroczenia - powiedział aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń